UWAGA!

Uważaj, co wciskasz w aucie

 Elbląg, Uważaj, co wciskasz w aucie
fot. policja

Z nietypowymi sytuacjami musiały zmierzyć się służby z Elbląga. W ostatnim czasie do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wpłynęły zgłoszenia o wypadkach drogowych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że informacje wysłały auta, które miały uczestniczyć w zdarzeniu. Wszystkie były bezpodstawne, gdyż właściciele przez nieuwagę, bądź z ciekawości naciskali przycisk SOS w swoich samochodach. Policjanci ostrzegają przed nieuzasadnionymi wezwaniami służb.

Zgłoszenia miały miejsce w Pasłęku oraz w niewielkiej miejscowości Dworki na terenie gminy Gronowo Elbląskie. Samochody wysłały sygnały SOS. Na miejsce przyjechały służby, które nie potwierdziły zdarzeń. Policjanci wyjaśniają obydwie sytuacje i apelują o rozsądne korzystanie z systemów alarmowych.
       System e-call to przycisk SOS, zamontowany w samochodzie, połączony z nadajnikiem GSM, odbiornikiem GPS oraz czujnikami samochodu. Podczas normalnej jazdy pozostaje on w uśpieniu - aktywuje się dopiero w momencie zderzenia i automatycznie wysyła dane z pojazdu do operatora numeru alarmowego 112. To m.in. dane lokalizacyjne GPS, godzinie zderzenia, kierunku jazdy czy rodzaju paliwa, które zasila pojazd. Można także wysłać zgłoszenie wypadku ręcznie - poprzez naciśnięcie przycisku SOS. Czasami jest dodatkowo zabezpieczony przed przypadkowym wciśnięciem np. klapką, często jednak można go wcisnąć tak jak każdy inny przełącznik - tu każdy producent samochodu stosuje własne rozwiązanie. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, w system muszą być wyposażone samochody wszystkie auta osobowe oraz dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wyprodukowane po 1 kwietnia 2018 roku. System ma skrócić czas powiadomienia służb ratunkowych o wypadku i - co za tym idzie - szybsze dotarcie pomocy na miejsce zdarzenia.
       Osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenie z art. 66 § 1 KW - Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 złotych.

Jakub Sawicki, biuro prasowe KMP w Elblągu

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Trochę techniki i wieśniaki się motają !!!! C 360 i na pola bronować a nie w samochody brudne łapy pchacie !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17
  15
  Pan wieśniaków(2020-09-24)
 • @Pan wieśniaków - Wyjąłeś mi to z ust.
 • Daj chamowi zegarek to kłonicą nakręci. .. trochę techniki i ludzie się gubią. .. Naciskanie przycisku pod klapką z zatrzaskiem to nie przypadek, to wrodzona inteligencja i ciekawość świata. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  GłębokaMyśl(2020-09-24)
 • "Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, w system muszą być wyposażone samochody wszystkie auta osobowe oraz dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wyprodukowane po 1 kwietnia 2018 roku" Nie prawda, ponieważ dotyczy to tylko i wyłącznie pojazdów homologowanych po 1 kwietnia 2018,a nawet teraz pod koniec 2020 roku można kupić nowe auta, które były homologowane wcześniej i nie mają i nie muszą mieć tego systemu. Oczywiście producent auta może zamontować taki system ale jest to jego dobra wola, a nie obowiązek.
 • @Pan wieśniaków - a czego ja samochoda nowego nie kupywać miał jak mie stać na jego
 • Buractwo miejskie komentuje ludzi żyjących na wsi w naturalnym spokoju, ciszy, a nie w blokowisku, domach jeden na drugim gdzie sąsiad sąsiadowi w du zagląda. Zazdrościcie to podkulic ogony i biegać w kagańcach po marketach miejskie buractwo.
 • Wieśniak zawsze będzie wieśniakiem nie ważne czy ma dużo szmalu i mieszka w mieście !!!! Cham zawsze będzie chamem !!!
 • tak to jest jak się instrukcji nie przeczyta, bo po co, znam przypadek goscia co kupil cęgowy multimetr a pozniej go sprzedal bo niby zle mierzyl, bo madrala zamiast jedna zyle sprawdzac to robil po swojemu dwie bo w koncu jeden kabel :D i mu zly pomiar podawalo XD
 • @Katolik - no wlasnie wiecej wiesniakow dzisiaj jest w miastach niz na wsi :D taka prawda, wystarczy do warszawy sie przejechac tam to dopiero wiocha, z calej polski sie zjechali
 • @Katolik - A katolik, będzie katolikiem i będzie bronił pedofilskich księciów, bo katolik to tchórz, i nie ważne gdzie mieszka, sorry ale śmierdzi tchórzem, ważne
 • Dzięki temu chociaż wyjadą z jednostki albo z miejsca, gdzie "odpoczywają"bo nigdzie ich nie ma, gdzie są potrzebni.
 • @rolnik - Rolniku jak ja bym tyle dopłat dostawał za friko to też by było mnie stać na nowe auto !
Reklama