UWAGA!

Ciężki problem

 
Elbląg, Otyłość to choroba cywilizacyjna. Jemy za dużo, za mało się ruszamy
Otyłość to choroba cywilizacyjna. Jemy za dużo, za mało się ruszamy (fot. arch. AD)

Jemy za dużo, za tłusto, przeważnie byle co i byle jak. Natomiast za mało się ruszamy. To prosta droga do otyłości. Wiadomo, że nie tyje się z dnia na dzień, ale coraz więcej osób, na własne życzenie, zbiera nadliczbowe kilogramy. Niektórzy, podejmując walkę z nimi, wpadają w jeszcze cięższe (sic!) tarapaty. - Najpierw stosują restrykcyjne diety, a później wracają do normalnego jedzenia. Efekt jo-jo jest nieunikniony – stwierdza Ewa Kućmierowska, edukator zdrowia Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

24 października to Światowy Dzień Walki z Otyłością.
       - Problemy z utrzymaniem właściwej wagi dotykają coraz więcej osób. Otyłość to choroba cywilizacyjna – mówi Ewa Kućmierowska, edukator zdrowia szpitala wojewódzkiego w Elblągu. - Jemy za dużo, za tłusto, w pośpiechu pomijamy śniadanie na rzecz obfitej kolacji. A na dodatek mało się ruszamy. Jeździmy samochodami, wjeżdżamy windą nawet na pierwsze piętro. A to prosta droga do nadliczbowych kilogramów. Wiadomo, że nie tyje się z dnia na dzień – podkreśla. - Jednak 6-7 tys. dodatkowych kalorii to dodatkowy kilogram na wadze.
       Bywa, że ci, którzy próbują walczyć z nadwagą, popadają w jeszcze większe tarapaty.
       - Stosując restrykcyjną dietę przystosowujemy organizm do nowej sytuacji – wyjaśnia edukator zdrowia. - Później, po jej zakończeniu, wracamy do normalnego jedzenie więc efekt jo-jo jest nieunikniony.
       Błędy żywieniowe często popełniają też kobiety w ciąży.
       - Trzeba pamiętać, że w tym stanie nie jemy za dwoje tylko dla dwojga – przypomina Ewa Kućmierowska. - Po urodzeniu dziecka część pań ma problem ze zgubieniem kilogramów. A kiedy dochodzą jeszcze geny...
       Problem otyłości pojawia się już w bardzo młodym wieku.
       - Rodzice, w pośpiechu, zamiast przygotować swoim pociechom do szkoły kanapkę z chleba ziarnistego, z sałatą czy pomidorem, dają im 2 zł na słodką bułkę – zauważa Ewa Kućmierowska. – Do tego cola, chipsy. I jak, tak co dziennie to i nadwaga będzie. Do tego większość dzieci nie rusza się sprzed komputera. W ogóle siedzący tryb życia najbardziej sprzyja otyłości – podkreśla Ewa Kućmierowska.
       Otyłość jest plagą XXI wieku. Plagą bardzo groźną dla zdrowia i życia. Powoduje bowiem cukrzycę, zmiany w stawach, choroby kręgosłupa, nadciśnienie, zawały, udary.
       Jak uniknąć niebezpiecznych schorzeń? Zmienić nawyki żywieniowe i uprawiać sport. Na nasze zdrowie świetnie wpłyną nawet krótkie spacery.
       W najbliższą sobotę, 26 października, w godz. 8-13 w holu głównym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego będzie można bezpłatnie zmierzyć cholesterol, cukier, ciśnienie tętnicze, a także sprawdzić wagę, wzrost, BMI. Bezpłatny będzie również pomiar tkanki tłuszczowej. Ze względu na możliwości techniczne sprzętu, w ciągu pięciu godzin przebadanych może zostać 75 osób.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama