UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

100 lat Dnia Kobiet

Elbląg, Wszystkim Paniom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Dnia Kobiet
Wszystkim Paniom życzymy Wszystkiego Najlepszego z okazji Dnia Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet bierze swój początek z ruchów robotniczych w Stanach Zjednoczonych, które 8 marca 1908 roku zjednoczyły 15 tys. kobiet w akcji strajkowej domagającej się dla nich praw wyborczych oraz polepszenia warunków pracy. Obchody Dnia Kobiet ustanowiła w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze.

Celem obchodzonego na świecie Dnia Kobiet jest krzewienie idei praw kobiet. W pierwszej konferencji, która odbyła się właśnie w roku 1910, udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów. Po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii, domagając się prawa kobiet do głosowania, pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. Co ciekawe, w latach 1913-1914 podczas Międzynarodowego Dnia Kobiet w wielu krajach świata odbyły się protesty przeciwko I Wojnie Światowej. W 1917 roku kobiety w Rosji zorganizowały protesty pod hasłem „chleb i pokój”, a cztery dni później (po abdykacji cara) rząd tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.
       Na poprawę sytuacji kobiet w XX wieku niewątpliwie miała duży wpływ podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych, która była pierwszym międzynarodowym dokumentem potwierdzającym zasadę równości kobiet i mężczyzn. W ciągu przeszło sześćdziesięciu lat ONZ brała udział w opracowywaniu międzynarodowych standardów i programów promujących podwyższanie statusu kobiet. I choć Polska od lat jest członkiem ONZ, a święto kobiet obchodzone jest od lat, niestety kwestie zarobkowe kobiet i mężczyzn zajmujących te same stanowiska wciąż pozostają nieuregulowane, a przepisy prawne wciąż nie nadążają za rzeczywistością…
       Tym bardziej chwała naszym kobietom – matkom, pannom, wdowom, singielkom, rozwódkom i wszystkim przedstawicielkom płci żeńskiej. Tego dnia Miłe Panie życzcie sobie na każdy dzień życia poza dobrym zdrowiem, pracą i zarobkami, przede wszystkim mężczyzn, których wyobraźnia pomieści wszystkie wasze atuty, zaczarowując ewentualne braki, które dla prawdziwie zakochanych pozostają niewidoczne!
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • pokomunistyczne święto kwiaciarnie i sklepy robią kasę a kobitki się cieszą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-08)
 • A przy święcie faceta większość kobitek o nim nie pamięta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-08)
 • Kocham kobiety i lubię robić najbliższym prezenty, ale ciężar związany z tym świętem jest okropny. Lecisz z wywalonym jęzorem po pracy po kwiaty dla babci, mamy, żony, córki, teściowej i jeszcze dobrze jest dać w pracy, a później zaczyna się jeżdzenie od domu do domu jak domokrążca. Tu posiedzisz tam posiedzisz tu kawa tam herbata, znów herbata i kawa, jakieś ciastko i wracasz złochany do chaty o 21,ostatkiem sił dajesz te kwiaty w domu, padasz na łóżko jak nieżywy, bo do pracy znów iść trza następnego dnia :) Ale wszystkie twoje Panię zadowolone i poczucie obowiązku spełnione :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  miłośnik kobiet(2010-03-08)
 • W Domu Kultury na Zawadzie jeden Pan (prowadzący imprezę) w piątek, 5 marca mowił, że Święto Kobiet bylo obchodzone (świętowane) już w starożytnym Rzymie. Wszystkie niewolnice w tym dniu nie pracowały i otrzymywały podarunki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Hero(2010-03-08)
 • komercyjne swieto, aby wyciągnąć kase
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  trybi(2010-03-08)
 • czy w portelu pracuja kobiety ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  xxyy(2010-03-08)
 • dobrze napisane - niewolnice, to kto i co miał obchodzić?te niewolnice dzień kobiet :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  miłosnik kobiet(2010-03-08)
 • Niech zyje feminizm. NIech zyje ruch wyzwolenia kobiet!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-08)
 • Kocham kobiety, ale 8 marca powinno być świętem Elbląga tak jak było przez całe wieki !!! Nie jestem pewny, ale było to święto chyba na pamiątkę wydarzenia, w którym elbląskie kobiety odegrały główną rolę. Czy ktoś może potwierdzić ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Inżynier(2010-03-08)
 • Święto jest nak najbardziej OK. Dla wielu dziwnych ludzi, jak większość świąt, starszych niż 20 lat, będzie zawsze z łatką "komunistyczne" i przez wielu jeszcze dziwniejszych opulawne. Nie zmienia to faktu, że w kalendarzu istnieje i bardzo dobrze. Goździki do góry nogami i pończochy teraz się naprawdę z uśmiechem wspomina. Co nie zmienia faktu, że rzeczywiście, jak już ktoś napisał, w przypadku Dnia Chłopaka (czy tam faceta) zdecydowana liczba kobiet milczy i nie pamięta. Ale to nic. Wybacza się i to:))) Najlepszego drogie Panie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  goździk(2010-03-08)
 • Dla mnie to nie komunistyczne, ale bardzo feministyczne swięto. .. Kojarzy i sie z manifa. .. .:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-08)
 • Nie można mówić, że to święto prl-owskie, bo istniało przed PRL. Święto ma 100 lat, a Polska "wróciła" na mapy w 1918 r. to, jak ten dzień wyglądał 30-40 lat temu to inna sprawa. Malkontent
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-08)
Reklama