UWAGA!

27 stycznia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście

Liczba ofiar Holocaustu jest szacowana na 5-6 milionów. Jedną trzecią tej liczby, czyli ok. 2 miliony, stanowiły dzieci.

Słowo holocaust, które pierwotnie oznaczało ofiarę całopalną, współcześnie występuje w szerokim, poza religijnym znaczeniu, symbolizując przede wszystkim prześladowania i zagładę milionów Żydów przez władze III Rzeszy oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej. Jest to synonim pojęcia Szoa (transkrypcja angielska: Shoah) oznaczającego z hebrajskiego całkowitą zagładę i zniszczenie.
     Politykę zagłady Żydów rozpętaną w połowie 1941 roku poprzedziła akcja T4, obejmująca zagładę osób psychicznie chorych, w czasie której opracowano technologię masowych mordów. Holocaust stanowił bezprecedensową próbę zagłady całego narodu przy użyciu metod przemysłowych, która nigdy wcześniej nie była przeprowadzona na tak wielką skalę. W swoich założeniach Holocaust miał doprowadzić do fizycznej likwidacji całego narodu. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest wg różnych źródeł od 2,6 mln do 3,3 mln osób.
     Polityka Hitlera i jego współpracowników również wobec Słowian i Bałtów, uznawanych za „podludzi”, zakładała eksterminację elit naukowych i kulturalnych oraz eksploatację pozostałej części narodu poprzez niewolniczą pracę na rzecz okupantów.
     Pierwszym aktem masowej eksterminacji były działania Einsatzgruppen SS na terenie ZSRR po inwazji 22 czerwca 1941 roku. Cztery oddziały, działające wkrótce po wkraczających wojskach niemieckich, dokonały mordu na ponad pół milionie Żydów, Cyganów, jeńców wojennych oraz członków partii komunistycznej. Utworzone zostały obozy zagłady: Belzec, Sobibor, Treblinka, Auschwitz II (Birkenau) koło Oświęcimia, Kulmhof nieopodal Chełmna nad Nerem i Majdanek na obrzeżach Lublina. Do uśmiercania ludzi stosowano m.in. gaz Cyklon B, używany dawniej jako środek owadobójczy. Wszystkie te obozy zagłady były niemieckimi instytucjami państwowymi, powstałymi z budżetu państwa niemieckiego, mającymi dostęp do wykwalifikowanej kadry urzędniczej oraz infrastruktury transportowej.
     Poza obozami, najbardziej znanym miejscem eksterminacji jest wąwóz Babi Jar koło Kijowa, gdzie w 1941 roku zamordowano ok. 100 tys. Żydów, a także podwileńskie Ponary, gdzie naziści wymordowali prawie 80 tys. osób.
     Eksterminacja obejmowała wszystkie grupy osób uznanych za Żydów, w tym kobiet i dzieci. Skutkiem prowadzonej przez Niemców polityki eksterminacji Żydów była śmierć 5-6 milionów osób i prawie doszczętna likwidacja wielu społeczności żydowskich, zamieszkujących przed wojną Europę Środkową. Wśród ocalałych wiele osób po przeżytej traumie do końca życia nie odzyskało równowagi psychicznej i zdrowia fizycznego. Wszystkim poszkodowanym w obozach zagłady należy się szacunek i pamięć.
     Edukacja i poszanowanie godności drugiego człowieka oparte na prostej zasadzie: „Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe” to najbardziej oczywiste, ale, jak się okazuje, i najtrudniejsze zarazem środki, by tak straszne wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły w stosunku do żadnego narodu.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • No fajnie ze jest taki dzień ale ja wolę obchodzić taki "Międzynarodowy dzień pomięć o pomordowanych przez różne nacje" i musimy pamiętać że w tej wojnie zginęli także Polacy, ze czas już też skończyć o wmawianiu Polakom ze są antysemitami czas powiedzieć że Żydzi także po za tym ze byli Ofiarami podczas ostatniej wojny to także byli katami, a tak na początek proponuje poczytać o "Tewje Bielski i jego partyzanci " i wielu wielu innych sie znajdzie. Powiesz kawał Ruskiemu o ruskach będzie się śmiał, powiesz Niemcowi kawał o Niemcach będzie się śmiał. Powiesz żydowi kawał o żydach zostaniesz antysemitom. .. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    40 i 4(2009-01-27)
Reklama