UWAGA!

Ostatnia decyzja rządu: kanał

Przez Mierzeję Wiślaną zostanie zbudowany kanał - zdecydował we wtorek 13 listopada odchodzący rząd Jarosława Kaczyńskiego. - Jeśli zaczną kopać, będzie „druga Rospuda” - zapowiadają ekolodzy. O kanale przez Mierzeję pisze „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”.

Rząd zdecydował o przekopie Mierzei Wiślanej z powodu Rosji. Od lat - zazwyczaj tuż przed rozpoczęciem sezonu letniego - Rosjanie wprowadzają blokadę żeglugi z Zatoki Wiślanej na pełne morze. Jest to możliwe, bo kontrolują jedyną drogę, która prowadzi przez Cieśninę Pilawską. Ostatnia blokada - z maja ub. roku - trwa do dziś. Rozmowy minister spraw zagranicznych Anny Fotygi z Rosjanami nie rozwiązały problemu, rząd przystąpił więc do prac nad przekopem.
     Wtorkową uchwałą rząd zdecydował, że przekop sfinansuje budżet państwa. Budowa ma kosztować 417,2 mln zł. - Finansowanie z budżetu państwa, a nie z funduszy unijnych, gwarantuje, że inwestycja zostanie przeprowadzona - tłumaczy Wojciech Kmiecik, szef gabinetu politycznego ministra gospodarki morskiej Marka Gróbarczyka. - Nie wiadomo, czy Unia dałaby pieniądze na przekop Mierzei.
     - Komisja Europejska na pewno nie dałaby ani centa - ocenia prof. Maciej Gromadzki, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Ochrony Przyrody w Gdańsku, autorytet ekologów. - Cała Mierzeja Wiślana to obszar należący do europejskiej „Natury 2000”. Ta inwestycja nie ma dobrego uzasadnienia ekonomicznego i jest antyekologiczna.
     Czy nowy rząd Donalda Tuska będzie realizował podjętą uchwałę? - Decyzję podjęto w przedostatnim dniu rządzenia, więc trzeba będzie się jej szczególnie przyjrzeć - zapowiada Marek Sawicki z PSL, przyszły minister rolnictwa (ten resort ma „wchłonąć” Ministerstwo Gospodarki Morskiej).
     więcej w „Gazecie Wyborczej Trójmiasto”
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Znowu ci poj... ekolodzy sie odzywają. Co to ma być że grupka lewaków utrudnia życie innym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ekolodzy to terroryści(2007-11-14)
 • WojŁawrynowicz Parafrazując Katona Starszego Cenzora, ,. .. POZA TYM UWAŻAM, ŻE TRUSO NALEŻY ZBUDOWAĆ” !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-11-14)
 • Troche turystów popłynie do Fromborka i Elbląga. Gdańszczanom to nie pasuje.
 • najważniejsze, że Kaczyński to załatwił
 • WojŁawrynowicz Jest jeszcze jedna funkcja tej inwestycji, o której się zapomina, a dla której trzeba zbudować kanał, to: tzw. „ Kanał ulgi” , który jest w stanie zdjąć przez dobę „ tylko” kilkanaście cm lustra wody(są wyliczenia). Niby mało, ale podczas zimowej powodzi może dać czas na URATOWANIE ŻYCIA wielu mieszkańcom terenów depresyjnych. A może to będą cm, które obronią wały przed przelaniem. Może wielka woda nigdy nie przyjdzie. Ale. .. da ktoś gwarancje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-11-14)
 • WojŁawrynowicz Sukces ma wielu ojców, ale mówiąc o budowie kanału trzeba wspomnieć wielka prace promocyjno-organizacyjną, jaką wykonali w ramach projektu: „ Porozumienie na rzecz zatrudnienia w powiecie Elbląskim -. .. wypromowanie koncepcji budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. .. ” pani Stanisława Pańczuk ze Starostwa Powiatowego w Elblągu i pan Marek Serdyński (przedsiębiorca, od wielu lat gorący zwolennik budowy przekopu)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-11-14)
 • Woju ~ doceniam i szanuję Twój upór i konsekwencję w 'marketigowaniu' Truso+przekopu+paniPańczuk, ale stopniowo upodabnia Cię to do JK. .
 • WojŁawrynowicz Do ekologów, prawie całe Żuławy, to interwencja człowieka w naturalna deltę Wisły. >>> No, dziś się rozpisałem, ale temat jest dla mnie ważny i od wielu lat robię, co mogę by doszło do budowy. Może się uda? Pozdrawiam wszystkich zwolenników budowy przekopu. AAA jeszcze ważne stwierdzenie!!!! W SPRAWACH LOKALNYCH NALEŻY WSPÓŁPRACOWAĆ PONAD PODZIAŁAMI POLITYCZNYMI, NAJWAŻNIEJSZE JEST DOBRO MIESZKAŃCÓW I REGIONU!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-11-14)
 • WojŁawrynowicz Rwel. Wiem jak wielka praca została wykonana. A na ogół, ci co pracują ciężko na rzecz dobra publicznego nie dbają o sławę ani o poklask, są to osoby skromne. Medale przypinają sobie inni. I porównuj sobie mnie do kogo chcesz. Będę chwalił tych, co cenie za to co robią i mówił głośno o ich dobrej robocie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-11-14)
 • Ławrynowicz, swoje powiedziałeś, daj innym się wypowiedzieć to nie jest kampania wyborcza ale przekop to jest to, ale za tej kadencjii mają zdażyć się cuda gospodarcze tak że do roboty, do roboty !
 • no tak to przeciez oczywiste nie umiemy sie dogadac to rozpie. .olmy mierzeje!! a nam ten kanal potrzebny jak powietrze do zycia!!!!
 • 417,2 --- duża precyzja obliczeń. Ten przecinek dwa - to chyba na impreze z odbioru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czerwony(2007-11-14)
Reklama