UWAGA!

Połączenie nowego ze starym

"Figura św. Jana pochodząca z 1400 roku, po renowacji wróciła do Katedry św. Mikołaja. Rzeźba mierzy dwa i pół metra" - czytamy w "Dzienniku Elbląskim".

"Obecnie św. Jan stoi w nawie głównej. Po dokończeniu prac renowacyjnych zostanie umieszczony we wnęce nad ołtarzem, obok wiszącej figury ukrzyżowanego Jezusa.
     - Rzeźba nie będzie polichromowana, chcemy, aby dorobione elementy wyróżniały się - mówi ksiądz infułat Mieczysław Józefczyk. - To połączenie nowego ze starym. Każdy, kto zobaczy figurę, powinien od razu odróżnić zabytkowe elementy. W katedrze panują dobre warunki klimatyczne, jeśli chodzi o ekspozycję zabytków. (...) Rzeźba wraz z figurą Matki Boskiej została oddana w depozyt katedrze przez elbląskie muzeum. Rekonstrukcji obu figur podjął się Krzysztof Łangowski z Czerska. Uzupełnił rzeźbę św. Jana o brakujące elementy: głowę, dłoń, księgę i fragment nogi".
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Oddana w depozyt? Tra la la, już kamień w wodę! Elbląski Kościół Katolicki (jak donosi agencja prasowa portEl.pl) ma milionowe długi od których się odrzegnuje. Elbląskie kościoły i plebanie pobudowali i budują krasnoludki za darmo! Figura w depozyt? Bzdura, dyrektora muzeum pod sąd, to jak "picie w Szczawnicy"... lub odwietnie, może coś pokręciłem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Jan Zagrabnik(2001-03-22)