UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bądź widoczny na drodze

 
Elbląg, Policjanci rozdali światełka odblaskowe ufundowane przez spółkę Alstom Power 1400 dzieciom z Elblaga i powiatu
Policjanci rozdali światełka odblaskowe ufundowane przez spółkę Alstom Power 1400 dzieciom z Elblaga i powiatu (fot. KMP Elbląg)

W Elblągu i powiecie elbląskim zakończyła się kolejna, XI edycja akcji „Z Alstom bezpieczniej na drodze”. Głównym jej celem jest edukacja komunikacyjna dzieci oraz kształtowanie nawyków właściwego zachowania się na drodze, w tym przede wszystkim używania przez pieszych elementów odblaskowych.

Spółka Alstom Power w Elblągu, wzorem lat ubiegłych, zakupiła światełka odblaskowe, które zostały wręczone około 1400 uczniom klas I szkół podstawowych miasta i powiatu elbląskiego. Odblaski były wręczane wraz z początkiem roku szkolnego przez dzielnicowych, policjantów drogówki oraz prewencji kryminalnej, podczas prowadzonych pogadanek, które oprócz tematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dotyczyły sposobów unikania zachowań sprzyjających powstawaniu różnego rodzaju zagrożeń w życiu codziennym.
       Ponadto Spółka Alstom Power uczestniczy wspólnie z elbląską Policją w organizacji konkursu plastycznego „Bezpieczni w ruchu drogowym”. W chwili obecnej dobiegają końca prace projektowe nad kalendarzem z wyróżnionymi w konkursie pracami.
      
       Dlaczego ważne są odblaski?
       Okres jesienno – zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. W województwie warmińsko-mazurskim piesi uczestniczą rokrocznie w około 23% wypadków drogowych. Konsekwencje udziału w takim zdarzeniu są zawsze tragiczne dla pieszego. To właśnie piesi powinni szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo, zwłaszcza teraz, kiedy szybko zapada zmrok a drogi są najczęściej bardzo śliskie.
       Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. Dlatego też kierowcy muszą pamiętać, o ustępowaniu pierwszeństwa pieszym na przejściach, a przede wszystkim mieć świadomość, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego.
       Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów, osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto, więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji, a dzięki odblaskom jest widoczny, a przez to bezpieczniejszy na drodze.
       Pamiętajmy, że pieszy widoczny na drodze oraz bezpieczna prędkość kierującego to mniej wypadków i ludzkich tragedii. Policja apeluje do kierowców, jak również do pieszych o rozwagę na drodze. W okresie jesienno-zimowym policja będzie prowadzić działania polegające na wzmożonym nadzorze nad ruchem niechronionych uczestników dróg.
      
       W 2011 roku w Elblągu piesi uczestniczyli w 90 zdarzeniach, w których było 75 wypadków, 15 kolizji, 4 zabitych oraz 77 rannych.
       Do końca października br. odnotowano 66 zdarzeń z udziałem pieszych. W tym 43 wypadki, 23 kolizje, 1 osoba zabita i 44 rannych.
       Jeżeli chodzi o dzieci i młodzież do 18. roku życia to w 2011 roku mieliśmy z ich udziałem 22 zdarzenia, w których na szczęście nie było ofiar śmiertelnych było natomiast 22 rannych. Do końca października 2012 roku było 13 zdarzeń z udziałem dzieci, nie było ofiar śmiertelnych, było natomiast 13 osób rannych.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama