UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Witold Gintowt-Dziewałtowski wśród najlepszych posłów

 
Elbląg, Witold Gintowt-Dziewałtowski wśród najlepszych posłów
fot. Anna Dembińska

Tygodnik „Polityka” rozstrzygnął swój ranking posłów. Zwyciężył Ryszard Kalisz (SLD), przed Markiem Biernackim i Małgorzatą Kidawą-Błońską (oboje z PO). Na wysokim, czwartym miejscu znalazł się elblążanin Witold Gintowt-Dziewałtowski.

Jest to 14. już ranking „Polityki” na najlepszych i najsłabszych posłów. Sporządzono go na podstawie głosów dziennikarzy – sprawozdawców parlamentarnych i politycznych, którzy na co dzień pracują w Sejmie, oraz sejmowych statystyk.
       „Dziennikarze nie mieli kłopotów z typowaniem czołówki, chociaż w pierwszej trójce różnice są niewielkie. Zdecydowanie wygrał Ryszard Kalisz (SLD) przed Markiem Biernackim, niewiele ustępowała im Małgorzata Kidawa-Błońska (oboje z PO). Nie było także wątpliwości, komu należy się trójkąt ostrzegawczy – tu stawka była bardzo wyrównana i piątka, wyłoniona w wyniku głosowania trzydziestki dziennikarzy, od początku praktycznie się nie zmieniała” – czytamy na stronie polityka.pl
      
       Wyniki rankingu najlepszych
      

       1. Ryszard Kalisz (SLD), bez którego, jak napisał jeden z dziennikarzy, „po prostu trudno wyobrazić sobie Sejm”. Kalisz jest wprawdzie politykiem medialnym, dziennikarze lubią jego występy, ale jako przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka wykonuje ogromną pracę. W Sejmie, gdzie dobrych prawników jest mało, zawsze można liczyć na jego prawnicze kompetencje, także gdy idzie o znajomość prawa konstytucyjnego. A w tej kadencji problemów konstytucyjnych było sporo, sporo też było pracy przy zasadniczych reformach ustrojowych: oddzielenie prokuratury od ministra sprawiedliwości, zmiany w kodeksach, ustroju sądów powszechnych. Co ciekawe, rzadziej wskazywano na jego rolę jako przewodniczącego komisji badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy, której praca trwała długo. Wskazywano, że może nawet zbyt długo, ale sprawozdanie przygotowane zostało bardzo rzetelnie, zgodnie z prawniczą sztuką, nawet jeśli radykalne wnioski o Trybunał Stanu ktoś uznaje za zbyt radykalne.
      
       2. Marek Biernacki (PO), zasadniczą motywacją typujących był fakt, że komisja śledcza badająca sprawę porwania i zamordowania Krzysztofa Olewnika, której był przewodniczącym, jako jedyna ze wszystkich jednogłośnie i bez awantur przyjęła sprawozdanie końcowe. Merytoryczne, a nie polityczne, w dodatku pracowała solidnie, wskazała na słabe i bardzo słabe punkty w systemie państwa (działania policji, prokuratury, pokazanie układu na poziomie powiatowym). Można powiedzieć, że ta komisja rzeczywiście wskazała na patologiczne mechanizmy w działaniu państwa i zaproponowała niezbędne zmiany przepisów. Przewodniczący nie błyszczał w mediach, nie karmił nas nieustannie sensacjami, ale przygotował raport spełniający to wszystko, czego powinniśmy oczekiwać od komisji śledczych. Doceniono także pracę Marka Biernackiego w komisji administracji i spraw wewnętrznych, która zawsze jest trudna, budzi emocje, które przewodniczący tonował nie narażając się na zarzut stronniczości.
      
       3. Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Doceniono zwłaszcza jej pracę nad trudnym problemem rozwiązania kwestii zapłodnienia in vitro, konsekwencję w prezentowaniu poglądów, czasem wbrew opinii wpływowych członków jej własnej partii. Mimo że projekt nie został uchwalony ze względu na okoliczności polityczne, jest propozycją gotową do przejęcia przez następny parlament. Podkreślano również styl, w jakim sprawuje swój mandat – rzetelnie, niesłychanie merytorycznie, co nie znaczy, że nie polemicznie. Wielka kultura słowa, minimum zbędnych emocji. Po prostu jedna z parlamentarnych dam. – Przykład znakomicie pojmowanej kobiecości w polityce – pisano w uzasadnieniach.
      
       4. Witold Gintowt-Dziewałtowski. Można powiedzieć, stały bywalec naszych rankingów. Jego dziełem jest kodeks wyborczy, czyli uporządkowanie wszystkich ordynacji (Sejm krótkimi nowelizacjami wprowadzał potem do nich nie zawsze fortunne zmiany, ale to nie zmienia ogólnej oceny). Znawca samorządu terytorialnego, unikający politycznych awantur, potrafiący się porozumiewać ponad politycznymi podziałami. Czternaście lat w Sejmie i żadnego skandalu – to rzeczywiście rekord. Żal, że go w Sejmie zabraknie – pisali dziennikarze. Gintowt-Dziewałtowski, niezbyt mile widziany w SLD, startuje do Senatu z poparciem PO.
      
       5. Wacław Martyniuk (SLD)
       6. Janusz Piechociński (PSL)
       7. Andrzej Dera (PiS)
       8. Beata Szydło (PiS)
       9. Jarosław Gowin (PO)
       10. Marek Borowski (SdPl).
      
       Wyniki rankingu najgorszych
      
Poczet tych, którzy zasłużyli na sygnały ostrzegawcze, jest tak wyrównany, że trudno wytypować zwycięzcę tego swoistego antyrankingu. Można powiedzieć, że o włos, gdyż jednym zaledwie głosem wygrał Adam Hofman (PiS), u którego dziennikarze dostrzegli nadmiar arogancji i brak jakiegokolwiek zaangażowania w pracę Sejmu. To stracony mandat – pisano. Będąc rzecznikiem partii niekończenie trzeba poselskiego mandatu. Hofman jako poseł niczym się w pamięci nie zapisał w ciągu tych czterech lat. Pozostali „laureaci” to Antoni Macierewicz (PiS) – też nadmiar aktywności, ale nie poselskiej. Robert Węgrzyn (niezależny) – słynny skandalista – za seksizm i homofobię usunięty z PO. Jego wypowiedzi to przejaw prymitywizmu i prostactwa – pisali dziennikarze. Nelli Rokita (PiS), postać w polskiej polityce barwna, ale w pracach sejmowych prawie niewidoczna i wreszcie Ryszard Zbrzyzny (SLD) sprawujący nie tyle poselski mandat, co występujący jako przedstawiciel związkowców z Zagłębia Lubińskiego. Szczególnie zapamiętano mu zachowanie niegodne parlamentarzysty, gdy w maju razem z innymi związkowcami atakował siedzibę zarządu KGHM Polska Miedź.
      
       Czytaj więcej: polityka.pl.
      
Oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • politykier, karierowicz, PO stracila moj glos. Zenada na calej dlugosci, aby zostac przy korycie, mam nadzieje, ze sie WGD przeliczyl i to grubo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czerwony kameleon(2011-09-17)
 • Towarzyszu 1sekretarzu KC PZPR, Panie Dziewiałtowski idź Pan wreszcie na emeryturę. Pan w szeregach PO to "gwóźdź do trumny"tej partii. Pan kiedyś zatwardziały komunista dziś nagle prawicowiec, honoru Pan nie masz za grosz. Nikomu Pan nigdy nie pomogłeś, tylko sobie samemu. Prawdę napisał o WGD w swej książce pan Stężała. My Elblążanie farbowanym komunistom, "spadochroniarzom"z SLD, kurczowo trzymających się koryta, mówimy stanowcze NIE !WGD jest skończony w Elblągu.
 • Świetny polityk, któremu zadzrośni elbląscy działacze niedorastają do pięt.
 • A moim zdaniem najgorsza kandydatura z możliwych, mam przecież prawo mieć swoje zdanie i wątpliwości w demokratycznym państwie, bo poznaliśmy dokładnie zdolności i zasługi tego "pana", którego moim skromnym zdaniem tylko inetresuje "koryto" i przeskakuje z PZPR do SLD bez skrupułów i moim skromnym zdaniem przefarbuje się na każdy kolor aby znowu dorwać się do "korytka" Zadaję sobie ciagle paytania bez odpowiedzi, którymi chciałbym się podzielić - Kto zdecydował o sprzedaży ziemi pod Hypermarket HYPERNOWA, która była już sprzedana mieszkańcom w wkładach mieszkaniowych, mieszkań których nigdy nie zobaczyli, wkłądów których im nigdy nie zwrócono, czyżbym się mylił ? Tyle opowieści słyszałem, czyż ludzie kłamią ? Kto zdecydował o demontażu starego zabytkowego mostu, który potem po cichu wyjechał do Holandii, być może tez się mylę, czego to ludzie nie wymyślą ? Czyż to nie ten były "pan" prezydent, może się mylę ale tyle opowieści krąży po Elblągu, że zgłupieć można można i można by książkę napisać na temat tego p osła !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ziemianin-pl(2011-09-17)
 • Co do gruntu pod HYPERNOWA to przeliczenia złotówki Balcerowicza pogrążyły przyszłych członków oczekujących na 255 mieszkań. Był to jedyny możliwy uskok od obciążeń finansowych, bo zbudowane mieszkania kosztowałyby jak zbudowane ze złota. .. .a co proponował Prezydent w kaloszach! Co do mostu, to podobnie jak kościół z ul. Robotniczej uległ podobnej transakcji - nowe za stare(zabytkowe). .. .. też nie nowość bo Redemptoryści też przeliczają złotówki i korony. .. . Co do mądrości naszych kandydatów to chyba WGD bije na łeb wszystkich co do wiedzy i kompetencji. .. a partyjki miernot intelektualnych trzymających swoje paluszki w niewysłowionych dziurkach swoich, ,władców, ,. .. chyba się przeżyły! A kolizje drogowe po pijaku to żadna rekomendacja do Sejmu. Sam tez dobrze znam, ,życie twórczość Piłsuckiego, ,i nie kandyduje do Sejmu czy Senatu. .. . Czy np pan Rybicki - import z Gdyni, taki sam jak nieudany poprzednik jest nam potrzebny? A może znawcy prawa, którzy go nie znając sami stracili mandaty poselskie są w cenie? Do Sejmu wybiera się ludzi mądrych, co to i wózek rządowy pociągną. Wcale się nie dziwie WGD iż jest ceniący siebie, może i zarozumiały- no bo jak na tym rynku głupoty i miernoty zaistnieć????? W telewizorze napychają nam do głów co chcą, licząc na naszą bierność i brak chęci do myślenia. .. . Takie milczące owce. .. ..
 • ale sie rozpisali. .. tylko o tych nikomu nie znanych na listach nikt sie nie zająknie. .. pospolite ruszenie wiejskie!
 • no i 100 000 mieszkańców będzie reprezentował nikomu nie znany wieśniak ze wsi spod Bartoszyc! Nawet w Gminie łaj bywa lepiej. .. .
 • Transakcje podobną z mostem wcześniej, ,wymyślili Redemptoryści, ,eksportując zbytkowy kościólek z ul. Robotniczej - stawiając zamiast niego wielki betonowy bunkier. .. .
 • Mój głos do senatu ma Kula z ramienia SLD, bo ani PełO a tym bardziej PiS nie spełniają moich oczekiwań
 • Negatywne opinie piszą wyznawcy PO, osoby nie żyjące na codzień tym co się dzieje w tej sekcie doceniają pozycję p. Dziewałtowskiego w Sejmie a sam ranking ułożyli przecież dziennikarze na codzień obserwujący robotę posłów więc nikt ich nie przymuszał aby dać nagrodę naszemu posłowi, prawda jest taka że po prostu na nią zasłużył. gratulacje bo dobrze że piszą o pośle z Elbląga w tak dobrym kontekście
 • Przecież nikt tych bada nikrobi, jak ktoś czyta sondaże tego tygodnika, to P. GW zawsze jest na tym samym miejscu od conajmniej 5 lat. Dla kogo najpracowitszy, dla Elblaga, nie, dla SLD nie, a może dla siebie, to tak.
 • przepraszam, że pytam-ale za jakie zasługi tak wysoka ocena, tylko za samo bycie? bo nie rozumiem? nic innego o kryteriach nie wyczytałem, czy to jest"dziękuję ci za to, ze jesteś?" przepraszamzepytam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  przepraszamzepytam(2011-09-17)
Reklama