UWAGA!

Biało-czerwone to barwy niezwyciężone

 Elbląg, Elblążanie Dzień Flagi obchodzili w pochodzie
Elblążanie Dzień Flagi obchodzili w pochodzie (fot. Anna Dembińska)

W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej 2 maja pośpiesznie ściągano flagi, żeby... nie wisiały 3 maja. W 1945 r., 2 maja polscy żołnierze flagę zawiesili w Berlinie. Dziś polska flaga ma swoje święto.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej został wprowadzony w lutym 2004 r. W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej 2 maja ściągano flagi po Święcie Pracy przypadającym dzień wcześniej. Czemu? Żeby nie wisiały 3 maja, kiedy to przypadała rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja, która wówczas świętem nie była. 2 maja 1945 r. żołnierze polscy zdobywający Berlin umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz Reichstagu.

Zgodnie z ustawą flagą Polski jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczpospolitej Polskiej i proporcji 5:8. Za flagę uważany jest także wariant z godłem umieszczonym pośrodku białego pasa. Barwy Rzeczpospolitej to oczywiście biały i czerwony. Ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest biały, a dolny - czerwony.

Jaka jednak jest biel i czerwień na naszych barwach narodowych? Odpowiedzi musimy poszukać w ustawie o o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z 31 stycznia 1980 r. (z nowelizacjami).

„Współrzędne trójchromatyczne barw x, y, ich składowa Y oraz dopuszczalna różnica barwy Δ E w przestrzeni barw CIE 1976 (L* u* v*) ustalona według wzoru CIELUV przy iluminacie C i geometrii pomiarowej d/0 BARWA X Y Y Δ E biała 0,315 0,320 82,0 4,0 czerwona 0,570 0,305 16,0 8,0”- możemy przeczytać w załączniku do ustawy i stworzyć sobie własną flagę w programie graficznym.

Pierwszy raz biało-czerwone barwy zostały skodyfikowane jako barwy Królestwa Polskiego... 7 lutego 1831 r., uchwałą ówczesnego Sejmu Królestwa Polskiego. Był to kompromis między barwą białą nadaną przez Augusta II Mocnego – propozycja konserwatystów, a biało – czerwono – szafirową (barwy konfederacji barskiej) zaproponowaną przez Towarzystwo Patriotyczne. Po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy, 1 sierpnia 1919 r. niejako potwierdził ustalenia z czasów powstania listopadowego.

Wcześniej było różnie: pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, ponieważ... uzyskanie tego barwnika było stosunkowo drogie i stać był na niego tylko najbogatszych. W średniowieczu rolę „flagi” pełnił proporzec królewski: biały orzeł na czerwonym polu. Rzeczpospolita Obojga Narodów posiadała sztandar z trzech pasów – na górze i na dole pas czerwony, a w środku biały. Często umieszczano na nim herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów - czterodzielną czerwoną tarczę herbową, na której naprzemiennie znajduje się polski biały orzeł i biała litewska pogoń. Na piątym polu znajdował się herb aktualnego króla.

Wracając do Elbląga – w naszym mieście znajduje się flaga, która wisiała przed polskim Konsulatem w Stavanger od 1932 roku. Imię Flagi Polskiej nosi też Technikum Ekonomiczne przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.

Dziś z powodu pandemii koronawirusa nie będzie uroczystości z okazji Dnia Flagi. Ale samą flagę można wywiesić.

Święto swojej flagi obchodzi ponad 50 państw: m.in. Amerykanie (17 czerwca), Meksykanie (24 lutego), Argentyńczycy (20 czerwca), Litwini (1 stycznia), Ukraińcy (23 sierpnia)... Długo można tak wymieniać.

2 maja obchodzimy też Dzień Polonii i Polaków za granicą.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Precz z Dudą i Kaczyńskim". Poznaniacy nie wytrzymali i wyszli na ulicę pomimo zakazu
 • A gdzie jest ukryta ta flaga z Norwegii ja się pytam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  Dociekliwy(2020-05-02)
 • Za ciebie Za ciebie przelewano polską krew byłaś całunem konających żołnierzy i biłaś blaskiem czerwieni i bieli na polach bitew polskich rubieży. Za ciebie wielu oddało swe życie biało-czerwona Flago Narodowa niejeden Polak do piersi cię tulił przed wrogiem jak bóstwo narodu cię chował. Dumnie od wieków łopoczesz na wietrze przed Polskim Narodem w wojnie i pokoju tyś szła na czele i cięłaś powietrze gdy polski żołnierz szedł do boju. A kiedy konał do piersi cię tulił jak matkę drogą cię całował w śmiertelnym uścisku ręce zaciskał ostatkiem sił pod mundur cię chował. Tyś naszą dumą Biało-czerwona naszą ikoną narodową przed tobą naród pochyla głowę tyś naszą Flagą Narodową. Henryk Siwakowski
 • Witaj. Witaj nasza wspaniała Flago Narodowa, na Twój widok dumnie podnosi się głowa Tyś od wieków narodu naszego ikona jakże zwykła, lecz inna bo biało-czerwona. Ilu mężnych Twych synów oddało swe życie żebyś mogła razem z orłem powiewać w zachwycie żebyś zawsze na wietrze wolna łopotała i w świat niosła słowa dumne Honor, Ojczyzna Chwała. Może czasem nieraz życie było pod nią słone lecz gdy widzę Twoje barwy wtedy cały płonę Tyś symbolem ciągle naszym walki i męczeństwa i miłości do Ojczyzny życia człowieczeństwa. Tyś całunem była często poległych żołnierzy co bronili Twoich granic polskości rubieży Byłaś często rozdzierana bratnia krwią splamiona gdy Cię ranny żołnierz tulił do piersi gdy konał. Przeszłaś wojny i powstania godne pola chwały przeszły lata przeszły wieki i znów Orzeł Biały i znów nasza narodowa ta biało czerwona, symbol walki i męczeństwa narodu ikona, dumnie ciągle łopoce nad tym Polskim niebem i odwdzięcza nam się za to miłością i chlebem Henryk Siwakowski
 • A czemu wiszą te unijnie wzdłuż torowiska? Brakuje tylko tęczowych.
 • Flaga jest teraz symbolem poparcia PIS, przykro, ale nie wywieszam.
 • Wywieś unijną i tęczową. To teraz są barwy antypolaków.
 • Kocham Polskę, nienawidzę oszustów z PIS!
 • @Grocki Tobiasz - Bo na szczęście jeszcze w Unii jesteśmy.
 • Pisaki, juz disco-polo słuchać, marsz!~
 • KOszerni najchętniej POwywieszali by flagi z gwiazdą dawida
 • @konfederat - precz z PISem i ich długopisem
Reklama