UWAGA!

9 czerwca - Dzień Przyjaciół

Elbląg, jak na wycieczkę do lasu, to z przyjaciółmi...
jak na wycieczkę do lasu, to z przyjaciółmi...

Mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie i jest to prawda. Prawdą jest też, że zdarza się w naszym życiu takie szczęście, że blisko naszej duszy znajduje się osoba, która zna nasze dobre i złe cechy, wie, kiedy mamy „dołek” i kiedy dobrze rokujący podryw okazał się porażką.

Można by powiedzieć, że wie wszystko, co jest naszą słabą stroną, a pomimo tego jest. Zadziwiające. Do tego zawsze wysłucha, wspiera, doradzi i pójdzie na zakupy czy do kina. To właśnie przyjaciel. Często zapominamy, jak wiele znaczą i jak ważną częścią krajobrazu naszego życia są właśnie Ci, których spotykamy na co dzień.
     Jak pisał Epikur: „Przyjaźń jest największym wśród wszystkich dóbr”. Według innego starożytnego filozofa „przyjaźń jest jednomyślnością w sprawach szlachetnych i sprawiedliwych; wyborem tego samego sposobu życia; jednomyślnością w zamierzeniach i działaniach czy we współżyciu”. (Pseudo-Platon)
     „Prawdziwa, szczera przyjaźń zakłada - pisze Artur Schopenhauer - że ktoś mocno, często obiektywnie i zupełnie bezinteresownie uczestniczy w cudzym szczęściu lub nieszczęściu, a to z kolei oznacza całkowite utożsamienie się z przyjacielem”. Z kolei, jak zauważa Soren Kirkegaard: „Bywa czasami tak, że miłość rodzi się z przyjaźni i ją wspiera. Bywa i na odwrót, gdy z miłości rodzi się głęboka przyjaźń”. „Tych, którzy starają się zjednać twą przyjaźń, oceniaj nie wedle darów, jakie ci ofiarowują, lecz wedle tego, jakimi się kierują pobudkami, jakie korzyści w zamian chcą ciągnąć, jakie obietnice złożyli, a jakich dotrzymali”. (Diatryby. Encheiridion, s. 490).
     
     W Księdze Mądrości Syracha 9,10 czytamy:
     „Nie porzucaj starego przyjaciela;
     nowego nie można postawić wyżej niego.
     Wino nowe, przyjaciel nowy -
     Jeśli się zestarzeje – z przyjemnością wypijesz.”
     
     Dziś jest właśnie ten dzień, w którym możemy wyrazić naszą radość i wdzięczność tym, którzy towarzyszą naszym ziemskim wędrówkom. Cieszmy się, bo prawdziwy przyjaciel to skarb i świętujmy… razem oczywiście.
     Zapraszamy, by w części „…a moim zdaniem” dopisywać swoje pozdrowienia dla przyjaciół zarówno tych, z którymi jesteście w kontakcie codziennie, jak i tych, z którymi drogi się już rozeszły, ale wciąż o nich pamiętacie.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama