UWAGA!

Bony nie dla mężczyzn

 Elbląg, Kwiaty, słodkości a nawet... rajstopy, są jak widać mniej kontrowersyjnym pomysłem, niż bony
Kwiaty, słodkości a nawet... rajstopy, są jak widać mniej kontrowersyjnym pomysłem, niż bony (fot. z arch. redakcji)

- Kobiety z okazji swojego święta otrzymały od naszego pracodawcy bony o wartości 150 zł. Ale panowie z okazji Dnia Mężczyzn, który był 10 marca, nie otrzymali nic. Według mnie przyznawanie premii tylko ze względu na płeć jest łamaniem kodeksu pracy. Możecie to wyjaśnić? – napisał do nas jeden z Czytelników.

Nasz Czytelnik poczuł się dyskryminowany przez pracodawcę ze względu na płeć. Przytoczył w mailu do naszej redakcji art. 18 kodeksu pracy, który mówi o obowiązku równego traktowania pracowników, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, przekonania polityczne, wyznanie czy orientację seksualną.
       Co na to Państwowa Inspekcja Pracy? - Nie ma dwóch jednakowych spraw, każda powinna być rozpatrywana indywidualnie. W takich sprawach należy sprawdzić, na jakiej podstawie prawnej zostały przyznane bony – mówi mówi Jacek Żerański, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy.
       Najczęściej pieniądze na ten cel pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ich wydawanie reguluje zakładowy regulamin funduszu. Wszyscy, którzy mają wątpliwości co do sposobu wydatkowania pieniędzy z tego źródła, powinni więc zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy w Elblągu.
       Korzystanie z pomocy ZFŚS jest uzależnione od tak zwanego kryterium socjalnego osób uprawnionych. Oznacza to, że pomoc z funduszu zakładowego jest uzależniona od sytuacji materialnej pracownika. Regulamin ZFŚS może umożliwić też korzystanie z funduszu przez pracowników zatrudnionych na umowy cywilnoprawne.
       Pracodawca nie może różnicować wysokości pomocy z zakładowego funduszu ze względu na staż lub jakość pracy. A bony towarowe bez względu na ich wartość są objęte podatkiem dochodowym.
      
       A co na ten temat sądzą Czytelnicy? Czy też czujecie się dyskryminowani w miejscu pracy? Zapraszamy do dyskusji.
      
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama