UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bądź szlachetny – zamień swoje ideały w czyn!

Elbląg, Bądź szlachetny – zamień swoje ideały w czyn!

W ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „Szlachetna paczka” organizowana jest pomoc dla najuboższych. Do niedawna akcja była znana jako „Świąteczna paczka". Tak naprawdę paczka zawsze była szlachetna, bo tacy właśnie są ludzie, którzy ją tworzą: nasi wolontariusze i darczyńcy.

W Polsce ok. 4,5 mln osób żyje na skraju ubóstwa. Co czwarte polskie dziecko wychowuje się w biedzie. Przy tej skali problemu pomoc musi być skuteczna i celowa. Co roku przed Bożym Narodzeniem nasi wolontariusze zbierają szczegółowe informacje o potrzebach ubogich osób ze swego środowiska. Dane te umieszczamy później w anonimowej internetowej bazie na stronie. W oparciu o nią szukamy osób, które chciałyby odpowiedzieć na konkretne potrzeby, robiąc dla kogoś paczkę na święta.Darczyńcami stają się całe grupy społeczne: rodziny, uczniowie w klasach, wspólnoty parafialne, pracownicy firm. Przygotowane przez nich paczki dostarczane są do lokalnych magazynów, skąd nasi wolontariusze rozwożą je do potrzebujących.
      Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością przyczyniają się do tego nagłaśniane przez media przypadki nadużywania pomocy socjalnej. Bohaterowie tych głośnych relacji zwykle przyjmują wobec społeczeństwa postawę roszczeniową; nie podejmują żadnych wysiłków zmierzających do zmiany ich położenia i obwiniają za nie cały świat. Obok tego na naszych ulicach rośnie zastęp osób, które specjalizują się w wyłudzaniu pomocy.
     Wszystkie te zjawiska przyczyniają się do wytworzenia w świadomości społecznej przekłamanego obrazu biedy. Kierując się nim, ludzie uczą się patrzeć z podejrzliwością na osoby ubogie i coraz bardziej zniechęcają się do idei udzielania im pomocy. Jesteśmy świadomi działania wszystkich opisanych tu mechanizmów i mamy sprawdzony pomysł na to, jak się z nimi mierzyć.
     Bieda przejawia się na wiele sposobów, a najczęstszym jej skutkiem jest marginalizacja i eliminacja z życia społecznego. W ubóstwie jedne problemy generują inne – bezrobocie nieuchronnie procentuje brakiem dostępu do wiedzy, kultury i nowoczesnych technologii. W tych warunkach izolacja stopniowo się pogłębia i coraz trudniej przerwać ją samemu.
     Szlachetna Paczka jest próbą zareagowania na prawdziwą biedę, zwłaszcza tę ukrytą. Poprzez naszą akcję chcemy podkreślić, że dobra pomoc - to pomoc skuteczna. Powinna się wiązać z wcześniejszym rozpoznaniem potrzeb osoby i konkretną odpowiedzią na te potrzeby. Pomaganie powinno być wydarzeniem radosnym, któremu towarzyszy wspólne świętowanie. Nie obawiamy się mówić o poświęceniu wolontariuszy, o ich ogromnym zaangażowaniu, o ich trudzie przekraczania siebie, ale podkreślamy też ogromną radość i satysfakcję, jaką daje akcja.
     Przede wszystkim chcemy dotrzeć do rodzin lub osób samotnych, które żyją w biedzie niezawinionej. Koncentrujemy się na tych, którzy nie mają postawy roszczeniowej; nasza pomoc może być jedyną, jaką otrzymają. Żeby uniknąć działań przypadkowych i chaotycznych, sami odwiedzamy potrzebujące rodziny. Nasi wolontariusze sami znajdują potrzebujących, zadając na pierwszy rzut oka proste pytanie: Czego najbardziej wam brakuje? Kurtki na zimę, kredek a może pasty do zębów? Bieda jest jak choroba – by skutecznie pomóc, trzeba ją dobrze zdiagnozować, dlatego zbieramy szczegółowe informacje o potrzebach każdej z rodzin. Następnie sporządzamy dokładną listę konkretnych potrzeb, a zebrane informacje umieszczamy w internetowej, anonimowej bazie danych.
     W oparciu o tę bazę szukamy osób, które chciałyby podzielić się tym, co mają i zrobić dla kogoś paczkę na święta. Rodziny, grupy przyjaciół, uczniowie w szkołach czy pracownicy w firmach wspólnie przygotowują paczki świąteczne dla najbiedniejszych rodzin w całej Polsce. Łączy ich to, że zależy im, aby ci, którym jest bardzo trudno na co dzień mieli lepsze, dostatnie, radosne Święta i poczucie, że ktoś o nich pamięta. Paczki przygotowane przez darczyńców dostarczane są do naszych magazynów. Następnie wolontariusze rozwożą je do potrzebujących.
     Regionalnym koordynatorem akcji w województwie jest: Warmińsko-Mazurskie Centrum Pomocy Dzieciom oraz Stowarzyszenie „Rodzina Wojskowa” przy 13 Pułku Przeciwlotniczym w Elblągu.
     Więcej informacji na stronie: www.szlachetnapaczka.pl lub www.wmcpd.pl .
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama