UWAGA!

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

 Elbląg, 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
Fot. pixabay.com

Mija 40 lat od podpisania Porozumień Sierpniowych w Stoczni Gdańskiej, które dały początek przemianom w Polsce. Elbląg był jednym z pierwszych miast, które jako pierwsze w regionie przyłączyło się do strajku solidarnościowego. Zapraszamy mieszkańców do udziału w obchodach upamiętniających okrągłą rocznicę tamtych pamiętnych wydarzeń

Pod pomnikiem, oficjalnie

Oficjalne obchody podpisania Porozumień Sierpniowych odbędą się w Elblągu 27 sierpnia br.

Rozpoczną się o godz. 18 mszą świętą w katedrze pw. św. Mikołaja

Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie odśpiewany zostanie hymn państwowy RP, zaplanowano też przemówienia okolicznościowe i składanie kwiatów.

Podczas uroczystości zaplanowano też muzyczną niespodziankę. Wyemitowana zostanie jedna z pieśni, która wtedy towarzyszyła strajkującym. 

 
       Strajk w filmowym kadrze

W ramach obchodów zapraszamy  również na film dokumentalny:  ROBOTNICY ‘80

To najlepszy zapis dokumentalny tamtych sierpniowych dni w Stoczni Gdańskiej. Autorzy towarzyszą z kamerą głównym bohaterom tamtych wydarzeń, rejestrują przebieg negocjacji między strajkującymi, a stroną rządową, gromadzą opinie ludzi zebranych pod bramą Stoczni. To żywa lekcja historii sprzed 40 lat. 

DATA POKAZU: 31 sierpnia 2020 roku, około godz. 20.30 (po zmroku)
       Miejsce pokazu: dziedziniec muzeum archeologiczno-historycznego

*W związku z zagrożeniem epidemiologicznym informujemy, że widzowie na terenie wydarzenia powinni pozostać w bezpiecznej odległości minimum 1,5 metra. Bezpieczna odległość między ławkami zostanie zachowana. Każdy uczestnik pokazu przed wejściem na teren Muzeum będzie poddany bezdotykowemu pomiarowi temperatury.

**W przypadku niepogody pokaz zostanie przeniesiony do Sali św. Ducha w Bibliotece Elbląskiej
       (przy ograniczonej do wielkości pomieszczenia ilości osób)

 

Jak strajkował Elbląg?

Co działo się w Elblągu w sierpniu 1980 roku będzie można się dowiedzieć ze specjalnie przygotowanego z okazji rocznicy Kalendarium. Kalendarium, w formie plakatu ze zdjęciami archiwalnymi, stanie od 27 do 31 sierpnia w kilku miejscach:

- przed Pomnikiem Ofiar Grudnia, gdzie ustawione zostanie obok wystawy IPN
       - przed obecną siedzibą NSZZ Solidarność (plac Słowiański)
       - przed historyczną siedzibą NSZZ Solidarność (ul. 1 Maja)
       - przed bramą zakładową byłego ZAMECHU (obecnie GE Power)
       - przed Ratuszem Staromiejskim
        

Flagi w symbolicznych miejscach

W tym roku, oprócz dwóch miejsc, gdzie zwyczajowo z okazji podpisania Porozumień Sierpniowych ustawiano flagi, a więc Pomnik Jana Pawła II i Pomnik Ofiar Grudnia 70, dodatkowo ustawione zostaną stojaki z flagami biało-czerwonymi i logo „Solidarności” przy Rondzie SOLIDARNOŚĆ i Rondzie ZAMECH.

 

Organizatorzy obchodów:
       Witold Wróblewski Prezydent Elbląga, Antoni Czyżyk Przewodniczący Rady Miejskiej, Grzegorz Adamowicz przewodniczący Zarządu Regionu Elbląg NSZZ Solidarność

Współpraca: Biblioteka Elbląska, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ciągle tylko obchody świętowanie pomników i tablic stawianie a świat idzie do przodu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  6
  Jerzy A.(2020-08-24)
 • jak to komuchy ustami swoich agentow porozumialy sie
 • Świętuje się Porozumienia Sierpniowe, które dały początek przemianom w Polsce ale o treści porozumień nikt nie pisze. A warto przypomnieć niektóre i porównać z tym co mamy po 40 latach. Np. fragment postulatu 12.„ Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej… „ Teraz po 40 latach to dopiero jest jazda. Wszystko w firmach/ instytucjach państwowych czy samorządowych to partyjni działacze. Karuzela zarabiania całkiem legalnie milionów złotych osiągnęła monstrualne rozmiary. Awanse, nominacje, odprawy i do innej firmy na Prezesa, Dyrektora czy kogokolwiek. NSZZ Solidarność widzi czy przyślepła?
 • Postulaty 8 i 9 też są niezłe i nawet na czasie „8.Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc, jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen. 9 Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza. ” Szczególnie ten spadek wartości pieniądza jest teraz bardzo widoczny. Lokaty w bankach na łeb na szyję pikują w dół. Inflacja leci w górę ale rzeczywisty spadek wartości pieniądza przebija oficjalnie podawaną inflacje wielokrotnie.
 • Wiecznie żywe są postulaty - 16 Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym. 17 Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących. 18 Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka. Jak to wygląda po 40 latach?
 • Ładnie brzmi postulat 3 „Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku, publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań. ”
 • Jaka idea teraz przyświeca, ,solidarności, ,z placu słowaińskiego? Czyżby spokojny byt i walka o utrzymanie się na stołku? Ilu tych członków jest w, ,związku, ,ilu płaci składki, a może jest to pisowski, ,państwowy związek zawodowy, ,coś na kształt CRZZ? Hashtagi: #klmn
 • To wszystko jest jakieś byle jakie pewnie dlatego, że "symboliczne ". A wszystko co jest tylko symboliczne nosi znamiona byle odfajkować, byle mieć to już z głowy, byle za sobą.
Reklama