UWAGA!

15787 uczniów, 2200 nauczycieli

 
Elbląg, 15787 uczniów, 2200 nauczycieli
(fot. AD)

Średnia dla elbląskich szkół podstawowych to 24 uczniów w klasie, dla gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – 26, a w niektórych, tych najpopularniejszych, nawet 30. Wszystkich policzono. Jak poinformował nas Departament Edukacji Urzędu Miejskiego, rok szkolny 2013/2014 rozpoczęło w Elblągu 15 787 uczniów oraz 2490 przedszkolaków.

Naukę w klasach pierwszych rozpoczęło ogółem 3803 uczniów, w tym: w szkołach podstawowych – 950 uczniów, w gimnazjach – 1031 uczniów, w szkołach ponadgimnazjalnych – 1707 uczniów, a w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych – 115 uczniów. W bursach szkolnych oraz internacie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących zostało zakwaterowanych 376 uczniów spoza Elbląga.
       W bieżącym roku szkolnym w szkołach będzie pracować ok. 2200 nauczycieli. W większości są to nauczyciele dyplomowani.
       Jak informuje nas Departament Edukacji UM, w szkołach i placówkach oświatowych uczniowie mają zapewnione zajęcia dodatkowe: logopedyczne, terapeutyczne, socjoterapeutyczne, rewalidacyjne, wyrównawcze, korekcyjno-kompensacyjne oraz zajęcia z gimnastyki korekcyjnej i sportowe. Ogółem we wszystkich typach szkół jest to ok. tysiąc godzin tygodniowo. Dyrektorzy szkół zapewnili także zajęcia dodatkowe w ramach innowacji pedagogicznych, wpisanych do rejestru prowadzonego przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty – informuje Departament Edukacji. We wszystkich typach szkół w Elblągu będzie realizowanych ok. 260 godzin tygodniowo tego typu zajęć. W ramach innowacji uczniowie zdobywają dodatkową wiedzę i umiejętności na zajęciach z matematyki, informatyki, historii, edukacji wczesnoszkolnej, języków obcych, przedmiotów zawodowych i innych.
       Jeśli chodzi o liczebność uczniów w oddziałach klasowych, to średnia dla szkół podstawowych wynosi 24 osoby w klasie, dla gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – 26. Są oczywiście odstępstwa. I tak np. w SP nr 14 w jednej z klas jest tylko czworo uczniów (klasa specjalna). W szkołach, w których są klasy integracyjne, stan klas waha się w granicach 14-17 osób. Podobnie jest w niektórych klasach w SP nr 8, jednak jest to wynikiem małego naboru.
       Ze względu na popularne kierunki w niektórych gimnazjach i szkołach średnich, stan klas wynosi tam 30 osób. Tak jest np. w przypadku II LO, jednak na tak dużą liczbę uczniów w klasie zgodę musieli wyrazić rodzice.
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • czy dodatkowa godzina matmy to jest jakaś innowacja?? gdyby faktycznie innowacyjnie uczono na niej matematyki, to tak, ale zwykła dodatkowa godzina to żadna innowacja, tak samo z innymi przedmiotami
 • To daje 7,18 ucznia na jednego nauczyciela !!! Kidyś dojdzie do 1 na 1 ?
 • A w szklole podstawowej nr8 jest tylko jedna pierwsza klasa gdzie jest 28 uczniow wiekowe mieszani zarowno 6 jak i 7 latki wychowawczyni tej klasy ciezko ogarnnac taka gromatke i nikt nie chce utworzyc dwoch klas.To jakas paranoja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Czytelnik_MOBI_55833(2013-09-20)
 • A w szklole podstawowej nr8 jest tylko jedna pierwsza klasa gdzie jest 28 uczniow wiekowe mieszani zarowno 6 jak i 7 latki wychowawczyni tej klasy ciezko ogarnnac taka gromatke i nikt nie chce utworzyc dwoch klas.To jakas paranoja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  Czytelnik_MOBI_55833(2013-09-20)
 • W SP 8 to nie ma sie co dziwic, ze tak malo uczniow, skoro jest stara kadra nauczycieli, ktorzy nie radza sobie z uczniami. Szkola niczym nie zacheca. Smieszna jest tam dyrekcja, ktora po prostu dobra ucznia ma gleboko gdzies. Bez porownania z SP 21,ktora jest tak niedaleko, a uczniowie z rejonu SP 8 chodza do SP 21,bo tam liczy sie uczen.
 • SP 21 to NAJ NAJ szkoła podstawowa w elblagu, dyrektor to skarb, kazdy taki powinnien byc, widzi przede wszystkim dobro ucznia, kadra nauczycielska dobrana super, wrazliwi na dziecko, jest konflikt - jest reakcja. Syn chodził, jestem pełna podziwu, cudowny kontakt z rodzicem. Żal było opuszczać tę szkołę. Teraz trafił do gimnazjum nr 2 na Robotniczej i jestem również póki co zadowolona. Jednak klasy po 28 uczniów to stanowczo za dużo, powinno byc max w kazdej do 20 było by z korzyścią dla ucznia. Ale kto zakazuje, kuratorium oświaty ma prykaz, ze klasy maja byc liczne. Głupota totalna.
 • piekne liczby, szkoda, że nieprawdziwe. Innowacji w szkołach oficjalnie w tym roku nie ma! Dalczego?? Bo nie! Zapewne Departament Edukacji wie o tym coś więcej. Są kontynuowane tylko innowacje wprowadzone rok temu. Dodatkowa matma to nie innowacja, a po prostu sposób na przećwiczenie tego co jest normalnie realizowane, tylko zawsze jest ten zapas, żeby zrobić więcej ćwiczeń, jeśli klasa nie daje rady. Liczebność klas???? Tere fere, zamiast wykorzystać niż i robić mało liczne klasy (do 15 osób) i dzięku temu zapewnić dzieciakom indywidualizację, poprawienie wyników egzaminów, to urząd nakazał robić klas mniej, ale licznych, nawet ponad 30 osobowe. Zajęcia wyrównawcze????? Hmmm, dyrektorzy oczywiście starają się o te godziny w urzędzie, ale kiedy łaskawie ta zgoda będzie???? Już można przewidzieć, co będzie działo się w przyszłym roku i później. Elbląskie szkoły będą na szarym końcu. .. cofamy się normalnie do średniowiecza. .. .
 • Informacja nie zawiera podstawowej kwestii- wśród nauczycieli dyplomowanych to połowa emeryci- ich wyniki są wiadome. Jesteśmy na szarym końcu w Polsce w nauczaniu. Gratulacje
 • Ktoś jest chyba źle zorientowany, bo w SP 8 kadra się powoli zmienia. .. .
 • Ja myślę, że zła jakość nauczania to nie tylko dotyczy elbląskich szkół - aczkolwiek aż tak bardzo bym nie dramatyzowała - niestety wytyczne idą z góry - czytaj MEN zrzuca odpowiedzialność na biedne samorządy. Proszę poczytać sobie hurraoptymistyczne raporty MEN. Eh szkoda słów. ..
 • kiedy ja chodzilem do szkoly(rocznik 1984) klasy liczyly min 28 osob i bylo wszystko ok, wszyscy z nas mieli odpowiednia opieke, materialy, wiedze itp, tylko czasy troche sie zmienily a niestety te, ,nasze, ,dzieci teraz sa naprawde, ,bardziej smiale, ,nie chce napisac zbyt ostro bo mnie zaraz zjecie ale niestety taka jest prawda za 50 lat do jednego dziecka bedzie dwoch nauczycieli ba oby tylko!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  witold5555(2013-09-22)
Reklama