UWAGA!

Możemy zazdrościć Olsztynowi elektrociepłowni

 Elbląg, Tak ma wyglądać olsztyńska elektrociepłownia zasilana paliwem z odpadów (wizualizacja UM Olsztyn)
Tak ma wyglądać olsztyńska elektrociepłownia zasilana paliwem z odpadów (wizualizacja UM Olsztyn)

Wiosną ma ruszyć budowa elektrociepłowni w... Olsztynie. I to zasilanej paliwem alternatywnym, powstałym ze spalania odpadów z miejscowego ZUO. Na dofinansowanie tej inwestycji kwotą 40 milionów euro zgodziła się właśnie Komisja Europejska.

Elektrociepłownia będzie kosztowała prawie 650 mln złotych. Wybuduje ją w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego z miastem firma Dobra Energia dla Olsztyna, za którą stoi międzynarodowy potentat Urbaser z Hiszpanii. Spółka będzie nią zarządzała przez 25 lat, po czym zwróci inwestycję miastu. Przez ten czas utrzymanie elektrociepłowni będzie kosztować 3,5 miliarda złotych.

Olsztyn do budowy nowej elektrociepłowni konsekwentnie podchodził od lat. Po wielu zawirowaniach samorząd doprowadził sprawę do etapu realizacji, prace mają ruszyć wiosną i zakończyć się w 2022 roku. 40 mln euro na dofinansowanie inwestycji przekaże Unia Europejska. – Najgorsze mamy za sobą – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Olsztyński zakład dzięki termicznej utylizacji stałych odpadów komunalnych ma wytwarzać energię elektryczną i ciepło użytkowe. - Żywot odpadów kończy się w kotle instalacji termicznego unieszkodliwienia opadów i dzięki temu uzyskujemy energię. Takich metropolii w kraju jest mniej niż 10. Tego typu sposoby zagospodarowania odpadów są rozwiązaniami spotykanymi w najlepiej rozwiniętych gospodarkach – mówił na piątkowej konferencji Marek Bryszewski, prezes Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie.

Inwestycja w elektrociepłownię była potrzebna, bo firma Michelin likwiduje swoją ciepłownię węglową, która od lat ogrzewała Olsztyn. Między władzami miasta a Michelin nie doszło do porozumienia w sprawie jej modernizacji (coś Wam to przypomina? – pyt. red.). Ceny wytwarzanej energii mają być niższe od tych, które płaci się średnio w Polsce. Olsztyński MPEC będzie miał też prawo kontroli parametrów technicznych i stanu instalacji oraz warunków sprzedaży energii.

„Nowa ciepłownia dostarczy ciepło dla 30 proc. odbiorców podłączonych do olsztyńskiej sieci ciepłowniczej. Reszta – 40 proc. – pochodzić będzie ze zmodernizowanej ciepłowni węglowej na Słonecznym Stoku (należącej do miasta - red.,) a 30 proc. z nowej ciepłowni na biomasę, która powstaje także na Słonecznym Stoku” - informują olsztyńskie media.

Warto dodać że podobna elektrociepłownia jak w Olsztynie powstanie również w Gdańsku. Także z unijnym dofinansowaniem.

Źródło: Radio Olsztyn, Gazeta Wyborcza Olsztyn

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Warto dodać, aby nie wywoływać niepotrzebnych emocji antyolsztynskich, że coś tam się dzieje kosztem Elbląga, że druga taka spalarnia połączona z cieplownia powstanie w Gdańsku. W tym przypadku dofinansowanie z UE wynosi 60 mln euro. Zarządzający obu miastami mają dobre rozeznanie w możliwościach, jakie daje UE, potrafią napisać skuteczne wnioski no i w ogóle potrafią gospodarnie zarzadzac wykazując przy tym horyzonty myślowe. Natomiast w Elblągu... szkoda pisać, to chyba już dociera do każdego mieszkańca miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  88
  5
  Ja też tu mieszkam (2020-02-01)
 • Aha, jest jeszcze jedno. Mimo ewidentnych udanych inwestycji, szykuje się referendum w sprawie odwołania prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Spora grupa mieszkańców nie jest zadowolona z kilku jego decyzji i pragnie powrotu Czesława Jerzego Malkowskiego, uniewinnionego od zarzutów przestępstw na tle seksualnym. Proponuję, w wypadku gdyby odwołali, weźmy tego Grzymowicza do Elbląga, dajmy mu dobre warunki i niech zarządza przez kilka lat u nas.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  61
  7
  Ja też tu mieszkam (2020-02-01)
 • redaktor @Ja też tu mieszkam - Dodaliśmy właśnie informację o Gdańsku. Pozdrawiamy
 • hm dostają bo mają władze na poziomie anie tylko biorących diety
 • a to nowina, w Elblągu palą śmieciami od dziesięcioleci, to taka oddolna inicjatywa,
 • A metra nie budują?
 • Olsztynowi trzeba zazdrościć, że jest miastem wojewódzkim, a ludziom będącym we władzach Elbląga w czasie reformy administracyjnej podziękować w sposób szczególny za to, że nie zrobili nic, by miasto stało się drugim Toruniem w kujawsko - pomorskim, bądź Gorzowem Wielkopolskim w lubuskim. Przypomnijcie sobie kto wtedy rządził? Czy na pewno ich już we władzach nie ma? A może nadal na nich głosujecie. Czy wyborcy są świadomi swoich decyzji przy urnach?
 • A my sobie wytłumaczymy, że Olsztyn znowu nam coś ukradł, dla lepszego naszego samopoczucia, Miłego Dnia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  4
  xxyyzz(2020-02-01)
 • Tak naprawdę tam ktoś myślał już kilka lat temu. Nasi prezydenci tylko brali kasę i nic. Decyzja o budowie elektrociepłowni elblag powinna być już w 2017. To był ostatni gwizdek. Dzisiaj Witold gra nie wiadomo w co? Chyba w przyglupa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53
  1
  Zawada 1 (2020-02-01)
 • Czy ktoś jeszcze ma coś na obronę elbląskich nierobów? To jednak jest najbardziej nieudolna władza.
 • Jak siedzi się tylko w swoim gabineciku to nic nie będzie. To nie inwestorzy przyjdą, tylko dobry gospodarz ich znajdzie, ale to trzeba potrafić robić, a nie zajmować się plotką, słuchać doradców, którzy grają swoje gierki i robić nieistotne sprawamy. Możemy tylko pozazdrościć innym miastom gospodarzy!!!!
 • @Instruktor WOPR - 21 lat minęło od reformy, a my ciągle na to zwalamy winę, inne miasta poradzily sobie, a my, potrafimy obrażać się, zabierać swoje zabawki, zamiast robić coś dobrego dla miasta. Mamy 16 województw, czy we wszystkich pozostałych 33 byłych wojewódzkich miastach mamy tak nieudolne władze?
Reklama