UWAGA!

Problemowe opony

 Elbląg, Problemowe opony
fot. Straż Miejska

W ostatnim czasie na mniej uczęszczanych ulicach, placach czy działkach na terenie Elbląga możemy spotkać porzucone zużyte opony samochodowe. Niepokojąco wysoka jest skala tego zjawiska.

Opony  wykonane są z takiej mieszanki gumowej, która jest nieprzyjazna środowisku - potrafi rozkładać się wiele lat, ale przede wszystkim porzucone opony szpecą swoim wyglądem nasze piękne miasto.

Po wymianie ogumienia wielu kierowców nie wie, co zrobić ze starymi oponami samochodowymi. Pozostawienie opon, a w zasadzie podrzucenie ich komuś wiąże się z ryzykiem, że zostaniemy przyłapani i zapłacimy mandat, a opony i tak zutylizować gdzieś będziemy musieli.

W Elblągu zużyte opony samochodowe możemy bezpłatnie oddać w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Wystarczy przywieźć opony na ul. Mazurską 42 w Elblągu - wypełnić pisemne oświadczenie, że uiściliśmy opłatę za gospodarowanie odpadami oraz, że opony nie pochodzą z działalności gospodarczej.

Opony w ilości 4 sztuk/na gospodarstwo domowe/na rok możemy legalnie pozostawić w PSZOK nie narażając się na kary i nie zaśmiecając naszego miasta.

Obsługa placu i zagospodarowanie odpadów przekazanych do PSZOK jest sfinansowane z opłat mieszkańców wniesionych do właściwego urzędu za odbiór odpadów. Swoje opony mogą pozostawić tu również mieszkańcy Gminy Elbląg, Miasta i Gminy Pasłęk, Miasta i Gminy Tolkmicko, Miasta i Gminy Młynary oraz Gminy Markusy.

Iwona Łojewska, Straż Miejska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ludzie co wy robicie niewiecie o tym że na 1 mieszkańca w ciągu roku przypada możliwość normalnie swobodnie bez przypału można wyrzucić na śmietnik 4 opony jest jeszcze jedna możliwość utylizacja mazurska 45 za darmo przyjmą. dbajmy o elbing
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  ELBLASKI WULKANIZATOR(2021-04-22)
 • do wladz pokazać gebe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elbląska wulkanizacja(2021-04-22)
 • To jeśli są opłacone przez mieszkańców miasta, to pozostawione w uzgodnionym miejscu przy śmietniku, w ustalone dni powinny być odbierane przez wywożących śmieci, jak odpady gabarytowe. Najlepiej powiedzieć – płaćcie i na własny koszt odstawiać odpady.
 • A co niektórzy ściągają je do nie swoich ogródków, jak np. ogródek / Nad Jarem / przy ul. Ogólnej obok Kebaba i przystanku autobusowego. Spółdzielnia tego nie widzi?
 • Śmieciarze Janusze. Widocznie nie wiedzą lub nie chce im się jechać do PSZOK bo paliwo drogie. Z drugiej strony to może mają po kilka kompletów opon i często wymieniają. Wszak złomka można kupić za wypłatę. W okolicznych rowach to i meble i kanapy wyrzucają. To dopiero. A strażnicy miasta nie znają foto pułapki ? Leśnicy je stosują.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Phihihi(2021-04-22)
 • Polak to jednak potrafi! Szlak człowieka trafia. Kiedyś jechałem i widziałem jedynego rolnika, co mu ktoś na pole opony wyrzucił a on wziął opony i przerzucił koledze też rolnikowi na jego pole.
 • A co z odpadami pozostawionymi przy drodze na Jelenią dolinę, czy wreszcie ktoś to sprzątnie.
 • @AdRemik - Raz na rok, jeden zestaw, na jedną rodzinę. Jak to sobie wyobrażasz? Zostawiać pod śmietnikiem z przyklejoną kartką "kto oddaje"??
 • To nie wyrzuca Kowalski mieszkaniec, który ma deklaracje w UM, to są odpady z garażowych działalności lub wszelkich innych celem oszczędności. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  jaa237(2021-04-23)
 • W spółdzielniach odpady wielkogabarytowe można wystawiać, raz w tygodniu odbierają, w gminie Elbląg odbierają raz na pół roku albo i raz na rok to gdzie ci ludzie mają to wystawiać, nie każdy ma czym wywieźć na drugi koniec miasta do ZUO. Zaostrzyli przepisy problem jest oddać opony na wulkanizacji, problem jest oddać zużyty toner przy zakupie nowego. To zawsze się znajda tacy co podrzucą innym.
 • Może czas kontrolować co osoby prowadzące działalności i posiadające samochody służbowe robią z odpadami z zużytych opon, czy posiadają karty przekazania odpadów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  anka c.(2021-04-23)
 • @elblążaninK - Jaki problem?? Masz zużyte opony, to zdaje się, masz auto, a do auta to 4 opony zawsze wejdą. W wulkanizacji też przyjmą do utylizacji z opłatą 10pln/szt.
Reklama