UWAGA!

Bogactwo mierzy się wiedzą

Elbląg, Bogactwo mierzy się wiedzą
fot. nadesłane

W środę, 12 maja, dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 12 miały okazję spotkać się ze Sławomirem Malinowskim – dziennikarzem, autorem książek i podróżnikiem.

– Proszę Pana, a jak Egipcjanie malowali te obrazki, że do dziś mają tak piękne kolory? – pyta zdziwiony Piotrek z klasy IV.
       – To w Elblągu zbudowano pierwszy okręt wojenny? W głosie Wiktorii słychać nutkę niedowierzania.
       Na te i wiele innych pytań cierpliwie udzielał odpowiedzi uczniom Szkoły Podstawowej nr 12 w Elblągu dziennikarz, autor książek, reżyser i twórca filmów oświatowych, edukacyjnych, popularno-naukowych oraz miłośnik podróży i starożytnego Egiptu – Pan Sławomir Malinowski. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez szkołę projektu „Warto czytać”. Pan Sławomir Malinowski w bardzo interesujący sposób podzielił się z uczniami naszej szkoły swoimi czytelniczymi fascynacjami. Do książek, które bohater darzy szczególnym sentymentem, można zaliczyć między innymi tę, którą otrzymał, będąc uczniem szkoły podstawowej. Nosi ona tytuł „Legendy i opowieści o Krakowie”. Gość przeczytał fragment legendy o królowej Jadwidze i zachęcił dzieci do poznawania historii i zabytków naszej ojczyzny. Zdradził, że inspiracją do odbycia dalekich podróży były dla niego książki Alfreda Szklarskiego – opisujące przygody Tomka Wilmowskiego.
       Pan Malinowski zwrócił uwagę słuchaczy na to, że podróże to świetna szkoła życia. Uczą one tolerancji, zaufania i pokory. Podczas spotkania dzieci mogły także obejrzeć fragmenty filmów zrealizowanych przez firmę należącą do dziennikarza, a prezentujących piękno Jeziora Drużno czy niezwykłą wizytę na targu wielbłądów. Pan Malinowski zachęcał dzieci, by zdecydowały się chociaż na chwilę zrezygnować z internetu, telewizji czy komputera i spróbowały rozsmakować się w świecie fantazji stworzonym przez własną wyobraźnię.
       Pan Sławomir Malinowski posiada bardzo cenną, ale niezmiernie rzadką umiejętność mówienia o rzeczach ważnych w sposób łatwy i przystępny – bez moralizatorskiego zadęcia. Od razu nawiązał z dziećmi świetny kontakt, nie unikał dyskusji i trudnych pytań. Pasja i zaangażowanie z jaką dziennikarz przekazywał najmłodszym wiedzę o świecie i życiu uczyniły to spotkanie niezapomnianym i wyjątkowym.
      
Katarzyna Kurek
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama