UWAGA!

Sprawa gangu Kulawego wraca na elbląską wokandę

 Elbląg, Jan. R. ze względu na stan zdrowia uczestniczył w rozprawie na łóżku leczniczym,
Jan. R. ze względu na stan zdrowia uczestniczył w rozprawie na łóżku leczniczym, fot. Michał Skroboszewski

W środę (6.04) ponownie na wokandę trafi sprawa przeciwko Janowi R. (pseudonim Kulawy). Był to jeden z najdłuższych i najdroższych procesów w historii polskiego sądownictwa. Wyrok zapadł w maju 2017 roku: Jan R. został skazany na 25 lat za kierowanie grupą przestępczą. Sąd Apelacyjny w Gdańsku częściowo ten wyrok uchylił, sprawa wraca więc na wokandę Sądu Okręgowego w Elblągu.

Po wieloletnim procesie w maju 2017 r. Jan R. wyrokiem Sądu Okręgowego w Elblągu został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za kierowanie grupą przestępczą, która w 2003 r. dokonała zabójstw dwóch biznesmenów ze Szczecina i Polic. Uzasadniając wyrok, sędzia Tomasz Piechowiak mówił wówczas, że nie ma bezpośrednich dowodów ani poszlak wskazujących, który z członków gangu dokonał zabójstwa. Trzech mężczyzn, członków gangu, skazano za pozbawienie przedsiębiorców wolności i wymierzono im kary od sześciu do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Czterech członków gangu skazano m. in. za uprowadzenia, handel narkotykami, przemyt alkoholu i papierosów, wyłudzenia odszkodowań.

Jak informuje sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu Tomasz Koronowski, Sąd Apelacyjny w Gdańsku częściowo uchylił ten wyrok. Sprawa wróci więc na elbląską wokandę. Termin pierwszej rozprawy przed Sądem Okręgowym w Elblągu wyznaczono na 6 kwietnia. Jak się dowiedzieliśmy, wyrok wobec Jana R. został uchylony w części dotyczącej jednego zarzutu, tj. podżegania innej osoby do zabójstwa przedsiębiorców ze Szczecina.

Gang "Kulawego" był w latach 90. uważany za jedną z najgroźniejszych grup przestępczych w północnej Polsce. Według śledczych liczył 15 osób, w tym najbliższych członków rodziny Jana R., jego żonę, dwóch braci i siostrzeńca. Gang korzyści czerpał głównie z przemytu rosyjskich papierosów, handlu narkotykami i wyłudzania ubezpieczeń komunikacyjnych.

Na portel.pl wielokrotnie relacjonowaliśmy rozprawy sądowe z udziałem Jana R.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama