UWAGA!

Kaliningrad ubożeje

 Elbląg, Kaliningrad.
Kaliningrad. Fot. RG

Jaką cenę płaci Kaliningrad za agresję Rosji na Ukrainę? O tym szeroko pisze Krzysztof Szczepanik dla portalu wnp.pl.

- PKB w obwodzie kaliningradzkim zmalało w 2022 roku o 9 proc. Sama produkcja przemysłowa zaś zaliczyła spadek o 20 proc. Władze podejmują rozpaczliwe próby opanowania kryzysu, wywołanego przez zachodnie sankcje – czytamy na wnp.pl.

Region ma sporo problemów. Kaliningrad ma ograniczoną komunikację z resztą kraju, a UE ograniczyła możliwości przewozu towarów do obwodu.

- Po wprowadzeniu sankcji obwód kaliningradzki odczuł wiele skutków tych działań. Najważniejszą kwestią jest transport z i do obwodu. Niezbędne było rozwinięcie całego systemu dotacji dla transportu towarów i ludzi z „wielkiej Rosji” do obwodu – pisze Krzysztof Szczepanik. Na transport lotniczy i morski Moskwa przeznaczyła w tym celu 1,4 mld rubli (nieco ponad 100 mln zł), to jednak za mało, by opłacało się transportować towary do Kaliningradu. Anton Alichanow, gubernator obwodu, postuluje uproszczenie mechanizmu dopłat oraz ich zwiększenie.

Jednym ze skutków nałożonych sankcji jest zatrzymanie pracy w jednej z najważniejszych firm w regionie. Dyrekcja „Avtotoru”, gdzie jeszcze niedawno składano samochody bwm, wysłała większość załogi na bezterminowe urlopy.

- Wszystkim urlopowanym firma przydzielała… działki pod ogródki warzywne. Na ten cel zakład przeznaczył ziemie o łącznej powierzchni 300 hektarów – pisze Krzysztof Szczepanik.

Lokalne władze upatrują szansę na poprawę sytuacji przede wszystkim w rolnictwie, w przyszłym roku 600 milionów rubli (45 mln zł) planują przeznaczyć na wsparcie hodowli bydła.

- Słabością planów rozwoju rolnictwa w obwodzie jest zniszczona infrastruktura melioracyjna – czytamy na wnp.pl. System dotacji na produkcję rolną jest też korupcjogenny, bo chociaż w teorii każdy ma szansę ją dostać, musi to zatwierdzić urzędnik. W pewnym momencie największym rolnikiem w obwodzie stał się były mer Moskwy Jurij Łużkow, który zgarnął prawie całą kwotę oferowanego wsparcia.

Dodajmy, że w związku z sankcjami utrudniony jest też rozwój turystyki w regionie. Nie zanosi się też na sukces w związku z próbami tworzenia lokalnej "Doliny Krzemowej" w regionie i tworzeniem parków technologicznych.

- Wszelkie działania mające wzbogacić miejscowy, kaliningradzki budżet są bardzo uważnie analizowane w Moskwie. Nikt tam bowiem nie chce dopuścić do sytuacji, by Kaliningrad stał się zbyt niezależny ekonomicznie od centrum – podkreśla Krzysztof Szczepanik.

 

Więcej na wnp.pl


Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wysłać do nich towarzysza kefira znawcę od wszystkiego pomoże im.
 • Jedyne wyjście to przejęcie w ramach reparacji, działać...
 • Gdyby naszym krajem rządziła opozycja też mielibyśmy podobne wskaźniki, niestety wielu głupich ludzi tego nie zauważa i szczuje na nasz rząd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  50
  102
  Teofil Skorupa niezalogowany(2022-12-06)
 • Zubożenie na pewno nie większe niż u nas...
 • Oddać Kaliningrad Czechom
 • Tylko Kaliningrad ubożeje. Polska rośnie w siłę, a ludziom żyje się dostatniej. Jeszcze trochę i będzie tu raj na ziemi.
 • Rusofobiczne pitu-pitu a żenujący prop-agit atlantyckiego czynownika, który koło obiektywnej prawdy (nawet tej dziennikarskiej), to nawet nie przechodził; Ale już pomijając żałosne POszczekiwanie zbrodniczych atlantystów przegrywających swoją "wojenkę o wszystko" na wschodnim froncie, to zapytam Was tak: - Rosyjski pracodawca i rosyjskie państwo przynajmniej ludziom pomagają i zaoferowali im choć ziemię (zagospodarowaną i wstępnie przygotowaną) do przetrwania ciężkich czasów, prawda? A w jakiż to sposób POmogli w analogicznej sytuacji Polkom i Polakom polskojęzyczni jurgieltnicy na zaoceanicznym pasku, z tego miejsca donośnie zapytuję?; [Zdj. #SłynneCytaty:)] #libki #jelity #oligarchia #jurgielt #zdrada #wojna #zbrodnia #rak; #PrawdaWasWyzwoli, #warmongers Hashtagi: #libki, #oligarchia, #wyzysk, #szwindel, #profit, #rak
 • @Teofil Skorupa niezalogowany - tak się właśnie dzieje i to za twojego rządu
 • Piszecie tak jakby biedny kaliningrad był jakimś odrębnym, niezależnym od rosji regionem, a przecież to ruskie miasto, ruskie terytorium, które jest tak samo odpowiedzialne za wojnę na Ukrainie jak moskwa czy inne tereny rosji. I bardzo dobrze, że ubożeje, znaczy że sankcje działają. Kaliningrad jak i inne ruskie terytoria powinien upaść gospodarczo i pod każdym innym względem i już nigdy się nie podnieść, a cała rosja powinna być przez resztę świata traktowana jakby nie istniała. Nie wiem skąd ta troska redakcji o biedny kaliningrad. Płacą wam rublami?
 • @lubie.kefir - ty robus powinieneś tam wyemigrować, towarzysze docenili by tak światła postać. Kto wie może byś został naczelnym politrukiem w jakimś kiosku z gazetami.
 • @Teofil Skorupa niezalogowany - Przez osiem ostatnich lat na opozycję zwalacie swoje nieudolne rządy więc do kogo ta mowa. Inflacja zubożenie Polaków mówi Ci to coś klakierku.
 • @Teofil Skorupa niezalogowany - Co nam jeszcze ciekawego powiesz. W ramach populizmu piękne kukułcze jajo dostała nasza reprezentacja w piłce nożnej w ramach sukcesu w Katarze. Brać, nie brać tych 30 milionów. W końcu taki bogaty mamy kraj, że na szpitale dziecięce funduszy brak ale na premie za miejsce 9-16 worek pieniędzy dla Panów piłkarzy się znajduje. Mistrzowie Świata w siatkówce to się dopiero czują jak naiwniacy.
Reklama