UWAGA!

65. rocznica wyzwolenia KL Stutthof

 Elbląg, 65. rocznica wyzwolenia KL Stutthof
fot. H. Wielgolaska

W niedzielę, 9 maja, minęła 65. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof. Obchody tego wydarzenia stały się okazją do spotkania elbląskich uczniów z byłymi więźniami obozu.

W Muzeum Stutthof odbyła się wzruszająca uroczystość poświęcona 65. rocznicy wyzwolenia obozu. Wzięła w niej udział grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Elblągu wraz z pocztem sztandarowym. W trakcie uroczystości głos zabierali różni zaproszeni goście ale szczególnie przejmujące i chwytające za serca były słowa byłych więźniów: p. Stefanii Burzyńskiej oraz p. Bernarda Szczeblewskiego. Ich emocjonalne wypowiedzi cechowała troska o podtrzymywanie pamięci oraz refleksja nad odchodzeniem pokolenia świadków. Obóz Stutthof był i jest dla nas, uczniów, przedmiotem szczególnego zainteresowania. To tu przebywała bohaterka naszego projektu edukacyjnego „Niebieski różaniec” pani Jadwiga Sprada.

 


       Warto wiedzieć, że pierwsi więźniowie do Stutthofu trafili już 2 września 1939 r. Hitlerowskie władze Wolnego Miasta Gdańska zaplanowały powstanie tego obozu dla tzw. niepożądanych elementów polskich jeszcze przed wybuchem wojny. W obozie Stutthof męczeńską śmierć poniosło ok. 65 tys. osób. W ciągu 5 lat istnienia Stutthof rozrósł się z 12 ha do 120 ha. Łącznie miał 39 podobozów. Był miejscem osadzenia 110 000 osób, obywateli 28 krajów, ponad trzydziestu narodowości. Obóz wyzwoliły 9 maja 1945 roku oddziały wojsk radzickich 48. Armii III Frontu Białoruskiego. Był to pierwszy i najdłużej działający obóz koncentracyjny założony przez niemieckich nazistów poza terytorium III Rzeszy.
      

H. Wielgolaska

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama