UWAGA!

Coś dla ciała i ducha

„Nie ważne, ile posiadam, zawsze znajdę coś, czym zdołam się podzielić z innymi” - pod takim hasłem odbył się wczoraj (28 marca) w sali kameralnej CKiWM ,,Światowid” wykład o idei Kalos Kagathos. Wykład na który przyszło około 50 osób poprowadził jeden z gorących propagatorów tej idei Bogusław Tołwiński.

Przypomnijmy, Kalos Kagathos był to ideał arystokratycznego wychowania w starożytnej Grecji, według którego człowiek odznaczał się pełnią zalet duszy i ciała, a także poświęcał się bezinteresownie dla swojego kraju i społeczeństwa.
     Spotkanie z Bogusławem Tołwińskim relacjonuje Monika Stando ze Światowida.
     -W obecnym rozumieniu filozofia Kalos Kagathos opiera się na zrozumieniu i zastosowaniu nierozerwalnej równowagi i współzależności pomiędzy tym, jak i o czym myślimy, z tym, co jemy, oraz w jaki sposób dbamy o naszą sprawność fizyczną. Zaniedbania w zakresie tych trzech składowych - odżywiania, ruchu oraz duchowości - lub brak równowagi między nimi stanowią główną przyczynę braku zdrowia lub osobistych życiowych niepowodzeń - mówi Bogusław Tołwiński.
     Wykład składał się z trzech części. Pierwsza z nich dotyczyła prawidłowego odżywiana, druga - sprawności fizycznej, trzecia natomiast traktowała o duchowości. Prelegent zaproponował zgromadzonej publiczność różne formy spędzania wolnego czasu, które polegają na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, spacerach, spotkaniach z przyjaciółmi, czytaniu literatury, udziale w dyskusjach o filozofii a także warsztatach rozwoju osobistego, podczas, których uczestnicy realizują się w różnych dziedzinach. Bogusław Tołwiński przedstawił także słuchaczom negatywne skutki złych nawyków żywieniowych, które są przyczyną wielu chorób. Wykład zakończył się słowami Paulo Coelho: ,,Kiedy musisz podjąć ważną decyzję, najlepiej zawierzyć intuicji, ponieważ rozum zwykle oddala nas od spełnienia marzeń, przekonując, że jeszcze nie nadeszła odpowiednia chwila. Rozum bowiem boi się klęski”.
     Wszyscy chętni, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o filozofii Kalos Kagathos, będą mogli już wkrótce wziąć udział w warsztatach rozwoju osobistego (o terminie poinformujemy).
     

 

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama