UWAGA!

Caritas pomaga również w czasie pandemii

 Elbląg, Caritas pomaga również w czasie pandemii

„Na pomoc seniorom i medykom Caritas zebrała już 20 milionów złotych” – informuje organizacja na swojej stronie internetowej. W dwie akcje tej instytucji charytatywnej Kościoła w Polsce zaangażowany jest także Caritas Diecezji Elbląskiej, który chce m. in. zebrać fundusze na kapsułę do przewożenia chorych na koronowirusa dla Szpitala Miejskiego w Elblągu.

- Dwa tygodnie temu Caritas Polska zaproponowało inicjatywę pod nazwą #WdzięczniMedykom – mówi ks. Wojciech Borowski, dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej. - We współpracy z Ministerstwem Zdrowia wytypowano szpitale, jakie mogą najbardziej potrzebować pomocy. W związku z tym podpytałem w Szpitalu Miejskim w Elblągu, który też jest określony jako zakaźny i są w nim pacjenci z koronawirusem lub na obserwacjach, czy także tutaj nie przydałaby się pomoc – mówi kapłan. - Otrzymałem informację, że najbardziej przydałaby się kapsuła do przewożenia chorych i dlatego zgłosiłem nasz szpital do tego programu. W zależności od tego, ile uda się zdobyć środków, tyle szpitali otrzyma pomoc, czekamy więc na efekty zbiórki. Jeżeli uda się zebrać pieniądze na ten sprzęt to zostanie on na stałe w szpitalu, który otrzyma potrzebne środki i dokona zakupu – tłumaczy.

Inną akcją prowadzoną obecnie przez Caritas jest inicjatywa #PomocDlaSeniora, polegająca na dostarczeniu potrzebującym żywności i środków higieny, zakupie dla nich potrzebnych leków czy innych formach pomocy, jak choćby zapewnienie opieki psychologicznej. - W każdej parafii pomoc jest w miarę możliwości świadczona, a w tym przypadku z inicjatywą wyszła Caritas Polska, więc zakresem dotyczy ona całej naszej ojczyzny – mówi ks. Borowski. – Chodzi o wsparcie seniorów, którzy są podczas pandemii grupą najbardziej zagrożoną. Ta pomoc to m. in. paczki żywnościowe i środki higieniczne, które pod drzwi seniorów mogą dostarczyć wolontariusze. Wszystkie diecezje weszły w tę akcję, na jej początku Caritas Polska przeznaczyła milion złotych ze swoich rezerw i ogłosiła zbiórkę dalszych funduszy. Zbiórka idzie bardzo dobrze i w przyszłym tygodniu ruszy jej druga edycja. My dostaliśmy środki na 125 paczek i wszystkie dotarły już do swoich odbiorców. Zespoły charytatywne w naszej diecezji dołożyły jeszcze paczki od siebie, więc zakres pomocy jest duży – podkreśla duchowny. - Mam już informację, że Caritas Polska zebrała kolejne środki na tę inicjatywę, więc w hurtowni złożyłem zamówienia na kolejne paczki dla seniorów w naszej diecezji.

Kapłan informuje, że paczki noszą wolontariusze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a w razie potrzeby zaangażowani są też pracownicy MOPS-u, a nawet żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. - Jednak najczęściej odbywa się to siłami własnymi, tzn. w ramach wolontariatów parafialnych – mówi dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej, który sam również jest zaangażowany w rozwożenie artykułów dla potrzebujących.

- Dostaliśmy też maseczki wielokrotnego użytku od Caritas Polska, każda diecezja otrzymała nieodpłatnie 1000 sztuk maseczek, które zostały uszyte w Polsce. Rozdajemy je razem z żywnością, otrzymują je także wolontariusze, ewentualnie przez proboszczów przekazujemy je osobom zagrożonym, czyli seniorom - tłumaczy ks. Borowski. - Przez Caritas Polska zamówiliśmy też środki do dezynfekcji, które będziemy musieli opłacić, czekamy w tej chwili na dostawę z Orlenu. Je też będziemy rozprowadzać po parafiach, by otrzymali je wolontariusze i potrzebujący – dodaje.

- Oba programy oceniam jako świetne, odzew jest duży, a wszelkie artykuły dostają ci, którzy naprawdę ich potrzebują. Zachęcam do tego, by zaangażować się w te inicjatywy – mówi duchowny.

Obie inicjatywy Caritas, stanowiące odpowiedź na trwającą pandemię, można weprzeć tutaj. Więcej informacji o działaniach Caritas Diecezji Elbląskiej znajdziemy pod tym linkiem.

Tomasz Bil
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama