UWAGA!

Za każdy litr oddanej krwi można odliczyć od dochodu 130 zł

Elbląg, Za każdy litr oddanej krwi można odliczyć od dochodu 130 zł
Fot. PS.

Dziennik Gazeta Prawna informuje: Każda osoba, która w 2009 roku oddała honorowo krew, może swój dochód w rocznym PIT pomniejszyć o 130 zł.

Ulga na krew przysługuje wszystkim osobom, które honorowo, czyli bezpłatnie, oddają swoją krew bądź osocze.
       Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dają honorowym dawcom krwi prawo odliczenia od dochodu wartości krwi, którą przekazali w stacji krwiodawstwa. Aby z tej ulgi skorzystać, podatnik oprócz oddania krwi w danym roku, musi osiągnąć dochód. Musi też postarać się o zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa o ilości oddanej krwi. Zaświadczenie takie musi także potwierdzać, że krew została oddana bezpłatnie. Ta, za którą dawca otrzymał wynagrodzenie, nie będzie mogła być uwzględniona w zeznaniu PIT, jako podstawa odliczenia. Zaświadczenia podatnik nie musi dołączać do zeznania podatkowego. Jednak musi je przechowywać przez prawie sześć lat (do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego) na wypadek, gdyby urząd skarbowy poprosił o jego przedstawienie.
       Ulga na krew jest odliczeniem limitowanym i to podwójnie. Pomniejszenia dochodu dokonuje się do wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew. Wystarczy pomnożyć ilość oddanej krwi przez wysokość przysługującego za nią ekwiwalentu. Z drugiej strony, ulga na krew jest odliczeniem dokonywanym w ramach przekazywanej darowizny i odliczenie podatkowe z tego tytułu nie może przekroczyć 6 proc. rocznego dochodu podatnika. Oznacza to, że jeśli kwota stanowiąca 6 proc. dochodu podatnika jest niższa od przysługującego ekwiwalentu za krew, podatnik w zeznaniu nie będzie mógł odliczyć więcej niż kwotę odpowiadającą 6 proc. dochodu.
       Wysokość ulgi będzie zależała od tego, ile krwi bądź jej składników podatnik przekaże. Odliczeniu podlega wartość ekwiwalentu za każdy litr oddanej krwi. Od dochodu można odliczyć 130 zł za każdy litr oddanej krwi bądź osocza. Pomniejszając swój dochód w związku z oddaniem krwi, jednocześnie zmniejsza się podstawa opodatkowania. W konsekwencji, honorowy dawca krwi zmniejszy swój podatek w rozliczeniu rocznym.
       Z ulgi na krew mogą też skorzystać podatnicy rozliczający ryczałt. Ryczałtowcy, oddając honorowo krew, pomniejszą swój przychód o ekwiwalent za krew.
      
       Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Nie chce odliczenia, wole za jedno oddanie dostać gotówką 130 zł. Wtedy pewnie sporo osób by oddało, w Elblągu jest taka bieda
 • taa dowalą Ci podatek od darowizny !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bloodhunter(2010-01-04)
 • podatek dowalą jeśli otrzymasz darowiznę, a przy oddawaniu krwi raczej nic nie otrzymujesz (poza czekoladami)
 • @elbik: też bym wolał niemniej oddaję i tak :]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  burnt face man(2010-01-04)
 • A ja nie oddaję krwi. Będzie kasa w gotówce, to i będę oddawał krew.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hhhhhhhhhhhhhhhh(2010-01-04)
 • szukają frajerów niech chpiszą ile dają za krew np. w niemczech a u nas wafelek kawka i odliczenie 19% ze 130zł ŻENADA nie szanuje się w polsce ludzi oddających DAR ŻYCIA !!!
 • jak godnie zaplaca - jak w cywilizowanych krajach Europy to i od razu problem braku krwi zniknie. ale nie - w Polsce jeszcze by ci chetnie dowalili 50% podatku za dobry uczynek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-01-06)
 • hoststyle1 Oddaj krew i jeszcze sie naganiaj za zaswiadczeniami. Wole czekolade.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hoststyle1(2010-01-10)
 • Zabawne jest to, że za litr, bo jednorazowo pobierane jest 450ml. Czyli trzeba 3 razy oddać.
 • Ludzie przeciez można przy oddawaniu powiedzieć z chce się pieniądze. jednorazowo za 450 ml dają o ile dobrze pamiętam 49,50zl. Poza tym najważniejszy jest sam gest ! Faktem jest jednak, że władze nie szanuja ludzi którzy dobrowolnie chcą pomagać oddajac krew. no i jedna z pań które wkłuwają igłę powinna pójść na szkolenia jakieś bo bylem akurat gdy ona byla 3 razy i 3 razy wyszedłem z podziurawioną i spucniętą ręką. ; / wkłuwała nie trafiła wyjeła, próbowałą znów i znów nie trafiła i jeszcze do tego się trzesła ze strachu. Zatrważające! gdy pomyśle o jakimś młodym chłopaku lub dziewczynie, którzy przyjda Pierwszy raz oddać krew i trafia akurat na ta babke to wyjda przerażeni i juz nigdy tam nie wrócą. a tak nie powinno być ! Ale zapamiętajmy - Nie o PIENIĄDZE tutaj chodzi ! Ważne że możemy komuś uratować życie !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WiecznyUczeń(2010-01-10)
 • hoststyle1 Odwaznys. 450 oddajesz na raz amatorom. nawet nie umia igly wbic, a ty dalej siedzisz na foteliku. ale 40 talarow jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hoststyle1(2010-01-11)
 • a ja myślę, że krew oddaje się nie dla tych odliczeń tylko z potrzeby pomocy osobom, które bez tej krwi nie wrócą do zdrowia. oczywiście państwo szuka różnych sposobów aby zachęcić społeczeństwo do krwiodawstwa i nie ma nic w tym złego. .. kto chce odliczy kto nie chce to nie odlicza i już. .. osobiście przez ostatnie 2 miesiące szukałam krwi dla chorego chłopca z mojej rodziny i zebrałam jej około 15 litrów a dzieki niej i niezbędnym transfuzjom chłopiec właśnie przygotowywany jest do przeszczepu szpiku więc jeśli możemy to oddawajmy krew dla nas to niewielkie ukłucie a dla innych często dar życia :) pozdrowienia dla ludzi oddających krew :)
Reklama