UWAGA!

Co to jest i jak działa debet na koncie?

 Co to jest i jak działa debet na koncie?

Debet na koncie dostępny jest dla osób z pozytywną zdolnością kredytową. Powinny one być pełnoletnie i posiadać regularne wpływy na konto. Jak działa debet?

Debet na koncie to usługa dostępna w ramach otwarcia rachunku. Wysokość przyznanego limitu zależy od rodzaju konta oraz kwoty naszego comiesięcznego wynagrodzenia.
      
       Jak działa debet?
       Debet na koncie przyznawany jest przez banki w ramach otwarcia rachunku bankowego. O limit na koncie możemy ubiegać się telefonicznie lub online. Możemy otrzymać m.in. konto dla młodych czy konto firmowe z debetem. Dostępne środki zależą od warunków podpisanej z instytucją bankową umowy. Ile kosztuje debet na koncie?
      
       Co to jest debet na koncie?

       Debet (nazywany inaczej saldem debetowym) często wykorzystywany jest zamiast pożyczek, których listę możemy sprawdzić za pośrednictwem pozyczkaportal.pl czy kredytów bankowych. Debet stanowi ujemne saldo na rachunku bankowym. Powstaje, gdy wypłacimy z konta więcej, niż znajduje się na rachunku.
       Debet na koncie jest wygodną formą finansowania. Jeśli wykorzystamy środki znajdujące się na koncie, możemy skorzystać z limitu przyznanego przez bank. Pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Gdy tylko nasz rachunek zostanie zasilony np. wynagrodzeniem za pracę, debet zostanie pokryty.
      
       Karta debetowa - jak działa?
       Na rynku dostępna jest karta debetowa. To karta płatnicza wydawana do rachunku bankowego. Służy do wykonywania transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. W ramach przyznanego do niej limitu możemy korzystać z określonej kwoty pieniędzy. To, ile gotówki będziemy mogli wykorzystać, zależy od warunków podpisanej z usługodawcą umowy.
       Na karcie debetowej znajduje się imię i nazwisko jej posiadacza oraz numer karty. Dzięki przyznanemu do rachunku limitowi możemy lepiej kontrolować swoje wydatki. Istnieje możliwość płatności kartą debetową za granicą. Warto jednak pamiętać o dodatkowych opłatach związanych m.in. z przewalutowaniem.
      
       Jak zrobić debet na koncie?
       Skoro wiemy, co to jest debet na koncie i jak działa, warto też wiedzieć, jak go dostać. Zwykle wystarczy, że otworzymy w wybranym przez nas banku rachunek. Bez względu na to czy założyliśmy konto dla młodych czy rachunek dla firm z debetem, otrzymamy kartę z limitem. Możemy jej dowolnie użyć. Co jeśli nie mamy konta w banku?
       Możemy wnioskować o debet, składając w instytucji specjalny wniosek. To, jak wysoki limit debetu zostanie nam przyznany, zależy od:
       - rodzaju konta bankowego;
       - wysokości wynagrodzenia regularnie wpływającego na nasz rachunek
      
       Limit debetowy - kto może z niego skorzystać?

       Wnioskowanie o limit debetowy nie jest trudne. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy może otworzyć konto z debetem. Kto może skorzystać z rachunku i przypisanej do niego karty debetowej?
       - osoby pełnoletnie posiadające rachunek w wybranym banku;
       - osoby wypłacalne otrzymujące każdego miesiąca wynagrodzenie;
       - osoby posiadające pozytywną zdolność kredytową.
       Pamiętamy, że banki mogą wymagać spełnienia innych warunków. Zależą one od polityki danej instytucji. W większości przypadków konto z debetem przyznawane jest w oparciu o minimum formalności. Bank nie powinien wymagać zaświadczeń o dochodach.
      
       Ile to kosztuje i kiedy uregulować zadłużenie?

       Przyznanie klientowi debetu zwykle jest darmowe. Może jednak wystąpić haczyk w postaci nieprzekraczalnego terminu spłaty limitu. Obsługa konta debetowego będzie darmowa jeśli zwrócimy wykorzystane pieniądze w określonym w umowie czasie. Niektóre banki mogą ustanowić opłatę za samo wydanie pieniędzy.
       Decydując się na debet na koncie musimy pamiętać o odsetkach. Bank nalicza je od ujemnego salda, a nie od udostępnionej nam kwoty. W jakim czasie powinniśmy zwrócić debet? Jest to zwykle 30 dni od momentu jego powstania. Gdy tylko na naszym rachunku pojawi się wynagrodzenie, zostaje ono wykorzystanie na regulację zadłużenia.
      
       Czy komornik może zająć debet na koncie?
       Osoby zadłużone z pewnością zastanawiają się czy komornik może zająć debet na koncie. Kodeks Postępowania Cywilnego mówi, że urzędnik może przejąć nasze konto, ale przedmiotem egzekucji na rachunku mogą być tylko zgromadzone na nim środki pieniężne. Saldo konta musi więc być dodatnie. Komornik nie ma prawa do debetu na koncie.
       Nie warto jednak dopuszczać do sytuacji, gdy na naszym koncie pojawia się zadłużenie. Jeśli pokażemy, że jesteśmy niewypłacalni, w przyszłości możemy nie otrzymać kredytu odnawialnego czy kolejnego debetu na koncie.

       ----- materiał płatny -----

      

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie