UWAGA!

Motocyklami rozjeżdżali las

 Elbląg, Tak wygląda fragment czerwonego Szlaku Kopernikowskiego po rajdach motocyklistów
Tak wygląda fragment czerwonego Szlaku Kopernikowskiego po rajdach motocyklistów (fot. Nadleśnictwo Elbląg)

Straż Leśna zatrzymała w niedzielę trzy osoby, jeżdżące po lesie w okolicy Tolkmicka motorami terenowymi. Dowodem na złamanie przez nich przepisów są zdjęcia z foto pułapek. Leśnicy ukarali motocyklistów mandatami i apelują do mieszkańców o przestrzeganie przepisów.

W lasach Nadleśnictwa Elbląg obserwujemy co jakiś czas motocyklistów, rozjeżdżających ścieżki i drogi leśne, ale także jeżdżących poza drogami leśnymi, niszczących roślinność i glebę leśną. Często motocykliści poruszają się także w obszarach chronionych, takich jak rezerwaty przyrody czy ostoje zwierzyny, do których również jest zakaz wstępu

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o lasach, do lasu można wjechać pojazdem silnikowym jedynie drogami publicznymi, natomiast przejazd drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Za wjazd do lasu grozi mandat karny lub grzywna do 5 000 zł nałożona przez sąd.

Zatrzymani motocykliści zachowali się wyjątkowo nieodpowiedzialnie. Nie zastosowali się do rządowych wytycznych związanych z wprowadzonym stanem epidemii, złamali obowiązujący aktualnie zakaz wstępu do lasów oraz zakaz poruszania się po lesie pojazdem silnikowym.

Osoby urządzające nielegalne przejazdy motocyklami płoszą zwierzęta, stanowiąc dla nich duże zagrożenie. Okres wiosenny to czas, gdy zwierzęta potrzebują więcej spokoju, ponieważ przystępują do rozrodu.

Motocykliści stanowią zagrożenie również dla turystów korzystających ze szlaków turystycznych.Widzimy na niektórych odcinkach szlaków, np. na czerwonym szlaku Kopernikowskim pomiędzy Łęczem a Próchnikiem i w wielu innych lokalizacjach, poniszczone ścieżki i drogi leśne. W takich miejscach po odsłonięciu gleby lub uszkodzeniu drogi następuje erozja wodna, która w konsekwencji powoduje trudne do odwrócenia szkody.

Nie możemy pozwolić na to, aby osoby łamiące przepisy bezkarnie poruszały się po lesie, tym bardziej, że stanowią duże zagrożenie dla korzystających z leśnych uroków turystów, mieszkańców Elbląga i okolicznych miejscowości.

Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama