UWAGA!

Co dalej z COP-em

 Elbląg, COP był m.in. zaangażowany w przygotowanie Forum Inicjatyw Pozarządowych, którego 20. edycja odbyła się w ubiegłym roku
COP był m.in. zaangażowany w przygotowanie Forum Inicjatyw Pozarządowych, którego 20. edycja odbyła się w ubiegłym roku (fot. COP)

Centrum Organizacji Pozarządowych, które istniało w Elblągu od ponad 17 lat, zawiesiło swoją działalność. 1 stycznia wygasła umowa z miastem na jego prowadzenie przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. A nowego konkursu ratusz jeszcze nie ogłosił...

Zadaniem Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu było świadczenie bezpłatnych usług na rzecz organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z Elbląga i powiatu elbląskiego. Do końca 2019 roku centrum prowadziło Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, którego misją jest m. in. dbanie o rozwój, integrację i promocję lokalnych organizacji non-profit.

- W ramach COP-u organizowaliśmy szkolenia, wspieraliśmy doradczo organizacje non-profit, udostępnialiśmy organizacjom pozarządowym salę na spotkania i organizowaliśmy działania integrujące trzeci sektor – wymienia Arkadiusz Jachimowicz, prezes Stowarzyszenia ESWIP. - Bez współfinansowania ze strony miasta nie jesteśmy w stanie zapewnić organizacjom takiego wsparcia – dodaje. Jednocześnie wskazuje, że od wygaśnięcia dotychczasowej umowy na prowadzenie COP-u nie ogłoszono konkursu, który miałby wyłonić kontynuatora projektu.

Warto zaznaczyć, że uchwała Rady Miejskiej z 28 listopada 2019 r. dotycząca współpracy między Gminą Miasto Elbląg a organizacjami pozarządowymi w roku 2020 zakłada dalsze funkcjonowanie COP-u. Dokument wskazuje, że na działania wspomagające technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe, a także na prowadzenie i obsługę Centrum Organizacji Pozarządowych przewidziano 40 tys. zł. Według ustawy do zadań realizowanych przez COP w tym roku miało należeć m. in. przeprowadzenie 8 szkoleń dla 60 organizacji pozarządowych, a także realizacja 120 godzin doradztwa indywidualnego, w tym specjalistycznego, dla elbląskich organizacji i grup nieformalnych.

Dotychczasowa działalność Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu miała szeroki zakres. Tylko w minionym roku centrum prowadziło szkolenia o różnej tematyce, dotyczące np. komunikacji w oparciu o porozumienie bez przemocy, myślenia wizualnego czy aspektów księgowych działalności organizacji non-profit. Oprócz tego centrum prowadziło działalność informacyjną i koordynującą inicjatywy związane z trzecim sektorem. Organizacja była zaangażowana m. in. w przygotowanie Forum Inicjatyw Pozarządowych, którego 20. edycja odbyła się w zeszłym roku.

 

- Trudno sobie wyobrazić, żeby Centrum Organizacji Pozarządowych w ogóle nie działało – mówi Teresa Bocheńska z Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych. - Wypełnia ono wiele zadań, które są niezbędne w działalności pozarządowej. COP był przewidziany w tegorocznym programie współpracy i nie wiemy, dlaczego do tej pory nie został ogłoszony konkurs na jego prowadzenie. Pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych powiadomił nas, że pieniądze na ten cel nie zostały zabrane z budżetu. Stwierdził też, że w związku z tą sprawą ma się odbyć spotkanie kierownictwa urzędu, na którym mają zapaść jakieś decyzje. Codziennie oczekujemy na informacje i mamy nadzieję, że w tej sprawie mamy do czynienia tylko z opóźnieniem. To byłby wielki wstyd, gdyby Centrum Organizacji Pozarządowych nie funkcjonowało w takim dużym mieście jak nasze – dodaje.

W sprawie Centrum Organizacji Pozarządowych skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta, jednak odpowiedzi na nasze pytania poznamy prawdopodobnie dopiero w przyszłym tygodniu - po spotkaniu, które ma się odbyć w ratuszu na temat dalszego funkcjonowania COP-u.

Do sprawy powrócimy.

Tomasz Bil

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Chyba dla UM ważniejsze jest stworzenie i utrzymywanie CUW na. ul Saperów, niźli wspieranie Organizacji Pozarządowych?
 • No właśnie - czekamy niecierpliwie na decyzje miasta. COP jest bardzo potrzebny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  12
  Gosza(2020-02-11)
 • "CUW to jednostki organizacyjne powołane na mocy nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym i niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2016 roku. To przykład narzędzia z obszaru zarządzania, które do 2016 roku funkcjonowało w sektorze prywatnym. "CUW jest rozwiązaniem, którego celem jest nie tylko zmniejszenie kosztów dzięki wyeliminowaniu marnotrawstwa wynikających z nieproduktywnego powtarzania tych samych działań w różnych jednostkach, również ma na celu stworzenie jednolitych standardów oraz poprawę jakości obsługi w ramach procesów wspomagających.
 • Warto najpierw poznac istotę, a potem zabierac glos. - "Centra usług wspólnych to koncepcja organizacyjna od lat sprawdzająca się na całym świecie, zarówno w biznesie, jak i administracji. Współpraca pozwala łatwiej i taniej osiągać to, co w pojedynkę osiąga się trudno lub drogo. Przykładem są wspólne zakupy towarów i usług, planowanie i realizacja inwestycji, centralizacja funkcji administracyjnych, jak księgowość czy płace, wspólna obsługa informatyczna. Wspólnie realizowane są także zadania podstawowe, jak obsługa interesantów, zarządzanie oświatą czy transportem zbiorowym. "
 • Jakoś nigdzie nie ma informacji o takiej organizacji w innych miastach Polski, to jak tam organizacje radzą sobie?
 • Widzicie, nic w Elblągu nie działa, Wróblewski nad niczym nie panuje w mieście. Czas go odwołać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  6
  Pora na REFERENDUM(2020-02-11)
 • To kolejny przykład niszczenia wszystkiego, co nie jest bezpośrednio kontrolowane z ratusza. A przede wszystkim niszczenia społecznych inicjatyw. Przykro to czytać. COP powstał za czasów prezydenta Słoniny, który z prezesem EWSIP stał na dwóch biegunach. Ale rozumiał potrzebę funkcjonowania i wspierania działań organizacji pozarządowych. To, co jest dzisiaj, przekracza ostatnie granice przyzwoitości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  8
  ocena(2020-02-11)
 • Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nie nakłada obowiązku powołania COP. Powołanie instytucji wspierającej lokalne organizacje pozarządowe powinno być uzależnione od tego, czy w danej gminie lub powiecie jest taka potrzeba. Jeśli lokalne organizacje pozarządowe zgłaszają, że jest im potrzebne wsparcie w postaci lokalu do spotkań, szkoleń czy porad specjalistów – wówczas samorząd powinien się zastanowić nad zapewnieniem im takich usług.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  biuletyn(2020-02-11)
 • Bardzo, bardzo się mylisz. Są we wszystkich większych miastach. Ale nasze karleje, więc i COP znika.
 • Bicie piany, czym oni w ogóle się zajmowali, jakieś slogany i słowa nic nie znaczące.
 • A może w Domu Pod Cisem "znajdzie się miejsce dla innych organizacji (zagrać w szachy, poćwiczyć yoge itp )? Panie ESWIP dlaczego wszystko pan chce darmo? Proszę dać coś od siebie i zrozumieć, że oprócz pana są jeszcze inne inicjatywy, ktore potrzebują wsparcia. Otrzymał pan, panie ESWIP już wiele, między innymi pomoc od miasta. COP potrzebna sprawa ale nie najważniejsza, więc po co bicie piany panie ESWIP. Może ktos inny to poprowadzi? cierpliwości panie ESWIP
 • @Pani - I wszystko jasne. Miasto ma nowego pupilka.
Reklama