UWAGA!

Budżet Obywatelski: kolejne zmiany (aktualizacja)

 Elbląg, Ubiegłoroczne głosowanie w BO wygrał remont muszli koncertowej
Ubiegłoroczne głosowanie w BO wygrał remont muszli koncertowej (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

Wniosek „Inicjatywy ogólnomiejskiej” w tegorocznym Budżecie Obywatelskim będzie musiał mieć poparcie ponad 100 mieszkańców Elbląga. Dotychczas wnioskodawcy musieli zebrać 25-30 głosów poparcia. To najbardziej poważna zmiana w elbląskim BO. Nową uchwałą zajmą się radni na czwartkowej nadzwyczajnej sesji.

Na czwartkowej (16 kwietnia) sesji Rady Miejskiej radni zajmą się zmianami w elbląskim Budżecie Obywatelskim. Nie będzie to jednak nowelizacja uchwały, ale nowy akt prawny. Miejscy aktywiści będą mieli trudniej.

Podstawową zmianą jest wprowadzenie listy osób popierających inicjatywę zgłoszoną przez wnioskodawców. W ubiegłym roku było to 10 - 15 (w przypadku inicjatyw okręgowych) lub 25 - 30 osób (inicjatywy ogólnomiejskie). W przedstawionym projekcie uchwały liczbę osób popierających wskaże prezydent miasta – w ilości 1 promila liczby mieszkańców odpowiednio okręgu lub miasta. Główny Urząd Statystyczny informuje, że w Elblągu w 2018 r. mieszkało 120,1 tys. mieszkańców. Można przypuszczać, że od tego czasu liczba mieszkańców spadła. Gdyby projektowane przepisy obowiązywały w 2018 r., mieszkaniec musiałby przynieść listę 120 osób popierających wniosek. Z dużym prawdopodobieństwem można oszacować, że w tym roku miejski aktywista będzie musiał zdobyć podpisy ponad 100 popierających. Pozostaje liczyć na to, że do czasu zbierania podpisów zostaną uchylone obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, bo inaczej aktywni mieszkańcy będą mieli poważne problemy ze skompletowaniem list poparcia.

Kolejną zmianą jest wysokość budżetu. W obowiązującej uchwale jest ona określona na stałe – w wysokości 6,1 mln zł. To jeden z powodów konieczności zmiany całej uchwały. Zgodnie z ustawą – wysokość Budżetu Obywatelskiego musi wynosić 0,5 proc. budżetu miasta, co niejako „z automatu” wymusza jej różną wysokość w kolejnych latach. Ten błąd ma być poprawiony – o wysokości BO zadecyduje prezydent Elbląga. Jego wysokość będzie wynosić nie mniej niż 0,5 proc. wydatków Gminy Miasta Elbląg, przedstawionych w ostatnim sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Miasta Elbląg.” - czytamy w projekcie uchwały.

Ograniczono też możliwości składania projektów. Inicjatyw ogólnomiejskich i okręgowych projektów inwestycyjnych nie będą mogły składać szkoły, przedszkola, placówki oświatowe, instytucje kultury Elbląga oraz jednostki mających siedzibę w Elblągu, ale nie podlegające miastu. To rozszerzenie tego zakazu – w obowiązującej wersji taki zakaz dotyczył jedynie szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

Sposób głosowania nie ulega zmianie: nadal będzie można oddawać głosy „papierowe” i za pomocą internetu. Prawo do głosowania będzie miał każdy mieszkaniec Elbląga.

Zmiany w Budżecie Obywatelskim pojawiły się nagle. Radni będą nad nimi debatować na nadzwyczajnej sesji. Projekty uchwał, które będą na niej rozpatrywane, w przestrzeni publicznej pojawiły się wczoraj (14 kwietnia), na dwa dni przed sesją. Z powodu koronawirusa nie odbywają się posiedzenia komisji Rady Miejskiej.

 

Aktualizacja z 16 kwietnia

W trakcie sesji okazało się, że radni otrzymali projekt uchwały w sprawie Budżetu Obywatelskiego, który różnił się od projektu, którym dysponowali prezydenci miasta. W projekcie "prezydenckim" liczba osób popierających wniosek została opisana jako "nie więcej niż 0,1 proc" odpowiednio miasta lub okręgu. Tymczasem w projekcie radnych liczba ta została opisana "sztywno" na 0,1 proc. W obu przypadkach to prezydent miał określić dokładną liczbę popierających. Ostatecznie prezydent złożył autopoprawkę, w której i w projektach radnych pojawił się zapis "nie więcej niż 0,1 proc.". Liczbę osób, które muszą poprzeć wniosek określi prezydent Elbląga. Uchwała została przyjęta przez radnych (24 głosy za, 1 głos wstrzymujący)

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I jeszcze radnych wykluczyć ze składania wniosków. Gdyż są organem nadrzędnym w stosunku do zatwierdzającego wnioski, czyli Prezydenta miasta. Jest tu ewidentnie jakaś sprzeczność.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  1
  Sjesta .(2020-04-15)
 • Z powodu koronawirusa za chwilę zabraknie na uposażenia, emerytury, NFZ. Zamrożenie gospodarki, wbicie klina w tryby mechanizmu lokalnej i globalnej gospodarki, przy równoczesnym zaciąganiu, ,ratunkowych pożyczek"doprowadzi Nas na skraj bankructwa. Nie jesteśmy żadną światową potęgą, dlatego tym trudniej zniesiemy zdławienie. i tak jedziemy na oparach, czasami unia doleje nam Vpowera, żebyśmy trochę nadgonili. Nasz system, jadąc na głębokiej rezerwie w końcu się zapowietrzy. Pomoc dla przedsiębiorców z 70 procentowym umorzeniem to kiełbaska wyborcza. ONI też muszą te pieniążki skądś dla nas pożyczyć. Tam na Górze dług jakoś ukryją, ale koszty spłaty przypadną temu i kolejnym pokoleniom Polaków.
 • A czy w ratuszu dzisiaj w ogole cos sie odbywa?
 • Ameryka drukuje walute bez opamietania juz kilkadziesiat lat - dlug obliczony jest juz na najblizsze 400 lat , to co wielkiego sie stanie jak teraz my zaczniemy troche drukowac przez pare lat.
 • Od jutra podobno obowiązkowe, ,zakrywanie twarzy"??? No właśnie jak jest skuteczność ochronna skoro oprócz atestowanych przez wyspecjalizowane ośrodki badawcze i certyfikacyjne maseczek typu ffp1,ffp2 oraz ffp3 możliwe jest zakrycie twarzy czymkolwiek. Czysta paranoja ! Ale mamy mędrców w tym naszym pieknym kraju. Porażka.
 • i jak zwykle ZAWODZIE dostało kopa w d... po to wprowadzacie te zmiany żeby jeszcze bardziej upodlić takie dzielnice jak Zawodzie ????
 • Wydaje się, że ruszył dodruk pieniędzy. Proszę zwrócić uwagę, ze w bankomatach są tylko nowe banknoty.
 • No właśnie, czy NBP ma pokrycie w złocie dla dodruku pieniędzy ? 18 marca Glapiński stwierdził że przeciętny Polak niem nawet takiej wyobraźni, żeby mógł wyobrazić sobie ile pieniędzy posiada NBP. Po dwóch tygodniach dodruk bez pokrycia, lub cicha pożyczka pod zastaw kraju, wiadomo od kogo ? Czyżby wdrożenie działań w zakresie paragrafu 447 ? Nie chcecie spłacać ? To zobaczymy ! I widzimy.
 • Dlaczego komentarze nie związane z tematem Budżetu Obywatelskiego pisze jedna i ta osoba ?? Pytanie. czy to jest troll z Peło ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  4
  Jurek Motorówka ??(2020-04-15)
 • Należy zauważyć, że niektórzy z RM robią sobie w ramach BO pośrednio kampanię wyborczą. W roku wyborczym. Tzw. cwaniactwo, ogłaszane we wszelkich mediach lokalnych. Portalach inf, telewizji, gazetach. Nawet specjalnie rozdawanych podczas imprezy plenerowej, aby podkreślić samego siebie ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  Z Wiejskiej .(2020-04-15)
 • @nowak - właśnie, a później Wróblewski robi pseudo spotkania z mieszkańcami, dla lansu, obiecuje cuda a i tak ma wszystko gdzieś
 • Żałosne te komentarze.
Reklama