UWAGA!

25-lecie współpracy Elbląga z Tarnopolem

 
Elbląg, 25-lecie współpracy Elbląga z Tarnopolem
fot. nadesłana

W tym roku mija 25 lat od podpisania umowy partnerskiej między Elblągiem a Tarnopolem. Podczas Elbląskiego Święta Chleba odbędą się uroczystości związane z rocznicą naszego partnerstwa. Nie zabraknie również akcentów, które przybliżą elblążanom i turystom kulturę ukraińską.

W sobotę podczas wspólnego gotowania i biesiadowania przy wielkiej patelni dr Józef Sadkiewicz oraz dr Grzegorz Russak gotować będą barszcz ukraiński. O godz. 15 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się natomiast spotkanie poświęcone współpracy Elbląga i Tarnopola, na które serdecznie zapraszamy mieszkańców, a szczególnie mniejszość ukraińską mieszkającą w Elblągu. Gościem specjalnym spotkania będzie mer Tarnopola pan Serhij Nadał. Podczas spotkania będzie można wysłuchać koncertu muzyki ukraińskiej w wykonaniu zespołu Hazard z Pieniężna oraz zespołu „Szalone Małolaty” z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Będzie także degustacja ukraińskiego pieczywa, korowaja.
       Również w sobotę, 2 września o godz. 15.30 na scenie przy katedrze wystąpi Dziecięcy Zespół Tańca „Słoneczko” z Tarnopola. Zespół jest stałym laureatem obwodowego choreograficznego konkursu «Taneczna wiosna». Wielokrotnie występował w Kijowie i innych miastach Ukrainy, prezentując tańce różnych ukraińskich regionów. Zespół występował wielokrotnie na różnych festiwalach w Polsce (Elbląg, Kraków, Tarnów, Leżajsk), Bułgarii, Rosji, Mołdawii, Francji, Serbii.
       Tarnopol przygotowuje również swoje stoisko promocyjne, które będzie można odwiedzać w sobotę i niedzielę. Będą się na nim prezentowali między innymi przedstawiciele branży piekarniczej.
      
       Rok Elbląga w Tarnopolu
       Obchody z okazji 25-lecia współpracy odbyły się również w Tarnopolu. W miniony weekend prezydent Witold Wróblewski uczestniczył w Dniach Tarnopola, podczas których podsumowany został obchodzony z okazji jubileuszu Rok Elbląga w Tarnopolu. Z tej okazji w tarnopolskiej Galerii Związku Artystów Ukrainy otwarta została wystawa "Відносини", której organizatorem głównym było Centrum Sztuki Galeria EL oraz Biuro Prezydenta Miasta. Podczas wystawy, która potrwa do 18 września, prezentowane są prace elbląskich artystów – głównie z wystawy 29. Salon Elbląski oraz Leeraner Salon. Artyści reprezentują dyscypliny takie jak malarstwo, rzeźbę, obiekty, fotografię, rysunek i grafikę.
       Centrum Sztuki Galeria EL przekazało również merowi Tarnopola ponad 600 polskich książek, które zebrane zostały wśród mieszkańców Elbląga. Podczas Dni Tarnopola zaprezentował się także zespół „Szalone” z Młodzieżowego Domu Kultury.
       Za bardzo dobrą współpracę z naszym miastem prezydent Witold Wróblewski uhonorowany został Odznaką Tarnopolskiej Rady Miejskiej.
      
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • To przykre że ciągle hołubimy Ukrainę i Ukraińców, którzy we Lwowie postawili potężny pomnik Petlurze, zbrodniarzowi Polaków. Zapominamy natomiast o Białorusi gdzie tam właśnie mieszkają Polacy pozostawieni własnemu losowi. .. .bo to nie politycznie. Tak mi odpowiedział wydział kultury UM gdy zaproponowałem zaproszenie do Elbląga znanego i barda białoruskiego Zmiciera Wajciuszkiewicza, prześladowanego na Białorusi.
Reklama