UWAGA!

By komputer był przyjacielem - nie wrogiem

 Elbląg, Ulotka wydana przez Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej oraz policję
Ulotka wydana przez Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej oraz policję

Komputer jest narzędziem służącym do nauki, zabawy, za pomocą Internetu łączy nas ze światem, umożliwia kontakty ze znajomymi, korzystanie z aukcji, dokonywanie przelewów pieniężnych. Jednak może również stanowić źródło zagrożenia, szczególnie dla najmłodszych.

Dlatego właśnie powstał projekt „Cyberbezpieczni - czy wiesz, co w sieci piszczy?” realizowany przez Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej oraz policję.
       Cyberprzemoc
– przemoc z użyciem Internetu i telefonu komórkowego. Podstawowe zjawiska to: nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci; publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących zdjęć, filmów; podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli. Tak o zagrożeniach informuje ulotka wydana w ramach projektu „(…) czy wiesz, co w sieci piszczy?”.
       Są w niej również rady dla rodziców, m.in.: „niech komputer stoi we wspólnym miejscu”, „rozmawiaj z dzieckiem”, „surfuj po sieci ze swoim dzieckiem”, „ustal zasady korzystania z Internetu i egzekwuj je”, „w przypadku przestępstwa niczego nie kasuj z komputera”, „ucz dziecko zasad bezpieczeństwa, nie strasz jednak zagrożeniami”.
       Zawarte zostały także rady dotyczące zabezpieczenia dowodów przemocy internetowej, adresy, gdzie należy szukać pomocy, porady lub informacji nt. cyberzagrożeń.
       Naprzeciw tym zagrożeniom wychodzi Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej wraz z policją. Do grudnia 2010r. przeprowadzonych zostanie 15 szkoleń w województwie warmińsko-mazurskim. Szkolenia te są kierowane do kadr pedagogicznych, policjantów, rodziców, psychologów, pracowników organizacji pozarządowych i innych osób pracujących z dziećmi i młodzieżą , jak również do pracowników instytucji pomocowych. Szkolenia te realizowane są na podstawie elbląskiego, autorskiego programu. Prelegentami będą specjaliści – trenerzy Ośrodka oraz policjanci. Więcej informacji o realizowanym przedsięwzięciu ma stronie: www.mediacje.elblag.pl
       Elbląskie Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej prowadzi poradnictwo prawno – obywatelskie i psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin w zakresie cyberprzemocy. Porady prawno-obywatelskie udzielane są codziennie od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10 do 18 po uprzedniej rejestracji telefonicznej pod nr tel. (55) 642-44-25, osobistej w siedzibie Centrum lub za pomocą e-mail esas_1@wp.pl.
       Porady psychologiczne udzielane są w każdą środę w godzinach od 15 do 18 w siedzibie Centrum przy ul. Stefczyka 7-8/6 (wcześniejsze ustalenia jw.)
      
       Poradnictwo prowadzone jest w ramach projektu „Bezpieczne Dzieciństwo” Fundacji Dzieci Niczyje finansowane ze środków The Velux Foundations.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama