UWAGA!

Na szczepienie z zaproszeniem

 Elbląg, Na szczepienie z zaproszeniem
Fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

- Zaraz po medykach w pierwszej grupie będą osoby starsze, czyli powyżej 60. roku życia. Dostaną państwo zaproszenie na takie szczepienie - mówił w poniedziałek (28 grudnia) w TVP Info Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Chodzi oczywiście o szczepionki na koronawirusa. Sprawę opisuje Aleksander Główczewski dla portalu Gazeta.pl.

Kraska wyjaśniał, że jak najszybsze szczepienie seniorów wynika z zagrożenia, jakie stwarza koronawirus właśnie dla nich. Po otrzymaniu zaproszenia na szczepienie seniorzy będą się na nie rejestrować przez infolinię lub za pomocą internetowego konta pacjenta. Rejestracja będzie też możliwa u lekarza rodzinnego i w specjalnych punktach, które pojawią się w większych miastach.

- Po takiej rejestracji dostaniecie państwo informację smsem, kiedy i gdzie trzeba się zgłosić na takie szczepienie. Dzień przed tym szczepieniem otrzymamy sms przypominający, tak, że od razu będziemy mieli ustalone te dwa terminy, na pierwsza dawkę i drugą - tłumaczył wiceminister zdrowia. 

Seniorzy mają przyjmować szczepienia od najstarszych aż do najmłodszych, czyli tych, którzy dopiero ukończyli 60. rok życia. Dlatego mają rejestrować się dopiero po otrzymaniu przesyłki z zaproszeniem, "żeby zachować kolejność roczników szczepień".

Szczepienie ma poprzedzać konsultacja z lekarzem i kwalifikacja, "czy danego dnia będzie można daną osobę zaszczepić". Według wiceministra Kraski, dla szczepienia w zasadzie nie ma przeciwwskazań, poza ostrą infekcją i związanymi z nią gorączką i złym samopoczuciem.

Również osoby, które już przeszły koronawirusa, będą poddawane szczepieniom, bo "tarcza ochronna" jaką daje szczepionka ma być lepsza i utrzymywać się dłużej. Same szczepienia mają przypadać na styczeń-luty. Wiceminister zdrowia podkreśla jednak, że jest to uzależnione od dostaw szczepionek.

Rozpoczęto już szczepienia personelu medycznego, a także pracowników DPS-ów, MOPS-ów i Sanepidów. W poniedziałek szczepionki przyjmował m. in. personel Szpitala Miejskiego w Elblągu, w którym leczeni są pacjenci chorujący na koronawirusa.

 

Więcej na Gazeta.pl


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama