UWAGA!

Nie zdejmuj sam blokady z koła

 Elbląg, Nie zdejmuj sam blokady z koła
fot. Straż Miejska

Samowolne usuwanie blokady z koła pojazdu nie popłaca. Przekonał się o tym pewien elblążanin, który najpierw zadzwonił do Straży Miejskiej w Elblągu z pytaniem: "Ile kosztuje zdjęcie blokady z koła pojazdu?", po czym nie czekając na przyjazd strażników dokonał uszkodzenia blokady samochodowej poprzez samowolne usunięcie jej z koła swojego pojazdu.

Za swój czyn został ukarany przez Sąd Rejonowy w Elblągu grzywną w wysokości 200 zł oraz został zobowiązany do zapłaty równowartości blokady samochodowej na rzecz Straży Miejskiej w Elblągu.

Należy pamiętać, że zgodnie z art. 130a ust. 8 Prawo o ruchu drogowym pojazd może zostać unieruchomiony przez zastosowanie urządzenia do blokowania kół w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu.

Za popełnione wykroczenie, przez które zastosowano blokadę możemy zostać ukarani. O sposobie i wymiarze kary ostatecznie zadecyduje strażnik miejski.

Jednak, kiedy decydujemy się pozbyć blokady samowolnie i spowodujemy zniszczenie jej dodatkowo narażamy się, zgodnie z art. 124 § 1 Kodeksu wykroczeń na karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Ponadto sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub przywrócenia jej do stanu poprzedniego (art. 124 § 4 Kodeksu wykroczeń), co też sąd uczynił wobec wspomnianego elblążanina.

Iwona Łojewska, Straż Miejska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To ten bezużyteczny nowotwór jeszcze nie został zlikwidowany?
 • Jakim cudem osoba z głębokim upośledzeniem umysłowym posiada prawo jazdy? Zdrowy ja umyśle nigdy nie wpada na tak absurdalny pimysl jak ściąganie samemu blokady. .. przecież oni maja zdjęcia i numery spisane.
 • Nie. .. Jeszcze niestety musimy Cię oglądać na oczy xD
 • A pani strażnik pracuje za najniższą krajową jak większość zatrudnionych w SM? Czy za pisanie ma dodatkową zapłatę?
 • Dlaczego nie zakładają blokad na parkingu pod własną siedzibą. Tam sporo prywatnych samochodów parkuje pomimo zakazu. Szczególnie często stoi tam cały dzień srebrne audi. Czyżby to pojazd strażnika miejskiego? Najciemniej pod latarnią. Najpierw niech ogarną własne podwórko, a potem zaglądają do obcych.
 • Pod ich siedzibę to może tylko śmieciarka wjechać opróżnić pojemniki. Nikt inny nie może. Jest zakaz.
 • Głupio zrobił że zadzwonił, mógł zdjąć, a później mówić że nic nie wie o żadnej blokadzie, wyszedł nie było jej i przyszedł to tez nie było.
 • Jak zaparkował nie tam, gdzie trzeba, to założyli mu blokadę. Nikomu dobrze parkującemu SM ani Policja nie wlepiła mandatu. Wystarczy nie udawać cwaniaka, mieć łeb na karku i przestrzegać przepisów. Jasne, jak słońce. A że januszy boli (_. _), to inna sprawa. Niech bulą :-)
 • @Dzban roku - Nie popieram sciagania blokady ale te ich zdjecia to zaden dowod. .. .bo ja mam zdjecie ze jak wychodzilem z samochodu to nie bylo blokady a jak wrocilem to tez jej nie bylo i co?
 • Blokada na koło to absurdalny wynalazek. Normalnie po otrzymaniu mandatu, kierowca zaraz by stamtąd odjechał. A przez durną blokadę, gość jeszcze dłużej musi stać w niedozwolonym miejscu.
 • Dobrze postąpił. Sam bym mu jeszcze pożyczył bezprzewodową kątówkę.
 • to ludzie bez żadnej wiedzy o ruchu drogowym mnie wkładali żółte kartki choć z szybą lezała karta inwalidzka ma ich 4 ze mnie ukażą mało tego poszedłem do komendanta strazy on stwierdził ze tam gdzie stoi auto to nawer karta nie potrzebmna parkuje prawidłowo to co jest grane pytam kto pozwala im na takie praktyki kartę mam na narządy ruchu a oni mnie ścigali
Reklama