UWAGA!

Byłam i jestem człowiekiem „Solidarności” (opinia nadesłana)

 
Elbląg, (fot, AD)
(fot, AD)

33 lata minęły od dnia podpisania Porozumień Sierpniowych. Od tamtej pory tamten pamiętny dzień i okres, który po nim nastąpił, wspominam jako czas autentycznej międzyludzkiej solidarności. Zjednoczyliśmy się bez względu na zawód i status społeczny.

Ta solidarność spowodowała, że w trudnych czasach stanu wojennego pomagaliśmy sobie nawzajem, często materialnie, nierzadko narażając się na szykany ze strony władzy.
       Co nam zostało z tamtych lat? Prawdziwi bohaterowie popadli w zapomnienie, nie starają się wybiegać przed szereg, natomiast robią to ludzie, którzy pragnąc zaistnień na lokalnych scenach politycznych, wykorzystują ideały „Solidarności” do własnych celów. Takie odniosłam wrażenie, uczestnicząc w tegorocznych elbląskich obchodach rocznicy podpisania Porozumień. Nie było podczas obchodów mowy o tym, że przed 33 laty „Solidarność” otworzyła bramę do wolności obywatelom krajów rządzonych przez totalitarne reżimy, że pokazała, iż można bez rozlewu krwi dochodzić ludzkich praw. Zamiast to przypomnieć, lokalni prominenci wykorzystali święto jako okazję do oskarżeń i pomówień, nie bacząc, do kogo i o kim mówią.
       To prawda, że pamięć bywa krótka, i że zwykliśmy nie pałać sympatią do ludzi, którym coś zawdzięczamy. Jednak są granice przyzwoitości. Te granice w Elblągu zostały przekroczone. Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych powinna jednoczyć, nie dzielić. Mam nadzieję, że wrócimy do odpowiedniego świętowania dnia, który zapoczątkował wolność i niepodległość.
       Byłam i jestem człowiekiem „Solidarności”, tej prawdziwej, troszczącej się o ludzi, ich uczucia, potrzeby. Nie tej hasłowej i populistycznej. Moje ideały są niezmienne od lat. Walczyłam o nie całe dorosłe życie, często płacąc wysoką cenę. Nadal zamierzam im służyć swoimi działaniami i zaangażowaniem w sprawy społeczne. Nie szanuję tych, którzy dla celów partyjnych i osobistych wykorzystują ideały i sztandar SOLIDARNOŚCI.
      
      
Maria Kosecka
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ale o co ci chodzi? żalisz sie czy chwalisz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  8
  rrrrrrrrrrrrrrrrr(2013-09-01)
 • Nie ma się czym chwalic a kto głosował za podwyżką czynszyZBK, kto głosował za podwyżką cen biletów ZKM, gdzie zwrot pieniędzy za czynsz po wykupie mieszkań. TACY z WAS ludzie Solidarnisci. WSTYD!!!!!
 • Pani Kosecka, pani jest zwykłą zdrajczynią idei Solidarności. Proszę powiedzieć, jak można byc członkiem partii liberałów i mówić że jest sie człowiekiem solidarnoisci. Jest pani podłą oszustką pisząc takie bzdury! - Jerzyk Urbam
 • Babsko bez wstydu !!!!
 • Marylka, powinnaś już iść na niezasłużoną emeryturę!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  7
  wonwonwon(2013-09-01)
 • no dobra, ale kogo to obchodzi czyim członkiem ona była?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  7
  jjded(2013-09-01)
 • a myślisz że Ona to wie????
 • Pani Kosecka. Juz mam dosc Pani "opinii nadsylanych". Zygam nimi i Pani pseudo dzialalnoscia na rzecz miasta. Do tej pory podchodzilem do Pani z dystansem, ale intensywnosc Pani bzdedow jest tak duza ze nie moge juz byc obojetnym wobec tego. Lansuje sie Pani tylko na www. W rzeczywistosci ma Pani w nosie gdzies problemy nas, elblazan. Pani jest czlowiekiem Solidarnosci?? Przeciez to Wy Solidaruchy rozpieprzyliscie LOGSTOR , to Pani glosowala za podwyzkami w poprzedniej kadencji, to Pani jest w PO..... a im daleko do Solidarnosci. Cierpliwie czekam na wystapienie jakiegokolwiek radnego ktory powie: "lobbowalismy tu i tam, aby powstaly nowe miejsca pracy, dzieki czemu niedlugo na Modrzewinie swoja dzialalnosc uruchomi firma .... taka i taka.....". Marzenia.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  7
  wyborcaświadomy(2013-09-01)
 • Dzięki ludziom Solidarności możemy żyć w wolnym kraju, odbudowującym patriotyczne wartości i normy moralne. Jest z tym jeszcze olbrzymi problem (widać po wpisach). Mamy też problem z należytą oceną postaw polityków. Dajemy się łatwo zwieść populistom. Ale patriotyzmu musimy się uczyć i nic tego nie przyspieszy. Ludzi trzeba oceniać po czynach i tu ludzie Solidarności mają powody do chwały. I o tym trzeba mówić z okazji kolejnych rocznic a nie wykorzystywać te uroczystości do walki politycznej. To brak szacunku i kultury.
 • Kosecka - radna, felietonista jak rozalia Grynis. Wstyd!!! Turlej, Kosecka do lamusa!
 • Przez 33 lata dużo się zmieniło w kraju i na świecie czas może przestać oglądać się za siebie tylko myśleć o polskiej racji stanu na przyszłość. Miliony polaków wysłano na sybir, miliony polaków wyjechało zagranicę za przysłowiowym "chlebem". Popatrzcie dlaczego Elbląg staje się miastem emerytów nie dlatego jak tu pisze "Nowa Prawica" bo czynsze są w ZBK taki czy takie lecz dlatego że tu nie ma perspektyw na przyszłość. Często ci co strajkowali w latach 80 dawno już siedzą w Anglii lub w innym kraju. Co do otwarcia bram to myślę że socjalizm czy komunizm był już tak niewydajny że musiał upaść przykładem niech będą kraje w których nie było solidarności a są dzisiaj wolne. Dalej, nie rozliczyliście partyjniaków i zdrajców narodu do dziś a nawet oni wzbogacili się na tych przemianach przejmując różne zakłady. POzdrawiam!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  Lolelb(2013-09-01)
 • Uczyć się uczyć panowie z PiS-u, na naukę nigdy nie jest za późno.
Reklama