UWAGA!

Biskup przypomina o dezynfekcji w kościołach

 Elbląg, Biskup przypomina o dezynfekcji w kościołach
(fot. Anna Dembińska)

- Pamiętajmy, że zagrożenie epidemią trwa – pisze bp Jacek Jezierski do wiernych. Biskup elbląski na stronie diecezji opublikował swoje wskazania na maj, dotyczące dalszego funkcjonowania duszpasterstwa parafialnego w dobie koronawirusa.

Biskup koncentruje się w nich najpierw na duszpasterstwie chorych. Odwiedziny chorych w pierwsze piątki miesiąca mają zostać zachowane, należy jednak zrezygnować z „niekoniecznych odwiedzin”. Kapłan ma przychodzić do chorych w maseczce „na każdorazową wyraźną ich prośbę”. Jeśli chodzi o spowiedź, kapłani mają zachowywać bezpieczną odległość od osoby chorej, zachowując jednak dyskrecję sakramentu.

Choremu, jeśli jest taka potrzeba, ma być też udzielany sakrament namaszczenia. - Olej chorych został pobłogosławiony w Wielki Czwartek. Jeśli olej nie dotarł do parafii, wówczas można posłużyć się olejem roślinnym, przede wszystkim z oliwek, który ksiądz wcześniej pobłogosławi – zaznacza duchowny.

Biskup elbląski w swoich wskazaniach przypomina także o środkach bezpieczeństwa, które powinny być stosowane w kościołach i parafiach. Należy do nich umieszczenie w zakrystiach i kancelariach parafialnych płynów do dezynfekcji i dezynfekowanie ławek kościelnych po nabożeństwach. Hierarcha zachęca też do umieszczenia dozowników dla osób wchodzących do kościoła.

- Przy wejściu lub w przedsionku kościoła dobrze byłoby zainstalować urządzenie [dozownik, automat] do bezdotykowej dezynfekcji rąk dla przychodzących i wychodzących. Wiemy bowiem, że epidemia będzie trwała jeszcze przez dłuższy czas – zaznacza. Przypomina również, że uczestniczących w nabożeństwach, ze służbą liturgiczną włącznie, obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

W związku z rozpoczynającym się wkrótce, nowym miesiącem, w parafiach będą organizowane tradycyjne nabożeństwa majowe. Jest to także okres zwyczajowo związany z uroczystościami I Komunii. Biskup elbląski nie odnosi się do tej kwestii w nowych wskazaniach, przypominamy jednak, że zabrał już głos w tej sprawie, o czym szerzej pisaliśmy tutaj.

Na zakończenie swoich najnowszych zaleceń bp Jezierski ponownie prosi diecezjan o ostrożność i odpowiedzialność w czasie trwania pandemii. - Dbajmy o to, aby nie organizować niekoniecznych spotkań, choć może jest to trudne. Trzeba ufać zaleceniom epidemiologów - apeluje duchowny.

Pełny tekst wskazań biskupa elbląskiego na maj 2020 można znaleźć na stronie diecezji.

