UWAGA!

65 lat żołnierskiego grania

2009-05-18
Aktualizowany 2009-05-22 11:29
Elbląg, Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Elblągu jest jedną z najstarszych w Polsce
Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Elblągu jest jedną z najstarszych w Polsce (fot. PS).

Orkiestra Garnizonowa Wojsk Lądowych w Elblągu, która jest jedną z najstarszych w Polsce, 29 maja obchodzić będzie swoje 65. urodziny. Z tej okazji 22 maja w Teatrze im. Aleksandra Sewruka odbędzie się uroczysta gala oraz okolicznościowy koncert.

Rozkazem Dowódcy I Armii Wojska Polskiego z 7 maja 1944 roku został utworzony w Sumach, na terenie byłego Związku Radzieckiego, IV Zapasowy Pułk Piechoty, w składzie którego utworzona zastała Orkiestra Wojskowa. Swój szlak bojowy w okresie II wojny światowej przebyła z pułkiem i brała udział w walkach m. in. o Małą Czerepczynę, Krostyczewo, Białystok oraz Gdańsk.
     Orkiestra liczyła wówczas 70 osób. W czasie wojny muzycy-żołnierze wykonywali różne zadania m.in. brali udział w pogrzebach poległych żołnierzy, opatrywali i ewakuowali rannych z pola walki oraz oczyszczali i usuwali przeszkody i zatory na drogach i frontowych szlakach komunikacyjnych. Po zakończeniu działań wojennych orkiestra stacjonowała w Gdańsku do 1949 roku. Rozkazem przełożonych w maju 1949 roku orkiestra została przeorganizowana na trzy orkiestry, które zostały dyslokowane do Elbląga, Malborka i Braniewa.
     W Elblągu muzycy zostali zakwaterowani w Szkole Oficerskiej Piechoty nr 3 przy ul. Armii Czerwonej (obecnie ul. Królewiecka). W 1957 roku, po rozwiązaniu szkoły, orkiestra została przeniesiona do Batalionu Rozpoznawczego, stacjonującego przy ul. Saperów.
     17 lat później, czyli w roku 1974, orkiestrę przeniesiono do 1 Pułku Czołgów Średnich, który stacjonował przy ul. Łęczyckiej. Elbląscy muzycy służyli tam przez 20 lat.
     W 1994 roku orkiestra powróciła do „swoich korzeni”, czyli do koszar przy ul. Królewieckiej, gdzie stacjonuje do dziś.
     - W piątek 22 maja o godz. 19 w Teatru im. Aleksandra Sewruka odbędzie się specjalna Gala z okazji 65. rocznicy istnienia Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych w Elblągu – zapowiada mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ. - Podczas uroczystości wręczone zostaną wyróżnienia i nagrody dla muzyków orkiestry, podziękowania Dowódcy, przedstawicieli władz, duchowieństwa, przyjaciół i sympatyków orkiestry. Odbędzie się też okolicznościowy koncert ze specjalnie na tę okazję przygotowanym repertuarem. Wstęp na koncert jest wolny dlatego zapraszamy serdecznie elblążan – miłośników, sympatyków i przyjaciół orkiestry jak i koneserów muzyki w wykonaniu orkiestry wojskowej – zachęca mjr Tuszyński.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama