UWAGA!

Elbląg z Olsztynem kłóci się u Kukiza

 
Elbląg, Elbląg z Olsztynem kłóci się u Kukiza
(fot. debata.olsztyn.pl)

Najpierw koordynator Pawła Kukiza na Warmię i Mazury Grzegorz Paciulan z Solidarności 80 wykluczył z komisji przedstawiciela Ruchu Narodowego w Olsztynie Jacka Pachuckiego, a dwie godziny później przedstawiciele pozostałych ugrupowań prawicowych z Olsztyna i Elbląga, wchodzących w skład komitetu, odwołali Grzegorza Paciulana, którego w uchwale określili jako „typowego aparatczyka reprezentującego interesy systemu". Powołali też dwóch nowych koordynatorów. Na kogo teraz postawi Paweł Kukiz?

W poniedziałek 3 sierpnia w Ruchu Kukiz15 na Warmii i Mazurach było jak w filmie Hitchcocka. Na godzinę przed zebraniem całego komitetu koordynacyjnego ruchu Kukiz15, który ma ułożyć listę do wyborów parlamentarnych, przedstawiciel Ruchu Narodowego w komitecie Jacek Pachucki odebrał telefon od pełnomocnika Ruchu Kukiz15 – Grzegorza Paciulana.
       - Paciulan poinformował mnie, że właśnie komitet wykluczył mnie ze swojego składu i rozłączył się – mówi Jacek Pachucki, który właśnie był w drodze na zebranie komitetu, na godzinę 18. Na zebranie to, w siedzibie Kongresu Nowej Prawicy w Olsztynie przy ul. Warszawskiej, dotarli przedstawiciele wszystkich ugrupowań prawicowych reprezentowanych w komitecie z Elbląga i Olsztyna, poza Grzegorzem Paciulanem, reprezentantem Solidarności 80, a więc reprezentanci Ruchu Narodowego, Kongresu Nowej Prawicy, KNP Koliber, JOW, Ruchu Oburzonych Warmia-Mazury, Stowarzyszenia Wolny Elbląg, Autonomicznych Nacjonalistów z Olsztyna i Młodzieży Wszechpolskiej.
       Obecni, po wysłuchaniu relacji Jacka Pachuckiego, krytycznie ocenili i samego Paciulana, i jego postępowanie. W tym zebraniu na początku uczestniczył Wojciech Grotecki (były działacz UPR), który dwie godziny wcześniej brał udział w zebraniu członków komitetu powołanych przez Grzegorza Paciulana z Solidarności 80 i Federacji Związków Zawodowych na Warmii i Mazurach, ale o tym zebranych o godzinie 18 Grotecki nie poinformował. Gdy usłyszał, że decyzja Paciulana o wykluczeniu Pachuckiego spotkała się z ostrą krytyką, zdenerwowany opuścił zebranie komitetu.
       Zgromadzeni przedstawiciele jednomyślnie podjęli uchwałę o odwołaniu z funkcji koordynatora Grzegorza Paciulana. Zarzucili mu dyktatorskie, jednoosobowe działania, a mianowicie:
       1. powołanie jednoosobowo w skład komitetu 4 reprezentantów Solidarności 80, której jest w Olsztynie przewodniczącym, mimo że każda organizacja miała mieć w komitecie jednego przedstawiciela, przy tym powołał osoby podległe mu organizacyjnie lub służbowo i nie mające nic wspólnego z antysystemowością. Przeciwnie, powołana przez Paciulana do komitetu Teresa Michałowska, jego zastępczyni w FZZ, była w komitecie wyborczym Czesława Małkowskiego, do komitetu Paciulan powołał też policjanta, strażnika rybackiego i działacza młodzieżówki PO. Zarzucili też Paciulanowi forsowanie osób pochodzenia ukraińskiego na listy wyborcze, wymuszanie szantażem zgody na swój start w wyborach z 1 miejsca, marginalizację okręgu wyborczego nr 35 – olsztyńskiego. Zebrani w uchwale podsumowali dotychczasową karierę i postępowanie Paciulana jako „typowego aparatczyka reprezentującego interesy systemu".
       Również jednomyślnie komitet podjął uchwałę – propozycję powołania nowych koordynatorów na Warmię i Mazury: w okręgu olsztyńskim nr 35 – Jacka Pachuckiego z Ruchu Narodowego, a z okręgu elbląskiego nr 34 –Lecha Kraśniańskiego ze Stowarzyszenia Wolny Elbląg.
       Do podobnej sytuacji doszło w Białymstoku i na Mazowszu, gdzie też komitety odwołały swoich koordynatorów. Teraz wszystkie czekają na decyzję Wielkiej Czwórki powołanej przez Pawła Kukiza, a więc szefów Ruchu Narodowego, KNP, Solidarności 80 i Solidarności Walczącej, no i samego Pawła Kukiza. Decyzje powinny zapaść we wtorek 4 sierpnia.
Adam Socha, debata.olsztyn.pl
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama