UWAGA!

Co z tym strajkiem?

 Elbląg, Co z tym strajkiem?
fot. Anna Dembińska, arch. portel

Czy do niego dojdzie, nadal nie wiadomo. Po trzech dniach pertraktacji między związkowcami a rządem negocjacje zawieszono. Kolejne rozmowy mają zostać podjęte w piątek. Wtedy też rząd przedstawi nauczycielom nową propozycję podwyżek. Tymczasem wśród rodziców panuje strach i niepewność. Samorząd elbląski z kolei zapewnia, że nie zostawi dzieci bez opieki.

- Szczerze mówiąc jestem tą sytuacją przerażona. Jedno moje dziecko jest już starsze, ale drugie malutkie – mówi elblążanka. - Niby można dostać zasiłek opiekuńczy na dziecko w czasie trwania strajku, ale co będzie, jak co drugi rodzic pójdzie na taki zasiłek? Kto będzie wtedy pracować?
       Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać rodzic, którego dziecko nie ukończyło 8. roku życia w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza.
       W przedszkolach i szkołach atmosfera przedstrajkowa jest gorąca. Dyrektorzy apelują do rodziców, by w przypadku strajku od najbliższego poniedziałku zapewnili dzieciom opiekę we własnym zakresie, a nauczyciele zbierają informacje, którym dzieciom rodzice nie mogą jej zapewnić. - Dziś rano w przedszkolu mojego synka trzeba było wpisać się na listę, czy jesteśmy w stanie zapewnić dziecku opiekę od poniedziałku – mówi elblążanka.- Wiem, że większość dzieci taką opiekę będzie miała. Dobrze, jeśli ma się do pomocy dziadków, co, jeśli nie ma się takiej pomocy? Najgorsze jest to, że nie wiemy, jak długo ta sytuacja potrwa. Nie można wiecznie angażować do pomocy dziadków czy przebywać na zasiłku opiekuńczym!
       Miasto ma również związane ręce. Trwa stan alarmowy. - Na razie czekamy na informację zwrotną z placówek oświatowych odnośnie tego, ile dzieci wymaga zapewnienia opieki w dniach strajku i ilu nauczycieli weźmie w nim udział – informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prezydenta Elbląga. - Zapewniamy, że każde dziecko, któremu rodzice nie są w stanie zapewnić opieki, będą objęte opieką na terenie szkoły. W tych dniach pracować będą nauczyciele, którzy nie zadeklarowali udziału w strajku. Najpóźniej w piątek wystosujemy na łamach prasy komunikat odnośnie tego, jak będzie wyglądać kwestia opieki nad dziećmi od poniedziałku, 8 kwietnia.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • w d.... im się poprzewracało
 • pan radny Tołwiński w wywiadzie powiedział, że będzie prowadził zajęcia jak zawsze. Czy zatem przyjmie podwyżkę wywalczoną przez strajkujących nauczycieli? Strajkującym za czas strajku pieniądze nie będą wypłacane, czy o tym pan radny wie?
 • Co z tym strajkiem ? Moze niech lepiej bedzie,niech moze to lewactwo dorwie sie wreszcie do tej upragnionej wladzy,Bo przeciez tyle kasy im ucieka bokiem.Krotko mowiac niech wszystko bedzie tak jak bylo,cala nadzieja w broniarzykach.Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  8
  Zbyszek1(2019-04-04)
 • ZUS nie wypłaci żadnego zasiłku matce ani ojcu, bo nie będzie to "nieprzewidziane" zamknięcie placówki. Wiadome jest to od wielu tygodni. Przedszkolanki już od dłuższego czasu informują, że będzie zamknięte.
 • Może sprywatyzować wszystkie szkoły i przedszkola. .. ? Zobaczą jak fajnie się pracuje. Jedna Pani będzie uczyć 5 przedmiotów, a po zajęciach myć okna i zamiatać korytarze. .. .jak w biedronce.
 • Prawda jest taka, że przedszkolanki przyjdą do pracy tylko nie będą zajmowały się dziećmi. Czyli strajk jest wymierzony w dzieci i rodziców! Brawo "nauczyciele" - osiągnęliście dno !
 • Tak to jest jak "panstwo" czymś zarządza... OBUDZCIE SIĘ POPISowcy bo wybory niedługo A 70 % z Was zastąpione jest przez nich... czy naprawdę nie rozumiecie jak z każdym miesiącem jesteście robieni w ch3ja??? Każdy z Nas sam najlepiej zarządzi swoimi pieniędzmi... Pozdrawiam wszystkich zwolenników Korwina. Myślcie trochę ludzie!!!!!!! To nie boli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  14
  Konfederacja KORWIN (2019-04-04)
 • PIS "patriotów" tak naprawdę rządzić nie umiecie, staczacie kraj w ruinę - więc wynocha z Polski
 • @Konfederacja KORWIN - napisz co zrobił KORWIN dla polski (poza jęczeniem)?
 • Strajku nie będzie. Niech rodzice normalnie przyprowadzą dzieci. Przedszkolanki łachy nie robią i muszą zająć się dziećmi. "Solidarność" podpisuje porozumienie z rządem odnoście podwyżek, tylko komuchy z znp robią polityczną burzę, biorąc dzieci na zakładników. A z terrorystami się nie negocjuje!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  27
  NIE-dla-nauczycieli(2019-04-04)
 • Chcą 1.000 zł podwyżki? To za rok może 10.000?
 • Weź człowieku nie będę Ci teraz tłumaczył wszystkiego krok po kroku bo każdy ma mózg, każdy ma kalkulator i każdy wie co się dzieje...może Wy po prostu lubicie być okradani. Ktos Wam zabiera pół wypłaty A Wy dalej tego chcecie.
Reklama