Tomasz Bil

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kościół w Polsce wie, że będzie największym przegranym przez koronawirusa. Zakaz uczestniczenia we mszach w większych grupach spowoduje, że lud się odzwyczai od chodzenia do kościołów, przez co taca bardzo ucierpi. Lud zacznie wysuwać wnioski, że skoro nie był na mszy w kościele i nic złego ludowi się nie stało, to po co w ogóle sponsorować kościół, a potem nawet się będzie zastanawiał, czy to co głosi kościół, to fakty czy mity. ..
 • Ciekawe co spotkałoby Jezusa, gdyby pojawił się w dzisiejszej Polsce. Jezus Żyd i uchodźca. Czy polscy katolicy przyjęliby Jezusa z otwartymi ramionami … ???
 • "Ciekawe co spotkałoby Jezusa"- Szczególnie z tęczą wypływająca z serca. Jak to powiedział jakiś marny biskupina, tęczową zarazą. Pogonili by i tyle.
 • Ja bym Go wyslal do Rydzyka i wyspowiadal a szczegolnie, sprawdzilbym czy pamieta 10 przykazan bozych i co ma zamiar zrobic z ta fortuna jaka zgromadzil od swych owieczek- bo skromnosc i pokora nie lubi bogactwa.
 • Kościelne pasibrzuchy modlicie teraz się o deszcz, a wspieracie partię PiS, który wmawia Polakom, że zmian klimatu albo nie ma, albo są korzystne dla Polski i pcha Polskę w uzależnienie od węgla, miast zabrać się za energię odnawialną. To hipokryzja, oszukujecie Polaków. Kościół zawsze był hamulcowym rozwoju.
 • Świat w kilka tygodni pozbył się oczywistej dla tej pory roku choroby, w kilka tygodni czary mary zrobił że już nikt na grypę nie choruje, za to wszystkie choroby typu przeziębiebie, podwyższona temperatura, grypa klasyfikuje się jako COVID. A ludzie zapatrzeni w telewizory wierzą w ten cały medialny cyrk. W jak prosty i banalny sposób ludzie dali się oszukać, dali się zmanipulować, dają się tresować nadal to widać gołym okiem. Kiedy ostatnio ktoś z was słyszał o przypadku zwykłej grypy ? Kiedy ktoś z was słyszał o zwykłym przeziębieniu ? Nie ma ? Wszyscy na całym świecie przestali chorować na inne choroby tego typu, a raptem zaczęli chorować na COVID ? Nabieracie się jak małe dzieci !!!
 • Kiedyś na krzyżach wisiały łotry, a dzisiaj na łotrach wiszą krzyże.
 • „Kościół katolicki uczynił z wiary towar, który sprzedaje z takim zyskiem, że duchowni mają raj już za życia” - autor Oscar Willde
 • Dziś kościół w Polsce domaga się zakazu aborcji by jak twierdzi chronić życie. Chronić życie chce instytucja, która podczas całej swojej historii wymordowała miliony ludzi, paliła na stosach niewinnych a dla bogactwa napadała na inne kraje, nazywając to krucjatami. Kościół nie ma prawa wypowiadać się takich tematach. Kościół za swoje zbrodnie nigdy nie przeprosił i nigdy nie poniósł żadnej kary.
 • Z sondażu przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia przez Centrum Badań Socjologicznych w Madrycie. W Hiszpanii przynależność do kościoła katolickiego zadeklarowało zaledwie 61,2 proc. mieszkańców tego kraju z czego tylko 19,5 proc. ankietowanych określiło siebie jako „katolików praktykujących”. Państwowy ośrodek sondażowy wykazał, że tendencja spadku liczby osób deklarujących się jako katolicy postępuje w Hiszpanii sukcesywnie od 2005 r. za katolików uznawało się wówczas prawie 80 proc. mieszkańców tego kraju. Taka informacja to miód na moje serce! Kolejny kraj po Irlandii Północnej co wraca do normalności. Z zacofanych krajów została już tylko Polska i Włochy (gdzie okupant watykański ma swoją siedzibę).
 • Należy uważać na zabójcze koperty, taki klimat. : )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  Kryśka 123 głosy .(2020-04-27)
 • Nawet hisorycy nieprzychylni chrześcijańswtu przyznają istnienie Jezusa Chrystusa oraz fakt, że głosił niewygodną naukę za którą został ukrzyżowany. Warto dodać, że ilość fragmentów Pisma Świętego odnalezionych w czasach starożytnich w sposób niewiarygodny bije na głowę ilość odnalezionych innych znanych pism z tamtych czasów. Nie trzeba na podstawie tej wiedzy od razu uwierzyć. Ale tylko ingorant nie zastanowi się nad tym fenomenem. ..
Reklama