UWAGA!

Sąd apelacyjny podtrzymał wyrok 25 lat więzienia dla mordercy Anny W.

 Elbląg, Rafał N. podczas pierwszej rozprawy,
Rafał N. podczas pierwszej rozprawy, fot. Anna Dembińska

Przed Sądem Apelacyjnym w Gdańsku odbyła się w piątek (10 maja) rozprawa Rafała N., oskarżonego o zamordowanie 20 września 2022 roku elblążanki Anny W. Prokurator żądał dla niego dożywocia, obrońca także wniósł apelację: chciał łagodniejszego wymiaru kary dla zabójcy.

- Wyrokiem z 10 maja Sąd Apelacyjny w Gdańsku Wydział II Karny zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że z kwalifikacji prawnej czynu przypisanego oskarżonemu w punkcie pierwszym wyeliminował punkt 3 artykułu 148 par. 2 kk oraz utrzymał w mocy zaskarżony wyrok w pozostałej części - informuje Anna Kanabaj-Michniewicz, koordynator ds. kontaktów Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z mediami.

Wykreślony przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku z wyroku punkt 3 artykułu 148 par. 2 kodeksu karnego (zabójstwo) mówi o tym, że motywacja czynu zasługuje na szczególne potępienie. W pozostałej części wyrok pozostaje bez zmian: karą dla Rafała N. za zabójstwo Anny W. jest 25 lat pozbawienia wolności. O warunkowe zwolnienie będzie się on mógł ubiegać po odbyciu co najmniej 22 lat kary.

Przypomnijmy. 6 grudnia ubiegłego roku przed Sądem Okręgowym w Elblągu zapadł wyrok w sprawie 30-letniego wówczas Rafała N., oskarżonego o zabójstwo Anny W. w jej mieszkaniu przy ul. Okulickiego. Do zbrodni doszło 20 września 2022 roku. - Sąd skazuje oskarżonego na 25 lat pozbawienia wolności i określa, że oskarżony może ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu co najmniej 22 lat kary - mówił podczas wydawania wyroku sędzia sądu okręgowego Zdzisław Kawulak.

Rafał N. został też pozbawiony praw publicznych na 10 lat. Na poczet kary zaliczono mu czas spędzony w tymczasowym areszcie. Przebywał w nim ponad rok. Sąd orzekł też zadośćuczynienie dla dwójki osieroconych przez Annę W. dzieci po 100 tys. zł, dla matki Anny W. 40 tys. zł oraz dla jej brata 20 tys. zł.

Przypomnijmy jak uzasadnił wyrok sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu Zdzisław Kawulak.

- Nie ulega wątpliwości, że oskarżony dokonał zabójstwa pani Anny W. W toku postępowania konsekwentnie przyznawał się do tego zarzutu. Dowody nie pozostawiają wątpliwości. Zdaniem sądu narzędziem, jakim posługiwał się oskarżony, był nóż znaleziony w mieszkaniu pokrzywdzonej, w kuchennym zlewie. Badania genetyczne wykazały, że DNA oskarżonego znajdowało się na nożu – mówił między innymi sędzia Zdzisław Kawulak.

W mieszkaniu Anny W. znaleziono też odciski butów Rafała N., nagrał go również osiedlowy monitoring, jak w dniu zabójstwa o godz. 9.55 wsiada do windy w klatce bloku, w którym ona mieszkała. W uzasadnieniu wyroku sędzia odniósł się do wcześniejszych zeznań Rafała N., jakoby Anna W. miała go wciągnąć w handel narkotykami. – Wyjaśnienia te nie zasługują na wiarę, przede wszystkim dlatego, że odznaczają się ewidentnymi sprzecznościami. Istotne sprzeczności zachodzą też w wyjaśnieniach oskarżonego co do pochodzenia pieniędzy, jakich szukał w mieszkaniu pokrzywdzonej – mówił wówczas sędzia.

Anna Dawid

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama