UWAGA!

Oszustwa na blika – nie otwieraj nieznanych linków przesłanych przez komunikator 

 Elbląg, Oszustwa na blika - nie otwieraj nieznanych linków przesłanych przez komunikator 
Fot. nadesłana

O oszustwach podczas sprzedaży na portalach ogłoszeniowych pisaliśmy wielokrotnie. Tym razem, po raz kolejny pokazujemy schemat działania sprawcy takiego oszustwa. Wszystko po to, aby sprzedający nie dali się oszukać i nie tracili pieniędzy.

Tym razem zaczniemy od opisania trzech przypadków do których doszło na przestrzeni trzech dni. Wspólnym mianownikiem każdego z nich była sprzedaż przedmiotów na portalu ogłoszeniowym. W pierwszym nieznany sprawca pod pozorem transakcji przesłał sprzedającemu link, za pomocą którego przejął dane potrzebne do zalogowania się na koncie bankowym. Nie przejął jednak żadnych środków ponieważ ich tam nie było. Wykorzystał natomiast konto do wpłaty a później wypłacenia pieniędzy najprawdopodobniej od innego oszukanego.

Drugi przykład to kolejna podobna transakcja gdzie tym razem kobieta otrzymała link, który otworzyła i podała w formularzu dane do logowania się na koncie bankowym. W imieniu kobiety oszust dokonał przelewów pieniędzy na kwotę ponad 6000 złotych.
       Trzeci scenariusz praktycznie identyczny jak dwa pozostałe tyle że z konta oszukanego zniknęło 1000 złotych.

Kluczem działania oszustów jest pozyskanie danych do logowania na koncie bankowym. W tym celu przesyłają linkiem udającym stronę firmy kurierskiej formularz do wypełnienia. Gdy podamy w nim wszystkie dane, o które prosi nas oszust dajemy mu jednocześnie… „klucz” do naszej bankowości internetowej a tym samym do zgromadzonych pieniędzy lub możliwości zaciągnięcia pożyczki.

nadkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • banki to mają głęboko w d klienta, prawda jest taka że powinny w wielu przypadkach ponosić odpowiedzialność a umywają ręce, np. udzielanie dużego kredytu on line gdzie nie zgadza sie dokument tożsamości a niedawno był o takiej pani w mediach, bankom to najlepiej wychodzi dawanie kredytów na 22 % a oprocentowanie lokat na 1,5 % ROCZNIE, złodzieje i tyle
 • Do końca nie rozumiem co tutaj się stało, przecież wszelkie przelewy potwierdza się dodatkowo sms'em (przynajmniej ja tak mam)co do płatności blikiem to też otrzymuje się kod na telefon. Chwilówki dostajemy po złożeniu wniosku i rozmowie telefonicznej, która jest nagrywana wiec można się odwołać. Dziwie się, że jeszcze nie powołano specjalnej grupy operacyjnej w policji rozpracowującą tego typu oszustwa. Gdyby brakowało ludzi to jestem chętna; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  archiwum x(2022-02-16)
 • Do każdej oferty wystawionej na allegro otrzymywałam informacje o zainteresowaniu kupnem i prośbę o podanie maila nawet z zabawnym dołączonym elementem emotki buźki, gdy ostatnio przesłali mi również link do rzekomej płatności za bądź co bądź moje spodnie he he, przesłałam tą wiadomość dalej obsłudze allegro. Fałszywą stronkę zablokowali a do mnie złodzieje przestali pisać. Jest mi niesamowicie przykro z powodu tego nagłego barku zainteresowania; )i coraz bardziej wątpię aby grupka cwaniaczków działała zawsze przypadkiem.
Reklama