[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

20 lat wspólnie

Elbląg, 20 lat wspólnie

Centrum Edukacji Obywatelskiej wspierane przez Ministra Edukacji Narodowej, a także przez ogólnopolskie i regionalne organizacje samorządów terytorialnych, zaprasza samorządy, szkoły, uczniów i nauczycieli do udziału w Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej „20 lat wspólnie”. Jest to kampania edukacyjna prowadzona w ramach Roku Historii Najnowszej – inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jej celem jest upamiętnienie 20. rocznicy pierwszych wyborów samorządowych w wolnej Polsce, która przypada 27 maja tego roku.

Akcja zachęci mieszkańców do docenienia pozytywnej działalności samorządów poprzez pokazanie, co się zmieniło w okolicy dzięki działalności władz lokalnych. Zespoły uczniów pod opieką nauczycieli przeprowadzą wywiady ze swoimi rodzinami i sąsiadami na temat zmian, jakie zaszły w ich miejscowości dzięki działalności samorządu terytorialnego i na tej podstawie stworzą prezentacje multimedialne poświęcone osiągnięciom władz lokalnych.
       Przykłady sukcesów samorządu znajdą się na specjalnie przygotowanej Internetowej Mapie Polski, która będzie mogła zostać wykorzystana także na stronach samorządów terytorialnych. Prace uczniów zostaną zaprezentowane na imprezach rocznicowych – zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich, organizowanych przez Sejm RP i Ministerstwo Edukacji Narodowej.
      
       Harmonogram
      
Zgłoszenie samorządów i szkół do projektu przyjmowane są do 15 kwietnia, działania w szkołach mogą się rozpocząć bezpośrednio po dokonaniu rejestracji. Lokalne finały akcji – okolice rocznicy, czyli 27 maja. Ogólnopolski finał akcji w Zamku Królewskim w Warszawie 7 czerwca.
      
       Jak prowadzić akcję w szkole?
      
Dyrektorzy szkół proponują nauczycielom przedmiotów ogólnokształcących, wychowawcom, opiekunom samorządu uczniowskiego lub klubu europejskiego zorganizowanie Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej „20 lat wspólnie”. Nauczyciele chętni do udziału w Akcji zapoznają się z regulaminem i rejestrują się tutaj.
       Wstępem do Akcji mogą być przeprowadzone przez nauczycieli zajęcia na temat idei samorządności oraz charakterystyki jednostek samorządu terytorialnego i ich kompetencji. Przygotowanie uczniów do przeprowadzenia wywiadów i sporządzenia prezentacji nauczyciele mogą zrealizować w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, informatyki czy godzin wychowawczych. Do wykorzystania będą m.in. opublikowane na stronie Akcji scenariusze zajęć, tematy do dyskusji, pomysły, gry i ćwiczenia on-line oraz dokument o zgodności Akcji z podstawą programową nauczania języka polskiego (samokształcenie i docieranie do informacji, czytanie, słuchanie, wartościowanie).
       Następnie należy utworzyć uczniowskie grupy projektowe i przydzielić im opiekunów (roli opiekuna może się podjąć każdy nauczyciel). Grupy uczniowskie przeprowadzą wywiady ze starszymi członkami rodzin, sąsiadami i innymi mieszkańcami pamiętającymi czasy przed 1990 rokiem, rozmawiając na temat zmian, jakie zaszły i zachodzą w ich miejscowości przez ostatnie dwie dekady, dzięki działalności samorządu. Szczególnie należy się przyjrzeć skuteczności rozwiązywania problemów społecznych, zmianom w stylu rządzenia i sposobach komunikacji z obywatelami, konsultowaniu decyzji czy powstawaniu miejsc użyteczności publicznej.
       Uzupełnieniem wywiadów będzie zebrana przez uczniów dokumentacja fotograficzna poświęcona sytuacji gminy i osiągnięciom samorządu. Fotografie powinny ilustrować treść wywiadów, np. wymieniane miejsca czy portrety rozmówców. Bardzo ciekawą ilustracją prezentacji mogą też być zdjęcia sprzed 20 lat. Centrum Edukacji Obywatelskiej zamieści na stronie internetowej Akcji wskazówki odnośnie sposobu wykonywania, obróbki, wykorzystania i publikacji zdjęć.
       Końcowym zadaniem będzie przygotowanie przez młodzież krótkich prezentacji multimedialnych poświęconych obrazowi samorządności gminy w oczach dorosłych mieszkańców. Od inwencji uczniów i opiekunów będzie zależeć czy prezentację będą uzupełniały inne materiały, np. filmowe. Nauczyciele lub upoważnieni uczniowie powinni zamieścić efekty pracy zespołów – prezentacje z zebranymi i opracowanymi materiałami, na specjalnie przygotowanym narzędziu na stronie CEO – Internetowej Mapie Polski. Prezentacje również mogą zostać przedstawione na imprezach okolicznościowych w najbliższej jednostce samorządowej oraz zamieszczone na stronach CEO, MEN, Sejmu i lokalnych samorządów. Na stronie CEO będzie dostępny gotowy szablon prezentacji do wykorzystania przez szkoły wraz ze wskazówkami dotyczącymi tworzenia prezentacji.
      
       Finał akcji
      
Zakończenie Akcji będzie miało charakter zarówno lokalny, jak i ogólnopolski. Wybrane grupy uczniowskie, które przygotowały najciekawsze prezentacje, zostaną zaproszone do udziału w ogólnopolskim finale Akcji zorganizowanym przez CEO 7 czerwca w Zamku Królewskim w Warszawie. Ponadto zachęcamy wszystkie samorządy lokalne do zorganizowania, najlepiej 27 maja, lokalnego finału akcji, np. specjalnej sesji rady poświęconej 20-leciu i prezentacjom uczniowskim, poczęstunku dla uczniów, nauczycieli i rozmówców uczniów. Planowane jest również uroczyste podsumowanie Akcji w Sejmie.
      
       Zasady uczestnictwa:
       – do udziału w Akcji organizatorzy zapraszają wszystkie szkoły i uczniów,
       – młodzież biorąca udział w projekcie pracuje w kilkuosobowych zespołach z opiekunem,
       – liczba prezentacji przygotowywanych w jednej szkole i pod kierunkiem jednego nauczyciela jest nieograniczona,
       – zgłoszenia udziału w projekcie dokonują opiekunowie zespołów,
       – Młodzieżowa Akcja Obywatelska „20 lat wspólnie” nie jest konkursem. Umożliwi docenienie zaangażowania wszystkich uczniów. Przyjęcie prac zespołu do publikacji w internecie odbędzie się na podstawie wewnątrzszkolnej oceny na podstawie kryteriów zawartych w regulaminie.
       – aby wziąć udział w Akcji nauczyciel nie potrzebuje zgody samorządu terytorialnego.
       Szczegółowy regulamin Akcji.
      
      
       Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama