UWAGA!

Droga przez mękę

”Od dwóch tygodni między Elblągiem, Olsztynem i Warszawą krążą pisma na temat decyzji o zaprzestaniu prac projektowych i budowlanych na berlince - informuje Gazeta Wyborcza.

”Odbudowa drogi ekspresowej Elbląg - Kaliningrad jest priorytetowym przedsięwzięciem. Dzięki berlince, właśnie tędy z Zachodu na Wschód, do Obwodu Kaliningradzkiego, miał ciągnąć cały ciężki transport towarowy i związane z nim pieniądze. Bliskość przejścia granicznego ma przyciągnąć przedsiębiorców”.
     ”W ostatnim czasie odbudowa berlinki nabrała tempa. W listopadzie ub.r. wyłoniono wykonawcę pierwszych robót, a przedstawiciele unijnego funduszu ISPA obiecali 2 mln euro na przebudowę węzła drogowego Elbląg-Wschód (skrzyżowania drogi nr 7 z berlinką na południowo-wschodnich krańcach Elbląga)”.
     Decyzją międzyresortowego zespołu ds. zagospodarowania granicy państwowej wstrzymano prace. Podsekretarz stanu MSWiA Piotr Stachańczyk uzasadnił ją brakiem pieniędzy w budżecie oraz niewielkim ruchem na trasie prowadzącej do nieistniejącego przejścia granicznego w Grzechotkach-Mamonowie II. Powołał się również na oświadczenie strony rosyjskiej z października ub. roku, że Rosjanie również nie mają pieniędzy na budowę przejścia.
     ”- To absurdalne - komentują w Gazecie decyzję o zaprzestaniu prac przedstawiciele elbląskiego Urzędu Miejskiego. - Przecież nie może być ruchu tam, gdzie nie ma drogi i przejścia granicznego. Z naszych ostatnich informacji wynika, że Rosjanie w dalszym ciągu są zwolennikami idei powstania przejścia w Grzechotkach i reaktywowania berlinki”.
     ”Nieoficjalnie mówi się, że powodem problemów jest niespodziewane wycofanie się Rosjan z planowanego na 2 i 3 marca polsko-rosyjskiego szczytu, którego jednym z głównych tematów miała być berlinka. Wśród przyczyn usztywnienia stanowiska strony rosyjskiej wymienia się dwie głośne w ostatnim czasie sprawy: informacje o ulokowaniu broni atomowej w Obwodzie Oaliningradzkim oraz sprawę rosyjskiego rurociągu i Gazpromu”.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • moze wytrztymajmy bez tej berlinki jeszcze troche ekipa sie nam niedlugo zmieni wtedy moze ci z lewej strony chetniej podejda do tej sprawy. moze wtedy bedziemy "molestowac" o berlinke zobaczymy czas pokarze uslyszymy obietnic...
 • uwazasz ze ci z lewa lepiej mowia po rosyjsku, komu tak naprawde zalezy na tej drodze ..? jesli sie odrestauruje i wlaczy do ruchu tylko czesc drogi z elblaga do kaliningradu a nie od granicy do k. to to tez sie mija z celem ...
 • Po stronie Obłosti Kaliningradzkiej droga gotowa w 83% !!! Jest to LUKSUSOWY pas jezdni od granicy do Królewca!!! A u nas jak w Etiopii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Euroregion(2001-03-09)
Reklama