UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Biskup elbląski: Zły czas minie

2020-04-06
Aktualizowany 2020-04-11 10:00
 
Elbląg, Biskup elbląski Jacek Jezierski
Biskup elbląski Jacek Jezierski (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Za nami niedziela palmowa, w Kościele trwa Wielki Tydzień. W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego biskup elbląski wydał kolejne wskazania dla wiernych dotyczące  świąt Wielkiej Nocy.

„W związku z niebezpieczeństwem zagrożenia zdrowia i życia, które nadal niesie epidemia, zwalniam katolików diecezji elbląskiej i przebywających na jej terenie z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. do dnia 19 kwietnia br. [Niedziela Miłosierdzia Bożego włącznie]. Udział w nabożeństwach Wielkiego Tygodnia nie był i nie jest obowiązkowy.” – pisze bp Jacek Jezierski w komunikacie do wiernych. Zaznacza jednocześnie, aby ze względów bezpieczeństwa nie organizować spotkań gromadzących rodzinę, przyjaciół itp.

Biskup elbląski przypomina też o zasadach, jakie z uwagi na trwającą pandemię mają zostać zachowane w czasie zgromadzeń religijnych podczas Wielkiego Tygodnia: „Rezygnujemy z ucałowania krzyża w Wielki Piątek, adoracji przy Ciemnicy i Grobie Pańskim, poświęcenia pokarmów, rozpalania ogniska w Wielką Sobotę i procesji rezurekcyjnej” – zaznacza.

W komunikacie znajdują się też wskazania odnośnie przeżywania w domach tradycyjnego śniadania wielkanocnego: „Śniadanie wielkanocne rozpoczynamy w domach od zapalenia świecy ustawionej na stole oraz modlitwy Ojcze nasz. Wówczas jeden z uczestników posiłku wypowiada słowa: Chrystus zmartwychwstał, Alleluja!, a pozostali odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja!”

Duchowny zachęca też diecezjan, by w Wielkim Tygodniu i w czasie świąt korzystali z transmisji internetowych, telewizyjnych i radiowych i w ten sposób uczestniczyli w poszczególnych obrzędach. Jednocześnie zaznacza, że wszystkie postanowienia mają uzasadnienie w trosce o zdrowie: „Przestrzeganie surowych przepisów sanitarnych pomoże nam ochronić życie nie tylko starszych i chorych, ale również młodych i zdrowych. Zły czas minie. Od powietrza, głodu, ognia i wojny – zachowaj nas, Panie” – podsumowuje.

 

Pełny tekst wskazań biskupa elbląskiego

 

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama