UWAGA!

Władze chcą zezwolić na posiadanie nieznacznej ilości narkotyków

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna rząd przygotował projekt ustawy zezwalającej na posiadanie nieznacznej ilości narkotyku. Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej chce określenia tabeli legalnych dawek, natomiast według autorów rządowego projektu ustawy taka tabela jest niepotrzebna.

Do przyjętej przez Radę Ministrów nowelizacji ustawy o narkomanii, wprowadzono przepis zezwalający na posiadanie tzw. nieznacznej ilości narkotyków na własny użytek. W stosunku do takich osób będzie można umorzyć postępowanie już przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia. Według Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej nowe przepisy, w których pojawiają się takie sformułowania, jak „na własny użytek” i „nieznaczna ilość” są jednak za mało precyzyjne, co może prowadzić do nadużyć. Niepokój tej organizacji wywołują też nowe przepisy, które stanowią, że w stosunku do osób, które nie są dilerami, będzie można umorzyć postępowanie przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia.
       Polska Sieć ds. Polityki Narkotykowej ostrzega, że nowe regulacje będą nieskuteczne, jeśli w ustawie nie znajdzie się tabela z dopuszczalnymi dawkami najczęściej spotykanych w nielegalnym obrocie substancji psychoaktywnych, takich jak marihuana, amfetamina, kokaina, ecstasy czy grzyby halucynogenne. Tabela taka byłaby ważną wytyczną dla policjantów, którzy zatrzymują posiadaczy narkotyków oraz decydujących o umorzeniu prokuratorów. Wyraźnie wytyczone granice miałyby też znacznie ułatwić prokuratorowi odróżnienie osoby uzależnionej od dilera.
       Według twórców nowelizacji wprowadzenie tabeli do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest zbędne.
       – Nowe przepisy wyraźnie wskazują trzy przesłanki, które muszą wystąpić jednocześnie, by można było podjąć decyzję o umorzeniu postępowania w stosunku do osób posiadających narkotyki. Są to: nieznaczna ilość posiadanego narkotyku, przeznaczenie go wyłącznie na własny użytek oraz niski stopień społecznej szkodliwości – wyjaśnia Barbara Wilamowska, koordynator ministra sprawiedliwości ds. rozwiązywania problemów narkomanii.
       W jakim kształcie przepisy zostaną wprowadzone w życie i jak to się odbije na przykład na wzroście przestępczości oraz kosztach leczenia uzależnionych, pewnie okaże się wkrótce.
      
żródło: Dziennik Gazeta Prawna, oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zalegalizować Marihuane!! poczytajcie o niej działa lepiej niż aspirina nikogo nie zabiła. .. Zobaczcie Jak by rząd zatkał częśc dziury budżetowej gdyby zalegalizowano marihuane na stałe w Polsce i sprzedawano ją w Coffe Shopach! Nie może rząd nigdy spojrzeć na to z tej perspektywy!!! Odrazu bo legalizacja to odrazu ćpuny!!!! Ludzie by mogli sobie palić w spokoju marihuana uspokaja!! A ile pieniędzy by również zaoszczędzili na wszystkich sprawach sądowych za tego typu narkotyk. Nigdy rząd sam nie może pomyśleć logicznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  legalizer(2010-09-13)
 • Legalizer. Jak ci dziecko naćpane do domu przyjdzie po tej maryśce to zmienisz zdanie.
 • Alkohol fałszują i wprowadzają do obrotu, papierosy też, to taką kasę sobie inni odpuszczą? Jeszcze więcej na walkę przeznaczą niż teraz po zjedzeniu wpływów do budżetu.
 • Palic sadzic zalegalizowac. Jestem na tak. Tabela bylaby mile widziana. Nie byloby zgrzytow przy kontroli a tak ogolnie to mlodzi wode chleja z komentarzem starszyzny - no trzeba się wyszumic a jak blanta spalisz to zaraz upadly narkoman jestes. Jakies to takie obludne. Byloby milo bez kitrania się po katach rozpracowac gramika w barze, bez lipy. Pozdrawiam milosnikow canabis camp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bakukurzacz(2010-09-13)
 • Legalizer, musisz byc chyba na niezłem ciśnieniu, że piszesz tak bez ładu i składu. .Widziałem kiedyś w holce jak koleś, mieszkający na wsi, nie miał transportu do miasta do kofika. On dosłownie ryczał jak baran! nie miało co go uspokoić. .. Czy MaryJ naprawdę nie uzależnia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  normalizer(2010-09-13)
 • Jestem za, ale dopiero od 21 roku zycia, legitymowanie osob kupujacych, oraz zakaz spozywania ich w miejscach publicznych. Mozecie miec pretensje o legitymowanie ale nie chcialbym widziec nacpanych 12latkow!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mari juana(2010-09-13)
 • Nie palę i palić nie będę, ale sądzę, że marihuana jest mniej szkodliwa niż te dziadostwo sprzedawane w dopalaczach. Tam przecież sama chemia jest. Jest też druga strona medalu. Jeżeli niewielka ilość narkotyku będzie dozwolona to gdzieś trzeba będzie je nabyć. Zakładam, ze Państwo o tym nie pomyśli, co będzie skutkowało tym, że dilerów będzie więcej i będą jeszcze więcej kasy zarabiać. Ot takie moje przemyślenie przy porannej kawie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ploterek(2010-09-13)
 • A marycha nie ma wcale dodawanego bonusu żeby klient wrócił. .
 • Ciekawski Czesi od początku tego roku "poszli po rozum do glowy ". Polacy by się legalnie naćpac, jeżdżą do Pragi, Brna, a przy okazji tam kase zostawiają. Osobiiście mnie to nie interesuje, ale. .. skoro jeden z drugim ćpają, to dlka czego panstwo polskie chce ich leczyć na koszt podatnika ?Sami biora, niech się sami leczą. Proste?Kase na maryche maja, niech zdobęda kase na leczenie, a jesli nie -to. .. selekcja naturalna i po klopocie. Każdy wybiera sam, jak chce życ !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-13)
 • Ciekawski Zwykły lek od bulu zębów o nazwie :PYRALGINA, w dużej dawce pozwala "odlewciec ". Dlatego sprzedawany jest w aptece w małych opakowaniach. Na większą ilośc trzeba mieć receptę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-13)
 • precz z dopalaczami! otworze kofik dobre siano; -D
 • W dopalaczach będzie można będzie kupić ??? Bo jakos nie widzę że można mieć narkotyki, ale z nielegalnego źródła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Awares(2010-09-13)
Reklama