UWAGA!

Biskup Styrna rezygnuje

 Elbląg, Biskup Jan Styrna podczas świątecznych spotkań elblążan
Biskup Jan Styrna podczas świątecznych spotkań elblążan (fot. WS)

Biskup Jan Styrna w październiku złożył rezygnację z funkcji biskupa diecezji elbląskiej na ręce papieża Franciszka. Dziś (23 listopada) poinformował o tym wiernych podczas mszy świętej w Katedrze św. Mikołaja. Jednocześnie zapowiedział, że swoje obowiązki będzie pełnił aż do czasu powołania następcy.

W liście do wiernych, który dziś (23 listopada) został odczytany w Katedrze św. Mikołaja biskup tak tłumaczy swoją decyzję:
       - Od pewnego czasu dostrzegam w sobie postępujące zmiany w stanie zdrowia, ograniczające coraz bardziej moje możliwości należytego wypełniania zadań, związanych z prowadzeniem diecezji - wyjaśnia biskup Jan Styrna. - W związku z tym, po przemyśleniu sytuacji, rozważeniu jej w sumieniu przed Bogiem i usilnej modlitwie, przedłożyłem w październiku bieżącego roku moją pokorną prośbę Ojcu Świętemu Franciszkowi o przyjęcie mojej rezygnacji z urzędu biskupa diecezjalnego. Ojciec Święty uznał przedstawioną motywację i moją prośbę przyjął, zlecając mi równocześnie pełnienie dotychczasowej posługi do czasu ustanowienia mojego następcy.
       Bp Jan Styrna posługę w Elblągu pełnił od 2003 r., wcześniej był biskupem pomocnicznym w diecezji tarnowskiej (od 1991 r. do 2003 r.), a także biskupem tytularnym we włoskim Aquipendium.
      
      
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pewnie ma dość użerania się z wierzycielami Halberdy.
 • sądzę, że o wiele bardziej dokuczyli mu miejscowi księża :(
 • ja za nim tęsknił nie będę
 • bardzo porzadny człowiek szkoda
 • Ogromne podziękowania za trud pracy w naszej diecezji!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  9
  12kol(2013-11-23)
 • Szczęść Boże, Ekscelencjo,zapewniam o modlitwie i życzę zdrowia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  11
  wiszan (2013-11-23)
 • Szczęść Boże,Ekscelencjo, dziękuję za pasterską posługę, życzę zdrowia i niech. Chrystus Zmartwychwstały błogosławi!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  10
  wiszan (2013-11-23)
 • Niech dobry Bóg da Mu zdrowie i miejsce dobrej służby w Kościele. Chodzi jednak też o to, że bardziej od "Jego Ekscelencji" potrzebujemy pasterza z prawdziwego zdarzenia. Kogoś takiego jak Franciszek. Człowieka, który rozumie zwykłych ludzi i ich sprawy, a także zrobi porządek z eminencjami co to zapomnieli, że są po to w kościele by nam służyć, a nie żeby im służono.
 • Księże Biskupie, niech Bóg obdarza łaskami, bardzo dziękuję za pracę dla naszej diecezji. Będę pamiętać w modlitwie :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  8
  assssssssskaaaaaa(2013-11-23)
 • Teraz Kościół i Wiara to są dwie inne rzeczy. .. przykre
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  glambik(2013-11-23)
 • Szkoda, że ktoś pokroju Śliwińskiego nie zostanie biskupem. Kadencja Styrny była z lekka nudnawa, nie to co za Śliwińskiego, dzięki jego podbojom sławny był i on i Elbląg nie tylko w Polsce ale także i w obwodzie Kaliningradzkim i Moskwie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  12
  Winnicki(2013-11-23)
 • Dziękujemy Księże Biskupie za lata posługi w diecezji elbląskiej, dziękujemy za wszelkie dobro, które było Twoim, i naszym udziałem, dziękujemy za każde dobre, pouczające słowo, dobre spojrzenie i za każdy gest dobroci, miłości i życzliwości. Powiem szczerze, że zdziwiła mnie ta wiadomość, bo nie myślałem, że Bp. Styrna ma problemy zdrowotne. Myślałem, że będzie posługiwał w naszej diecezji do końca, do uzyskania wieku emerytalnego czyli do 75 roku życia (tj. jeszcze 3 lata). Jednak, widocznie musiały być powody natury zdrowotnej skoro Bp. Styrna złożył taką rezygnację i należy to uszanować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  8
  diecezjanin(2013-11-24)
Reklama