UWAGA!

Dwa dni skarg i wniosków

"Ponad 150 spraw zgłosili elblążanie wysłannikom rzecznika praw obywatelskich, którzy w ciągu dwóch minionych dni - 9 i 10 bm. przyjmowali interesantów. 40 proc. skarg wyjaśniono na miejscu, pozostałe będą przedmiotem dalszego rozpatrywania" - podsumowuje "Głos Elbląga".

"(...) Jak relacjonował szef ekipy, wiele spraw zgłoszonych przez elblążan to takie, z którymi dotąd nigdzie się oni nie zwracali. Przychodząc do przedstawicieli rzecznika liczyli na pomoc lub poradę prawną. Do najczęściej poruszanych kwestii należało bezrobocie, ubezpieczenia społeczne, w tym głównie wysokość świadczeń, problemy mieszkaniowe, w tym trudności z uzyskaniem mieszkania, spłatą kredytów, funkcjonowaniem spółdzielni mieszkaniowych. Zdarzały się także problemy wynikające z nieporozumień i sporów rodzinnych. (...) Były sprawy, którymi rzecznik się nie zajmie, bo mają charakter sporów cywilnych, w których instytucja rzecznika nie powinna być stroną. - Przykładowo: ojciec dokonał darowizny na rzecz syna, zaznaczając przy tym, że do swojej śmierci będzie mógł zajmować 2 lokale w domu - mówi Stanisław Traciuk, szef ekipy rzecznika. - W praktyce okazało się, że korzystanie z pomieszczeń jest utrudniane, a darczyńca jest źle traktowany. Jest to jednak spór pomiędzy osobami fizycznymi, w który nie możemy wkraczać, bo stalibyśmy się stroną.
     (...) Sprawy zgłoszone przez elblążan należały raczej do typowych. Takich, z którymi wysłannicy rzecznika spotykali się i w innych województwach. Zdaniem Stanisława Traciuka duża liczba problemów wynika często z nieznajomości prawa przez obywateli, z ich inercji, słabej aktywności, a także niewłaściwego funkcjonowania administracji, która nie zawsze postępuje tak, jak nakazuje prawo".
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama