UWAGA!

20 lat Elbląskiego Klubu Rotary

 Elbląg, 20 lat Elbląskiego Klubu Rotary

4 listopada 1993 Elbląski Klub Rotary został oficjalnie przyjęty do Rotary International (RI) i zarejestrowany pod nr. RI 0029812, jako 21. klub polski. Elbląski „charter”, czyli uroczystość wręczenia karty członkowskiej RI, odbył się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej 27 listopada 1993 roku. W tym roku mija 20 lat istnienia Klubu.

Początków Elbląskiego Klubu Rotary należy szukać w 1991 roku. W Zakładzie Energetycznym w Elblągu przebywał służbowo kanadyjski menedżer, a zarazem rotarianin, Russell Wilkins , który „zaraził rotariańskim wirusem” ówczesnego dyrektora Tadeusza Kaszczyca, przedstawiając mu idee i zasady działania Rotary. W sierpniu tegoż roku Russell Wilkins spotkał się w Olsztynie z sekretarzem tamtejszego Klubu Rotary Markiem Turkowskim, pełniącym jednocześnie obowiązki dyrektora elbląskiego Hotelu „Elzam”. I tak zaczęła kiełkować inicjatywa powołania Klubu Rotary w Elblągu. Na przełomie lat 91/92 doszło do pierwszych spotkań Marka Turkowskiego i Tadeusza Kaszczyca. Dołączali do nich kolejni zaproszeni kandydaci i już 2 czerwca 1992 roku odbyło się oficjalne, inauguracyjne spotkanie klubowe.
       W pierwszym roku działalności, w formule „klubu prowizorycznego”, elbląscy adepci Rotary korzystali ze szkoleń i doświadczeń, którymi służyli zarówno rotarianie olsztyńscy, jak też Gunnar Fjellander – pełnomocnik Gubernatora na obszar Polski (który został początkowo wcielony do dystryktu szwedzkiego).
       4 listopada 1993 Elbląski Klub Rotary został oficjalnie przyjęty do Rotary International (RI) i zarejestrowany pod nr. RI 0029812, jako 21. klub polski. Elbląski „charter”, czyli uroczystość wręczenia karty członkowskiej RI, odbył się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej 27 listopada 1993 roku. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele klubów tzw. zagnieżdżających, tj. polskiego RC Olsztyn, oraz szwedzkich RC Hammenhog, Ronneby, Simrishamn i Tomelilla, a także osobiście Gunnar Fjellander.
       Mieliśmy szczęście spotykać na swej drodze mądrych ludzi, od których mogliśmy się uczyć rotariańskiej służby i budowania kontaktów międzyludzkich. W rodzinnym mieście, w Polsce i za granicą. Szczególne wyrazy naszej wdzięczności i sympatii należą się klubom z Leer w Niemczech i Winschoten w Holandii. Początkowa współpraca organizacyjna zamieniła się z czasem w autentyczną i głęboką przyjaźń owocującą nie tylko wspólnymi akcjami , ale i regularnymi wzajemnymi odwiedzinami.
       Sztandarową akcją, przynoszącą corocznie większość środków finansowych, wydatkowanych przez nas na działalność statutową, jest Elbląska Aukcja Rotariańska, organizowana przy współpracy z miejscowym środowiskiem plastyków. W trakcie siedemnastu dotychczasowych edycji początkowa formuła aukcji znacznie się rozwinęła się i wzbogaciła. Aukcja stała się prestiżową imprezą filantropijną i kulturalną, gromadzącą doborowe grono osób rozumiejących, że jedną z najwyższych wartości w naszym życiu jest możliwość i umiejętność dzielenia się z innymi. Dość powiedzieć, że zlicytowaliśmy już 549 prac, co dało nam ponad 400 tys. złotych przeznaczonych na działalność charytatywną.
       Nie byłoby to możliwe bez życzliwości tych wszystkich, którzy wspomagają nas swoją wspaniałomyślnością. Dziękujemy im serdecznie za jej wymierny kształt. Ale również za to , że w ten sposób są przykładem dla innych. Że przypominają tę starą, jakże trafną rzymską maksymę: Dare est docere reddere ( dawać znaczy uczyć odwzajemniania).
       W tym roku mija 20 lat istnienia Klubu. Ten jubileusz stanowi kolejną okazję do zrobienia bilansu oraz refleksji nad wyzwaniami, które przynieść może przyszłość. Jeżeli jesteśmy z czegoś dumni, to przecież nie z własnych dokonań , tu i teraz, ale głównie z współtworzenia wielkiej rotariańskiej idei realizowanej przez 1,2 mln ludzi na całym świecie. Z uczestniczenia w budowaniu więzi międzyludzkich ponad podziałami politycznymi, religijnymi czy rasowymi. Rozumienia tego świata jako jednej wspólnej wartości.
       I dlatego, znając skromny wkład własny w to wielkie dzieło, mamy przecież prawo powiedzieć, że to również my zaszczepiliśmy na polio ponad 2 miliardy dzieci. Na całym świecie.
       I dlatego tak, jak kiedyś Kanadyjczyk i Szwed uczyli nas rotariańskich idei, tak my przekazujemy je innym. Dziś , wraz z Ukraińcami i Białorusinami tworzymy największy de facto dystrykt rotariański na świecie. Udowadniając, że dla Rotary granice polityczne nie mają żadnego znaczenia.
       I dlatego w kolejny etap swego istnienia, w drugim stuleciu Rotary, wchodzimy oczekując pozytywnych inspiracji od czekających nas wyzwań i pełni nadziei na realizację planowanych zamierzeń. Pod hasłem, które, w tym roku wybrał (jak to czyni każdorazowo, nowo wybrany Prezydent Rotary International) Ron Burton : Engage Rotary,Change Lives – Zmieniaj życie mocą Rotary.
      
Elbląski Klub Rotary
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama