UWAGA!

By ocalić prawdę od zapomnienia

 
Elbląg, By ocalić prawdę od zapomnienia
fot. nadesłana

Żołnierze 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie wraz z grupą wolontariuszy z powązkowskiej „Łączki” wymienili tabliczki na brzozowych krzyżach Kwatery „Ł” na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Kwatera na "Łączce" to miejsce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie po drugiej wojnie światowej w bezimiennych dołach śmierci, grzebano ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia, zamordowanych w więzieniu na ulicy Rakowieckiej. W połowie lat 50. obszar kwatery "Ł" został przysypany warstwą ziemi i gruzu. To raz na zawsze miało wyeliminować możliwość odnalezienia szczątków pomordowanych, jednak od 23 lipca 2012 roku rozpoczęły się na "Łączce" ekshumacje prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Trwały one do 8 lipca 2017 roku. W pracach uczestniczyło ponad 50 specjalistów i ponad 250 wolontariuszy, także spoza Polski.
       23 lipca br., w Warszawie miała miejsce symboliczna akcja upamiętnienia naszych Bohaterów. Żołnierze 43. batalionu lekkiej piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z wolontariuszami z powązkowskiej „Łączki” wymienili tabliczki na brzozowych krzyżach Kwatery „Ł”. Oddali w ten sposób hołd i cześć pamięci bohaterów walk o wolną Polskę. Wśród ponad 80 wymienionych tabliczek aż cztery zawisły na krzyżach upamiętniających patronów Brygad OT. To symboliczne wydarzenie połączyło tych, którzy szukali szczątków bohaterów i tych, którzy dziedziczą ich tradycje.
       Podczas wymiany tabliczek obecny był również płk Waldemar Nowakowski, ps. "Gacek" , uczestnik powstania warszawskiego, po 1945 roku mocno zaangażowany w konspirację antykomunistyczną. Inicjatywę wymiany tabliczek skomentował w prostych słowach: - Mi się to bardzo podoba. Jesteście tym najmłodszym pokoleniem, które o tym myśli – to się dla mnie liczy. Jestem pełen podziwu.
       Żołnierze braniewskiego batalionu na zaproszenie prof. Krzysztofa Szwagrzyka oraz dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Jacka Pawłowicza, mieli możliwość przyjrzenia się prowadzonym na terenie mokotowskiego więzienia pracom ekshumacyjnym, zobaczenia na własne oczy celi śmierci, w której zamordowano gen. Fieldorfa Augusta "Nila", zachowany karcer oraz odtworzoną celę, w której przebywał rtm. Witold Pilecki.
       4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej nosi imię kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. "Szczerbiec" - dowódcy 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którego UB aresztowało pod fałszywymi zarzutami 10 lipca 1948 roku. Po brutalnym śledztwie, 13 lutego 1951 r. kapitana Fróga skazano na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 maja 1951 r. w więzieniu na Rakowieckiej. Jego symboliczny grób znajduje się na powązkowskiej "Łączce".
      
specjalista ds. komunikacji 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama