UWAGA!

Babciu, nie daj się oszukać!

Na wnuczka, na policjanta, na gazownika, na pracownika socjalnego. Oszuści mają różne sposoby, by wykorzystując ufność i troskę o najbliższych, „nabić w butelkę” i okraść starsze osoby. Tylko w tym roku elbląscy policjanci odnotowali pięć takich przypadków, a łupem przestępców padło łącznie blisko 160 tys. zł. Spot prewencyjny „Jesteś dobrą babcią” ma ostrzegać i pomóc chronić seniorów. Zobacz film.

- Samotność, lęk i emocje, które, na wieść o nieszczęściu osoby najbliższej, szybko sięgają zenitu. Na tym żerują przestępcy, którzy oszukują i okradają starszych ludzi – wyjaśnia podkom. Arkadiusz Deja, policyjny psycholog. Mechanizm zawsze jest ten sam. Oszuści dzwonią na telefon stacjonarny i tak prowadzą rozmowę, by starszy człowiek sam potwierdził tożsamość rozmówcy:
       „- Babciu, wiesz kto mówi?”
       „- Krzysiu?”
       A dalej sytuacja rozwija się dynamicznie:
       „- Tak. Miałem wypadek i potrzebuję pieniędzy na operację. Przyjedzie do ciebie mój kolega i je odbierze”.
       Jak przyznają policjanci, na dziesięć takich prób, dwie-trzy są skuteczne i kończą się utratą pieniędzy. I to nierzadko sporych sum.
       - W 2015 r. odnotowaliśmy 11 przypadków tego typu oszustw. Pokrzywdzone starsze osoby straciły łącznie 149 tys. zł. - wskazuje insp. Krzysztof Konert, komendant miejski policji w Elblągu. - W tym roku otrzymaliśmy już 5 takich zgłoszeń, a łupem przestępców padło w sumie 157 tys. zł, w tym jeden starszy mężczyzna stracił aż 90 tys. zł. I przypadek z wczoraj – starsza pani została oszukana na 18 tys. zł. W tym roku dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane do spraw oszustw na tzw. wnuczka – dodaje komendant Konert. - Ale to tylko kurierzy, bo organizatorzy akcji dzwonią do swoich ofiar z zagranicy. I ustalenie i zatrzymanie jest więc trudne.
       Policyjne statystyki pokazują, jak duży jest to problem, dlatego miasto prowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną. By uchronić seniorów przed oszustami prowadzone są spotkania środowiskowe, a teraz będzie emitowany spot telewizyjny.
       - Będzie on emitowany w Telewizji Elbląskiej, zostanie umieszczony na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, a także na innych stronach – wylicza prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Będzie również wyświetlany podczas spotkań pn. „Elbląg na dużym ekranie” w kinie Światowid. Zamierzamy zwrócić się do biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego z prośbą o to, by i w kościołach ostrzegać starsze osoby przed oszustami i mówić o metodach ich działania.
       - Apelujemy nie tylko do starszych osób, ale i do ich rodzin – dodaje podkom. Arkadiusz Deja. - Ważne, by bliscy utrzymywali relacje z seniorami i informowali ich o oszustach.
       - Warto też uwierzytelniać tych, którzy do nas dzwonią, korzystając z telefonu komórkowego – radzi asp. sztab. Krzysztof Myśliński. - Sam telefon stacjonarny nie daje gwarancji, bo przestępcy potrafią go kontrolować. Nawet, gdy wydaje się, że dzwonimy na 997, by sprawdzić „policjanta”, który rzekomo do tajnej akcji potrzebuje naszych pieniędzy, to i tak odpowiada nam ten sam oszust. Mówienia o tego typu przestępstwach nigdy dość. Elbląska policja odnotowała przypadek, gdy ofiarą padła była pracownic banku, która uczestniczyła w szkoleniach ostrzegających przez oszustami.
       W ramach programu „Bezpieczny Elbląg” w kwietniu i w maju działania skierowane do seniorów, a związane z atakami oszustów, będą nasilone. Wydana zostanie publikacja, która trafi do wszystkich przychodni lekarskich, organizacji skupiających osoby starsze. Zamieszczone w niej będą zalecenia Policji, jak nie paść ofiarą oszustów m.in. dotyczące reagowania na podejrzane telefony czy podejrzane wizyty w domu.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama