UWAGA!

Teraz ja - Bezdomny

 
Elbląg, Bezdomny

Z daleka czuje się smród moczu i fekaliów, sam kwas, który mocno drażni nozdrza.... i nagle wyłania się postać jednego z elbląskich bezdomnych. Ów człowiek od lat znany jest pewnikiem w całym mieście, żebrze rzekomo na jedzenie, stojąc przed sklepami oraz podchodząc do każdego auta podjeżdżającego pod ów sklep.

Jednym robi się go szkoda, inni, aby się szybko pozbyć „kłopotu”, też szybko dają jakieś pieniądze. Mieszkam blisko takiego sklepu, który sobie pan upodobał. Widzę, jak zebrane fundusze przepija wraz z kompanami...
       Zbliża się okres zimowy, zaczynają się z nim największe problemy. Dzwoni po klatkach (zawsze znajdzie się jakaś dobra dusza, co otworzy drzwi domofonem) i wchodzi na piętra, aby się ogrzać i przespać. Zwykle jest pijany, stanowi problem. Smród na całej klatce od parteru po górę, mocz, który odda, wżera się posadzkę, kilka dni szorowania. Często, gdy zwraca się uwagę, staje się wulgarny.
       Wywalić delikwenta siłą, czy litować się nad nim? Nie lubimy bezdomnych, ale to nadal ludzie. Czy czasami nie jest tak, że urzędy bardziej interesują się bezdomnymi zwierzętami niż ludźmi? Fakt, wezwana straż miejska czy policja wyprowadza pana z klatki (współczuję im, jak wsadzają pana do auta), ale on i tak wraca.
       Dając, nie pomagasz – takie hasła powinny być mocno nagłaśniane przez nasze urzędy. Klient nie pójdzie do żadnego „przytułku”, bo tam nie można pić.
       Nasze organy nie radzą sobie z takimi osobami, brak stanowczego prawa. A może tak ubezwłasnowolnienie bezdomnego i wysłanie na przymusowe leczenie. Do występowania z wnioskiem do sądu w przedmiocie zobowiązania do poddania się leczeniu odwykowemu uprawniona jest gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych – czemu nie reagują? W Elblągu powstał program działań na rzecz rozwiązywania problemu bezdomności – czy zadziałał?
       W lutym tego roku w Elblągu zliczono 158 bezdomnych.
       Jakie emocje i uczucia wzbudzają wśród Was bezdomni?
       PS.
       Pisząc ten artykuł usłyszałem głosy na klatce schodowej, wyszedłem i co widzę – gość siedzi na schodach z butelczyną, nawet zdjęcie mogłem zrobić do artykułu.
      
      
fajnyfacet
Liczba publikacji: 20
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.7 34 107

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "panie żulu" - chciałoby się zakrzyknąć niczym Czesiu z "Włatcuf móh" (czy jakoś podobnie w odmianie). .. tym gostkiem to powinny się zając odpowiednie służby, bo naprawdę wystarczy być prawie na drugim końcu ulicy, a smród jest masakryczny. .. od razu wiadomo, że to szambo, nie perfumeria. ..
 • trochę inne podejście do tematu www.tvn24.pl
 • jakie służby? proszę zadzwonić po te służby (jak sądzę socjalne) i napisać artykuł cóż owe służby zrobiły i czy problem został rozwiązany. .. żyjemy w tej śmierdzącej zupie, zgnicie idzie od samej góry. Rządzącym jest to najwyraźniej na rękę, skoro od lat nic w tej kwestii radykalnie nie zostało rozwiązane. System chory, ludzie chorzy. Polityczne przyzwolenie na rozwój patologii społecznej jest wszechobecny. Nikt nic nie może zrobić, bo nie ma jasnych, radykalnych przepisów i instytucji które miałyby realne możliwości działać z takimi ludźmi. Picie -> niezdolność do pracy i funkcjonowania w społeczeństwie -> zasiłek/renta -> pieniądze -> picie -> itd. Będzie "żuli" przybywać, bo tak jest im wygodnie. Prawo wspiera rozwój patologii. Za picie i upadek człowieka jest ów człowiek nagradzany zapomogami by mógł dalej pić, po co więc pracować i dźwigać się z dna?
 • bezdomni a bezdomni - dwa różne światy. .. tu autor nam pokazuje tego innego. ..
 • Polska to niestety kraj obłudnych moralistów, którzy pomoc dla wykluczonych uzależniają od spełnienia przez wykluczonych kryteriów zachowań reprezentatywnych dla klasy średniej. Obowiązuje wredna zasada "nie pomogę ci bo nie chcesz być taki jak ja". Moim zdaniem należy bezlitośnie usypiać bezdomne psy a pieniądze zaoszczędzone na schroniskach przeznaczyć na schroniska dla tych dla których jedyną radością i celem w życiu jest nie wytrzeźwieć do śmierci. Uszanujmy ich wybór, udzielmy pomocy na miarę ucywilizowanego społeczeństwa. Hero.
 • Bo na razie smutna prawda o Polakach jest taka że bezdomne psy są otoczone lepszą opieką niż alkoholicy. Gdybym był dyktatorem kazał bym wszystkich pijaków pozamykać w klatkach i dawać 3 razy dziennie kromkę zeschniętego chleba i ćwiarteczkę wódki czystej zwykłej (potrzebna ustawa o zwolnieniu z akcyzy alkoholu dla społecznie wykluczonych). Bo nie wszystkich trzeba uszlachetniać tylko cierpiącym łagodzić cierpienie !!! Hero.
 • u mnie w klatce byl tylko raz. moj amstafik zajal sie tym gnojem. omija z daleka moj blok
 • jak mozesz tak pisac, ,tzn. .twoj psisko mialby pogryzc??--zagryzc czlowieka?? bo jest to czlowiek zly!!! chyba nie wiesz co piszesz --ty nie--czlowieku. .. :( szok--co siedzi w tzw. ludziach. .. zgroza!!
 • alkoholizm jest chorobą a w naszym panstwie tego nie wiemy. .i nikt nie wie co nas moze spotkac?? wiemy co za nami, ,ale co przed???. .. --
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  MARGI51(2013-10-14)
 • Jakie służby? Nieuświadomiony zapewne społęcznie czytelniku? Otóż: MOPS, Straż Miejska, Urząd Miasta, pozarządówka. Czy wiesz, co robią? Jeżdżą po mieście, szukają takich ludzi, odwożą do noclegowni, na Nowodworską, itd. Dają ciepłe posiłki, zasiłki, żywność. A może spytasz-czemu ci ludzie ciągle są bezdomni? odpowiem ci-o chcą. Podejdż do bezdomnego i zaproponuj mu pobyt na NOwodworskiej- full serwis-ciepło, własny kąt, jedzonko, nowe ciuchy, lekarz- obrzuci cię stekiem wyzwisk. Czemuż, ach czemuż? A temuż-że tam chlać nie można, ot co. Bezdomni chcą chlać. Chcesz im pomóc?Weź do domu i finansuj flaszkę, będziesz dobrodziejem. Powiesz może-trzeba im pomóc, żeby wyszli z bezdomności. Wiesz ile jest takich prób? Ile programów w mieście? A ilu chętnych. .. szkoda pisać.
 • Stary a ty chcesz otaczać opieką alkoholików?Powodzenia- wg deficji, jesteś współuzależniony. Boże, co za świadomość w narodzie. .. .
 • bezdomne zwierzeta też cierpią, odczuwają ból, głód, z tą tylko różnicą że zwierzęta dają sobie pomóc a człowiek niestety nie. no i bezdomne zwierzęta tak nie śmierdzą. pomagam zwierzetom bezdomnym i mam wywalone na oszczanych bezdomnych śmierdzieli z butelką wina w ręku. za 2 zł. można wziąć prysznic na dworcu to taki lump woli kupić muzgoszuma i jest zadowolony i się nie przejmuje że śmierdzi.
Reklama