UWAGA!

Dawno temu przez Elbląg... przejechał cesarz Wilhelm II

 Elbląg, Wilhelm II wsiada do elbląskiego tramwaju.
Wilhelm II wsiada do elbląskiego tramwaju.

Dziś o godz. 14.05 cesarz dotarł do Elbląga, przybył do naszego miasta autem. Elbląg to miejsce na trasie do Kadyn, które były ostatecznym celem podróży Jego Królewskiej Mości. Mieszkańcy naszego miasta bardzo serdecznie przywitali zacnego gościa. Część z zebranych czekała na Niego na ulicy od wielu godzin...

Cesarz przejechał ulicą Warszawską (niem. Berliner Str.), Mostową (niem. Brückstr.), Starym Rynkiem (niem. Alter Markt), następnie przez Bramę Targową obok budynków administracyjnych Schichaua, przez ulicę Królewiecką (niem. Königsbergerstr.), zmierzając dalej w kierunku Kadyn (niem. Cadinen).
       Nasz dostojny gość w drodze do Kadyn nie zatrzymywał się. Monarcha pozdrowił bardzo liczną masę ludzi wylegającą na ulicach uprzejmym skinieniem głowy. Władca miał na sobie uniform myśliwski, podobnie jak większość jego towarzyszy, która podążała za nim w trzech autach. Za świtą podążało dwóch mężczyzn w cywilu. (ENN, środa, 17.09.1913 r.)
      
       Odnośnie cesarskiej wizyty w Kadynach
      
Wartę honorową podczas pobytu cesarza w Kadynach będzie pełnić i tym razem 152 Pułk Piechoty im. Zakonu Niemieckiego (niem. Deutsch Ordens-Infanterie-Regiment Nr. 152). Oficerowie i szeregowi z tego pułku już wczoraj przybyli do Kadyn z manewrów. Jednostka, (Wachkommando), która składa się z żołnierzy obu batalionów, uda się we wtorek pod dowództwem kapitana Heyma z 1. Kompanii oraz dwóch innych oficerów, kapitana Schwendiga i podporucznika von Wussowa, do Tolkmicka (niem. Tolkemit), gdzie zostanie zakwaterowana.
       W niedzielę przed południem z Berlina do Elbląga przybył ładunek z asortymentem cesarskim, potrzebnym na czas pobytu cesarza w Kadynach. Część asortymentu cesarskiego: cztery samochody, pięć wozów, konie, służba i szoferzy już dziś po południu zostali przewiezieni koleją nadzalewową do Kadyn [...]. (ENN, poniedziałek, 15.09.1913 r.)
      
       Zwycięstwo elbląskich piłkarzy
      
Drużyna sportowa „Wiktoria” z Elbląga odniosła wczoraj dwa wielkie sukcesy. Pierwsza grupa pokonała w Tczewie silną tczewską drużynę z wynikiem 2:1. Drugi zespół z wynikiem 5:1 pokonał oddział sportowy mężczyzn pasłęckiego (niem. Pr. Holland) klubu gimnastycznego. (ENN, poniedziałek, 15.09.1913 r.)
      
       Gdy jaskółki wracają do domu...
      
Jaskółki opuściły nas w tym roku dość wcześnie. Przeważnie zostają z nami do św. Michała (29 września). Ponieważ [...] pogoda była tego lata bardzo zmienna, już w poprzednim tygodniu poleciały one do domu. W roku 1907 jaskółki również odleciały do ciepłych krajów w terminie 11-12 września. Zaś w 1896 r. miesiąc później, bo 12 października. (ENN, poniedziałek, 15.09.1913 r.)
      
       Jeszcze odnośnie wizyty cesarza
      
Na temat wizyty cesarza w Królewcu (niem. Königsberg) można znaleźć w tamtejszej prasie następujące informacje: w następną niedzielę, 21 września, do Królewca przybędzie cesarz i będzie brał udział w nabożeństwie w katedrze. Jak podaje rada parafialna, bilety wstępu na nabożeństwo, w którym będzie uczestniczył sam cesarz, są do nabycia (tylko dla parafian katedry) w czwartek i piątek w godz. 16-18 w katedrze. Bilety te są darmowe. Nabożeństwo uświetni uroczysta akademia. [...].
       Z okazji przyjazdu cesarza do Romnit (niem. Rominten) ruszyły już pierwsze przygotowania na tamtejszym dworcu. Pociąg cesarski na czas pobytu cesarza w Romnitach będzie stał na dworcu Gr. Romniten w specjalnie do tego celu wybudowanej hali. (ENN, wtorek, 16.09.1913 r.)
      
       Wycieczka szkolna
      
Pierwsze trzy klasy 1. Szkoły dla Chłopców mają zamiar w środę w przyszłym tygodniu wybrać się na wycieczkę do Malborka (niem. Marienburg). Dziś natomiast kilka klas zwiedziło młyn należący do pana Steina. (ENN, środa, 17.09.1913 r.)
      
      
       ***
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejne wiadomości z września 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Rozumiem, że tłumaczy się wszystko, ale nazwy własne? Skoro klub nazywał się Victoria Elbing, to niech zostanie Victorią, a nie Wiktorią (brzmi jak imię). Po wojnie w Polsce powstały kluby, które nazywały się po łacinie Victoria i tak jest do czasów współczesnych (np. Victoria Jaworzno). Nikomu to nie przeszkadza. A tu spolszczenie na siłę brzmi mniej więcej tak, jak Zjednoczeni Menczester w przypadku Manchesteru United. Dziękuję i proszę o poprawienie nazwy elbląskiego klubu piłkarskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kibic z dala(2011-09-24)
 • Kibic wyżej ma rację. Był to ESV VICTORIA - Elbinger-Sport-Verein VICTORIA (Elbląski Związek Sportowy Victoria). Do połowy lat 20-tych XX wieku klub miał siedzibę na parterze Hotelu der Stadt Elbing (dzisiaj przychodnia na rogu Żeromskiego/Grunwaldzkiej. ESV Victoria grał swoje mecze na pobliskim boisku trawiastym, które obecnie zajmuje Dworzec PKSu. Tu również odbył się głośny przed wojną mecz z Schalke 04.W drużynie ESV Victoria grało kilku piłkarzy o typowo polskich nazwiskach. Obok tego boiska były korty tenisowe, a zimą rychtowano tu spore lodowisko. Po zajęciu Elbląga przez wojska sowieckie, na boisku ESV Victoria gromadzono dziesiątki maszyn z elbląskich zakładów, furmanki konne, fortepiany, meble, rowery, maszyny do szycia, zegary stojące etc. Następnie sowieccy "oswobodziciele" sukcesywnie ten mająterk (niekiedy porządnie już pordzewiały) wywozili na wschód.
 • Małe uzupełnienie. Winno być Rominty, Puszcza Romincka etc. To właśnie tam w r. 1890 Kaiser Wilhelm II erygował "Cesarski-Nadworny Rewir Łowiecki" i wkrótce wybudował drewniany pałacyk myśliwski w stylu norweskim. W 1893 r. wybudował w podobnym stylu St. Hubertus-Kapelle. Tu chętnie przebywał i polował później H. Goering. Wszystko było piękne utrzymane, do czasu gdy nadeszli "Hunowie XX wieku" - krasnoarmiejcy. Spalili wszystko. Dzisiaj ten punkt na mapie nazywa się Raducznoe i należy do obwodu kalinningradzkiego. Natomiast wzmiankowana w tłumaczeniu wizyta Kaisera Wilhelma II w Kadynach była prawdopodobnie jedną z ostatnich, o ile nie ostatnia. Wkrótce za jego walnym udziałem wybuchła I wojna światowa i nie przybył on nawet na poświęcenie kościoła w Kadynach, który z własnych kosztów ufundował.
 • Hunowie XX wieku" -mieli rację tępiąc faszyzm za jego zbrodnie wojenne.
 • Kochany troglodyto powyżej. Zważ że tępienie faszyzmu to jedno i zarazem słuszne, zaś obracanie w gruzy i perzynę ponad 750 lat dorobku kulturalnego do drugie i tu zgadzam się w 125% z erg. 'iem. Tak postępowali hunowie XX wieku, i to jest, jak sądzę, najdelikatniejsze nazwanie tych uczynków. Wystarczy popatrzeć na stare ryciny i fotografie, żeby ujrzeć co kultura straciła. Cóż, myślę jednak, że tego i tak nie dojrzysz, do tego trzeba trochę dorosnąć, a ciut wzrostu (tak mentalnie ludzkiego) Ci brakuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2011-09-24)
 • rasa nadludzi których faszyzm wykreowal przetrwala do dzisiaj. Dowodem powyższy wpis który w haniebny sposób obraża jednego z nas nazywając go troglodytą czyli prymitywnym jaskiniowcem, jakże nie pasującym do chlopców w brunatnych koszulach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jurand ze Spychowa(2011-09-24)
 • Jurandzie ze Spychowa - trochę zrozumienia w czytaniu by się przydało. Ja nie jestem przeciw tępieniu faszyzmu. Przeczytaj jeszcze raz: "Zważ że tępienie faszyzmu to jedno i zarazem >SŁUSZNE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2011-09-25)
 • dlaczego nic nie wspominacie o niszczeniu polskiego dorobku kulturowego przez niemieckich hunów XX wieku w sposób skrajnie barbarzyński. Swoich przeciwników traktujecie w sposób haniebny, czego dowodem powyższe wpisy gloryfikujące wyższość dokonań rasy niemieckiej nad polską, czy rosyjską.
 • mircrow to by do nazistów z łuku strzelał aby nie uszkodzić budynków
 • Ja sie pytam dlaczego nigdzie nie jest uczczony choćby popiersiem honorowy obywatel Elblinga Adolf Hitler
 • Jest uczczony i to w wielu miejscach. To np. wszystkie osiedla, które powstały po przejęciu przez A. H. władzy, m. in. Metalowców, Pionierów w Parku Kajki, osiedla domków przy Modlińskiej, Krakowskiej, Żyrardowskiej, Kolejowej, Grottgera, Lubranieckiej, 110 WSG, koszary przy Królewieckiej, Mazurskiej, gmach b. UW przy Wojska Polskiego i dziesiątki innych. Elbląg po 1933 r. rozwinął się imponująco i praktycznie dwukrotnie się powiększył.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  i można tak jeszcze długo.....(2011-09-26)
 • erg ? chyba były dwa kluby sportowe - ten drugi policyjny ? Widziałem na giełdzie staroci komplet zdjęć piłkarzy / były też polskie nazwiska/ PSV = Polizai Sport Verein - mogę być w błędzie - ale stadion na Agrikola to należał do kogo ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2011-09-26)
Reklama