UWAGA!

Władimir Putin odwiedzi Warmię i Mazury

Za interia.pl: Podczas planowanej na 1 września roboczej wizyty w Polsce premier Rosji Władimir Putin poza Gdańskiem może odwiedzić też województwo warmińsko-mazurskie. Według lokalnego wydania dziennika „Komsomolskaja Prawda”, to w naszym województwie ma zostać podpisane polsko-rosyjskie porozumienie o żegludze po Zalewie Wiślanym.

Służba prasowa rosyjskiego rządu potwierdziła w czwartek, że Putin przyjedzie 1 września do Polski, gdzie w Gdańsku weźmie udział w uroczystościach poświęconych 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
       Oprócz udziału w uroczystościach na Westerplatte rosyjski premier ma też w planie rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem. Strona rosyjska chce poruszyć m.in. problem ruchu bezwizowego dla mieszkańców 30-kilometrowych stref po obu stronach polsko-rosyjskiej granicy. Efektem rozmów rosyjskiego premiera w Polsce ma też być otwarcie w obwodzie kaliningradzkim dodatkowego przejścia granicznego dla turystów przybywających do tego regionu drogą wodną.
       Premier Putin odwiedzi także Braniewo, gdzie na miejscowym cmentarzu spoczywa ponad 20 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 r.
      
       Nowe zasady żeglugi na Zalewie Wiślanym
      
W maju 2006 roku Rosja wstrzymała żeglugę na Zalewie Wiślanym, argumentując, że porozumienie, na podstawie którego odbywał się ruch polskich statków na wodach terytorialnych Rosji, wygasło z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zakaz żeglugi obejmował zarówno statki polskie, jak i rosyjskie, w tym także jachty i żaglówki.
       Strona rosyjska powołała się na umowę z 15 lutego 1961 r. o stosunkach prawnych na polsko-radzieckiej granicy państwowej. Dokument ten nie daje praw do żeglugi po rosyjskiej części Zalewu statkom innym niż handlowe i to też tylko w przypadku, gdy wpływają na ten akwen z pełnego morza.
       Umowa, która ma być podpisana w czasie wizyty Putina w Polsce, będzie regulowała zasady żeglugi po Zalewie Wiślanym statków polskich i rosyjskich. W połowie ubiegłego miesiąca premier Rosji podpisał już rozporządzenie, dopuszczające żeglugę po rosyjskiej części Zalewu jednostek państw trzecich, płynących do Polski i wypływających z Polski.
       Decyzje te będą oznaczały zniesienie nieformalnej blokady polskich portów nad Zalewem Wiślanym - w Elblągu, Fromborku i Tolkmicku - na których rozwój Polska wydała pokaźne środki. Ze wznowienia żeglugi po tym akwenie cieszą się też władze i mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego, którzy wiążą z tym nadzieje na rozwój gospodarki enklawy, zwłaszcza sfery turystycznej.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no, nareszcze, twardziel na ziemi polskiej!Więcej szacunku dla Wielkiego sąsiada, więcej pożytku dla polaków. A o której będze w Elblągu, Braniewie?Ciekawe, jak on na żywo wygląda, bo w netie całkiem niezłe ciacho. A ja Putina lublu?
 • Nowu ruscy dmuchnęli polaków, jak nie będzie na ręke ruskom to znowu zamkną. Polska polityka jest jednak poniżej dna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Polakos(2009-08-21)
 • Nie wierzcie Ruskim - podpisujcie petycję za budową kanału: www.petycje.pl
 • Szanowni Polacy w Elblągu, Premier Władimir Putin ośmieszy lokalnych włodarzy powie u nich " asadka karablej katoryje magut wpywat w zaliw eto 2,5 metra " w kazdych warunkach a u nas §133 dodaje się §133a w brzmieniu: „§133a.1.Wielkość statków wchodzących do portu Elbląg nie może przekraczać 85m długości i 2m zanurzenia. Podana wielkość zanurzenia odnosi się do średniego stanu wody i może ulec czasowym ograniczeniom. Zobacz na mapę Komunalnego Związku Gmin Nadzalewowych sp z o.o. Szafem tej spółki był Grzegorz Nowaczyk kliknij tu www.rafzen.pl Szanowni Państwo to nie jest żart to jest obowiązujące prawo Dopóki poseł Leonard Krasulski były rozwoziciel piwa nie zostanie wyrzucony z PiS rozwój Elbląga jest niemozliwy Z powazaniem mgr inż Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-08-21)
 • Szanowny Panie Redaktorze proszę nie dezinformować polskiego społeczeństwa obowiązuje zakaz wpływania do portu na rzece dla jednostek sportowych i handlowych . To Polska nie wpuszczała i nie wpuszcza do obecnego portu jednostek sportowych i handlowych z dwóch powodów. 1. wejście do portu jest rezerwatem przyrody i obowiązuje zakaz wpływania od 2 marca do 31 sierpnia kliknij tu www.rafzen.pl i kliknij tu www.rafzen.pl 2. Wejście do portu jest zbyt płytkie. Dodatkowo porty w Suchaczu i Fromborku nie figurują w przepisach portowych kliknij tu www.rafzen.pl a więc nie są dopuszczone do eksploatacji Szanowni Państwo to Rosjanie wybudowali pikną bazę w Iżewskoje i chcą z nami handlować a władze Elbląga mówią „niet” Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-08-21)
 • Szanowni elblążanie jezeli setki osób chcą zarabiać tak jak zarabiali w Halex-sie to pryjmijcie Premiera sąsiedniego państwa z należytym szacunkiem. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-08-21)
 • i zrobi nam czerwona rewolucje!!
 • Władimir dawaj do mienia. Wodku mam i krasawice się znajdą. W d. u. pi. e z resztą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Cebiarz(2009-08-21)
 • Jakby nie patrzył, to zaszczyt, że do takiej dziury, jak Elbląg i Braniewo, przyjeżdża premier Rosji.
 • Ze wschodu to jeszcze nic dobrego do nas nie przyszło. .. jak dotąd.
 • A gdzie w tekście niby jest mowa o wizycie w Elblągu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kasaki(2009-08-22)
 • ukraińców u nas dostatek szczególnie ubeków milicyjnych z placu wolności durni bandyckich.
Reklama